Решението за проблемите на ЕУ е дадено уште во 1787 година

Годинешните нобеловци за економија Ниту двајцата економисти Кристофер Симс и Томас Сарџент, овогодинешни добитници на Нобеловата награда за економија, немаат волшебно стапче за кризата во Европа. Двајцата економисти, кои на десетти октомври беа наградени за работата во областа на емпириската макроекономија, сметаат дека со јакнењето на фискалната унија може да се избегне колапсот на еврото. „Ако сакаме да преживи еврото, еврозоната ќе мора да пронајде начин да ги подели фискалните ризици“, рече Кристофер Симс на прес конференцијата на Принстон Универзитетот на кој работи како професор. На Европската централна банка (ЕЦБ) и е потребна некаква „централна фискална поддршка“ на членките на еврозоната, додаде Симс. Со тоа овие економисти застанаа на страната на оваа струја во ЕУ која се залага за посилна фискална дисциплина на членките и координација на фискалната политика во ЕУ. Без магични решенија за проблемите во САД Двајцата нобеловци рекоа дека немаат никакво магично решение за економските проблеми во ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 363 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Преговарачите од земјите-членки на Европската унија не успеаја да постигнат договор во врска со буџетот за еврозоната за 2019 година до крајниот рок кој истече ...
сите 14 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 197 | | | веќе видена

Немаше спас, опасно беше. Кад погледнамо одозгора – иде Дунав! Искочисмо надвор на своју храброст и вољу. Ризик јак, мила душа. И да погинеш, колку можеш ќе се ...
сите 144 | | | веќе видена

Министерството за правда забрзано работи на комплетирање на потребната документација за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, но не посочуваат ...
сите 296 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 55 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Решението за проблемите на ЕУ е дадено уште во 1787 година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: