Коѕијас со порака до владата: Другата страна знае за спогодбата


Спогодбата нема да биде земи или остави. Другата страна ќе има можност да интервенира со свои предлози, вели шефот на грчката дипломатија, по работниот ручек со Нимиц, одговарајќи на прашањето на дописникот на МИА од Атина, во однос на нацрт спогодбата што ја најави синоќа во интервјуто за ЕРТ. Никос Коѕијас вели дека македонската страна е запознаена со идејата, меѓутоа содржината ја разработува Атина, додека пак за временскиот рок, кусо коментира „што е можно побргу“. За нацрт спогодбата, пак, вели дека го известил и медијаторот Нимиц. – Другата страна знае за спогодбата, само што содржината ја разработуваме ние – вели Никос Коѕијас, на прашањето на МИА, а во однос на тоа дали нашата страна ќе има можност да даде предлози за одредени точки потенцира дека предлогот не е земи или остави. – Секако. Предлогот ќе биде наш, може да побара да ја смени цела, може да има алтернатива со нејзино решение, измени. Не е земи или остави. Тоа е предлог за разговор, за дијалог за да се олеснат преговорите – објаснува шефот ...
| | веќе видена | слични

Останаа отворени прашањата дали ќе се менува Уставот, јазикот, националноста, односно идентитетот. Република Северна, Горна или Вардарска Македонија, ќе биде новото име на државата. Ова се предлозите од пакетот на Нимиц кои имаат географска одредница, за која премиерот вчера рече дека е прифатлива. Но застана тука. Останаа отворени прашањата дали ќе се менува Уставот, јазикот, националноста, односно идентитетот. Она што го потврди грчкиот министер Коѕијас е дека во Давос на маса било ставено се и во интервју го потсети Заев да се држи до она што таму го договориле. На што од тоа се согласила македонската страна? Дипломатски извори за Алфа брифираат дека премиерот во Давос дал поддршка за пакетот на Нимиц, но конечен и јасен одговор од него нема- Заев смета дека преговорите уште течат и дека не треба да се откриваат детали. Истовремено, за предлозите на Нимиц нема поддршка од страна на шефот на државата и на опозицијата, тврдат нашите извори. Дека тие се лоши прв ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Нова средба во рамките на процесот за преговори под посредништво на медијаторот Метју Нимиц на министерско ниво ќе се одржи следната недела, потврди на денешната прес-конференција во Владата премиерот Зоран Заев. – Се надевам дека уште идната недела под раководство на Метју Нимиц ќе се одржи состанок помеѓу двајцата министри како ново ниво на преговарачкиот процес што е договорено, рече Заев на прес-конференцијата посветена на средбата на Владата и Агенцијата за млади и спорт со спортски работници.
| | веќе видена | слични

Метју Нимиц, посредникот на ОН во спорот што Грција го има со уставното име на Македонија, разговорите ги продолжува на министерско ниво. Тој, наредната недела ќе се сретне со шефовите на дипломатиите на двете земји, Никола Димитров и Никос Коѕијас.„Се надевам дека уште идната недела под раководство на Метју Нимиц ќе се одржи состанок помеѓу двајцата министри како ново ниво на преговарачкиот процес што е договорено“, рече премиерот Зоран Заев на конференцијата за медиуми по средбата на Владата и Агенцијата за млади и спорт.
| | веќе видена | слични

-  Се надевам дека уште идната недела под раководство на Метју Нимиц ќе се одржи состанок помеѓу двајцата министри како ново ниво на преговарачкиот процес што е договорено,  рече Заев на прес-конференцијата посветена на средбата на Владата и Агенцијата за млади и спорт со спортски работници. вг/
| | веќе видена | слични

Демант на деталите кои грчката влада ги изнесува во јавноста – аналитичарите сметаат дека тоа е чекорот кој македонската влада треба да го преземе – во спротивно велат ќе се потврди дека Заев веќе договорил се договорил зад грбот на граѓаните. Македонската Влада да се замисли за деталите од преговарачката маса кои ги соопштуваат нивните грчки колеги или да демантираат, во спротивно само ќе се продлабочи незадоволството во јавноста и ќе се потврди информацијата на Коѕијас дека Заев договорил се зад грбот на Македонците, вели поранешниот амбасадор Јован Донев, коментирајќи ги написите во грчка „То Вима“ за содржината на новиот сет на идеи на Нимиц за надминување на спорот, но и повикот на Коѕијас Македонија да излезе со конкретни информации во јавноста. Понудената рамка од Нимиц може да се прифати или одбие, вели Донев, но загрижува молчењето на Македонската влада што ја доведува во прашање и изјавата на министерот Димитров дека нема да преговараат за идентитетот – дали тој навистина не знае што договорил ...
| | веќе видена | слични

Новото име целосно да се усвои и за внатрешна и за надворешна употреба, но по интеграцијата во ЕУ; не постои задолжителна промена на уставот; Нимиц ја повторува клаузулата на неексклузивност за термините „македонски“ и „Македонија“ за економска употреба; новото име да се користи непреведено или преведно по избор на секоја страна; ова се дел од точките од „пакетот идеи“ на медијаторот на ОН Метју Нимиц. Дали тој ни одговара и има ли во него замки што ги постави преговарачот? Игор Чавески
| | веќе видена | слични
5 копии

Грчкиот весник „То Вима“ го пренесува планот на медијаторот во спорот меѓу Македонија и Грција за името, Метју Нимиц, како и сет идеи за солуција на истиот. Весникот посочува дека во документот до кој тие успеале да дојдат Нимиц предлага името да биде во целосна употреба – домашна и меѓународна, но кога земјата ќе стане членка на Европската Унија, а истовремено нагласува дека не постои задолжителен услов за промена на Уставот. Весникот пишува дека во согласност со предложеното, секоја земја во светот ќе има право самата да одлучи како да го напише името, односно дали тоа ќе биде на кирилица или на латиница. Предлозите на Нимиц беа поднесени до преговарачките тимови на двете земји на 17 јануари, а медијаторот ги повикува страните експлицитно да потврдат дека немаат територијални претензии една кон друга и го почитуваат културното наследство. Весникот потенцира дека новото име е директно поврзано со конечното пристапување на земјата во ЕУ, што значи дека сегашното уставно име ќе се употребува дотогаш. „Во ...
| | веќе видена | слични

„Република Горна Македонија“, „Република Северна Македонија“, „Република Вардарска Македонија“, „Република Нова Македонија“ и „Република Македонија (Скопје)“, се петте предлози кои медијаторот Нимиц ги ставил во „пакетот идеи“. „То Вима“ објави документ за кој тврди дека ги содржи предлозите кои медијаторот ги претставил на состанокот со преговарачите во Њујорк. Доколку како пример се земе името Република Горна Македонија, по азбучен ред ќе биде под буквата „М“. Кратко име на државата ќе биде Горна Македонија а за националноста постојат три опции: македонски граѓанин, граѓанин на Република Горна Македонија или граѓанин на Горна Македонија. Три варијации има и за јазикот: македонски јазик, официјален јазик на Република Горна Македонија или официјален јазик на Горна Македонија. Весникот пишува дека никаде не се споменува задолжителна промена на Уставот на Република Македонија, а Нимиц подвлекува три забелешки. Терминот Македонија преведено или непреведено нема да биде употребуван од Скопје како официјално име ...
| | веќе видена | слични

Македонската јавност не доби детали за именувањето на Македонија во регистерот на земјите членки во Обединети нации, откако медијаторот Метју Нимиц во Скопје изјави дека именувањето на јазикот и на државата е дел од преговорите. Нимиц тогаш рече дека ОН во своите графи само технички ги впишува имињата на државите, а самите народи одлучуваат за својот идентитет. Expres.mk од извори во Атина дознава дека позицијата на Атина е јасна: во регистерот на ОН за земјите-членки во графата за националност треба да стои „Горномакедонска“ или „Северномакедонска“. Поголем е проблемот во графата за јазикот, каде што сега пишува „Македонски“ односно „Macedonian“. Во оваа графа, ако има решение за името и ако заврши расправата за Законот за јазици, треба да има две измени. Покрај албанскиот јазик како официјален во земјата, ќе треба да се впише и новиот, согласно новото договорено име. Ако, на пример, тоа биде Горна Македонија, и јазикот ќе биде горномакедонски. Иако досега немало случај некоја држава да загуби име на јазик ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Јас од месец септември 2018 година до некаде 10 април 2019-та сум постојано уценуван од група на луѓе кои од мене изнудија голема сума на парични средства“, ...
сите 790 | | | веќе видена

Од понеделник, откако ќе се достават дополнителни списи кои недостасуваат, Советот на јавни обвинители ќе решава по извештајот на Обвинителството за гонење на ...
сите 561 | | | веќе видена

Владата тоне во корупција и во афери, а институциите се политички притиснати и парализирани, истакна денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.Тој ...
сите 43 | | | веќе видена

Обвинителката Вилма Рускоска потврди дека има судир на интереси адвокатот Стеван Павлески да ја застапува специјалната јавна обвинителка Катица Јанева додека е ...
сите 310 | | | веќе видена

Поранешниот член на групата „Нокаут“ и нов заменик-министер за економија Кирил Колемишевски, воскресна во политиката преку шарените трибини пред Владата за ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Коѕијас со порака до владата: Другата страна знае за спогодбата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: