Денеска Нимиц во Скопје на средби со македонскиот државен врв


13 копии

Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц по посетата на Атина, денеска доаѓа во Скопје на дводневни разговори со македонскиот државен врв. Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц по посетата на Атина, денеска доаѓа во Скопје на дводневни разговори со македонскиот државен врв.Нимиц, вчера, по средбата со министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас, изјави дека постои моментум и оти е време за носење одлуки. На средбата двајцата разговарале за идеите кои медијаторот ги достави пред две седмици, ги слушнал позициите на владата и оцени дека грчката Влада е искрена и активна во решавањето на проблемот.- Мислам дека постои моментум тука. Чекањето нема смисла тука, нема смисла кај северниот сосед, генерално нема смисла. Разговараме за ова прашање 25 години, сите знаат кои се прашањата. Време е за носење одлуки и мислам дека сме тука, рече медијаторот по средбата со Коѕијас, без да даде конкретен временски рок, потенцирајќи дека во следните седмици ќе има разговори и потоа ќе ...
| | веќе видена | слични

Останаа отворени прашањата дали ќе се менува Уставот, јазикот, националноста, односно идентитетот. Република Северна, Горна или Вардарска Македонија, ќе биде новото име на државата. Ова се предлозите од пакетот на Нимиц кои имаат географска одредница, за која премиерот вчера рече дека е прифатлива. Но застана тука. Останаа отворени прашањата дали ќе се менува Уставот, јазикот, националноста, односно идентитетот. Она што го потврди грчкиот министер Коѕијас е дека во Давос на маса било ставено се и во интервју го потсети Заев да се држи до она што таму го договориле. На што од тоа се согласила македонската страна? Дипломатски извори за Алфа брифираат дека премиерот во Давос дал поддршка за пакетот на Нимиц, но конечен и јасен одговор од него нема- Заев смета дека преговорите уште течат и дека не треба да се откриваат детали. Истовремено, за предлозите на Нимиц нема поддршка од страна на шефот на државата и на опозицијата, тврдат нашите извори. Дека тие се лоши прв ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската влада вчера реализираше чекори на добра волја. Грчкото МНР го поздрави чинот, а премиерот Ципрас одговара на критиките и објаснува што е лажен, а што вистински патриотизам Пофалби за храброст и визија, но и критики, стеротипи, сомнежи, стравувања.... Од се по нешто има во јавните реакции откако Владата вчера одлучи автопатот „Александар Македонски“ кој се протега од граничниот премин „Табановце“ до ГП „Богородица“ да го преименува во „Пријателство“, а аеродромот „Александар Велики“ во „Меѓународен аеродром Скопје“. Во Македонија тоа беа првите конкретни потези со кои резултираше патоказот од Стратегијата на ЕУ за проширување кон земјите од Западен Балкан - нужно решавање на билатералните спорови. Првиот коментар стигна од амбасадорот на ЕУ во Македонија, Самуел Жбогар. „Овие две одлуки се одлична вест. Покажуваат дека оваа Влада е сериозна во носењето одлуки. Но, ја покажува и решеноста да најде решение за спорот со Грција“, рече Жбогар. Повеќе на темата: Автопатот „Пријателство“ ќе ја гради ...
| | веќе видена | слични

Демант на деталите кои грчката влада ги изнесува во јавноста – аналитичарите сметаат дека тоа е чекорот кој македонската влада треба да го преземе – во спротивно велат ќе се потврди дека Заев веќе договорил се договорил зад грбот на граѓаните. Македонската Влада да се замисли за деталите од преговарачката маса кои ги соопштуваат нивните грчки колеги или да демантираат, во спротивно само ќе се продлабочи незадоволството во јавноста и ќе се потврди информацијата на Коѕијас дека Заев договорил се зад грбот на Македонците, вели поранешниот амбасадор Јован Донев, коментирајќи ги написите во грчка „То Вима“ за содржината на новиот сет на идеи на Нимиц за надминување на спорот, но и повикот на Коѕијас Македонија да излезе со конкретни информации во јавноста. Понудената рамка од Нимиц може да се прифати или одбие, вели Донев, но загрижува молчењето на Македонската влада што ја доведува во прашање и изјавата на министерот Димитров дека нема да преговараат за идентитетот – дали тој навистина не знае што договорил ...
| | веќе видена | слични
19 копии

Новото име целосно да се усвои и за внатрешна и за надворешна употреба, но по интеграцијата во ЕУ; не постои задолжителна промена на уставот; Нимиц ја повторува клаузулата на неексклузивност за термините „македонски“ и „Македонија“ за економска употреба; новото име да се користи непреведено или преведно по избор на секоја страна; ова се дел од точките од „пакетот идеи“ на медијаторот на ОН Метју Нимиц. Дали тој ни одговара и има ли во него замки што ги постави преговарачот? Игор Чавески
| | веќе видена | слични
5 копии

Грчкиот весник „То Вима“ го пренесува планот на медијаторот во спорот меѓу Македонија и Грција за името, Метју Нимиц, како и сет идеи за солуција на истиот. Весникот посочува дека во документот до кој тие успеале да дојдат Нимиц предлага името да биде во целосна употреба – домашна и меѓународна, но кога земјата ќе стане членка на Европската Унија, а истовремено нагласува дека не постои задолжителен услов за промена на Уставот. Весникот пишува дека во согласност со предложеното, секоја земја во светот ќе има право самата да одлучи како да го напише името, односно дали тоа ќе биде на кирилица или на латиница. Предлозите на Нимиц беа поднесени до преговарачките тимови на двете земји на 17 јануари, а медијаторот ги повикува страните експлицитно да потврдат дека немаат територијални претензии една кон друга и го почитуваат културното наследство. Весникот потенцира дека новото име е директно поврзано со конечното пристапување на земјата во ЕУ, што значи дека сегашното уставно име ќе се употребува дотогаш. „Во ...
| | веќе видена | слични

„Република Горна Македонија“, „Република Северна Македонија“, „Република Вардарска Македонија“, „Република Нова Македонија“ и „Република Македонија (Скопје)“, се петте предлози кои медијаторот Нимиц ги ставил во „пакетот идеи“. „То Вима“ објави документ за кој тврди дека ги содржи предлозите кои медијаторот ги претставил на состанокот со преговарачите во Њујорк. Доколку како пример се земе името Република Горна Македонија, по азбучен ред ќе биде под буквата „М“. Кратко име на државата ќе биде Горна Македонија а за националноста постојат три опции: македонски граѓанин, граѓанин на Република Горна Македонија или граѓанин на Горна Македонија. Три варијации има и за јазикот: македонски јазик, официјален јазик на Република Горна Македонија или официјален јазик на Горна Македонија. Весникот пишува дека никаде не се споменува задолжителна промена на Уставот на Република Македонија, а Нимиц подвлекува три забелешки. Терминот Македонија преведено или непреведено нема да биде употребуван од Скопје како официјално име ...
| | веќе видена | слични

Македонската јавност не доби детали за именувањето на Македонија во регистерот на земјите членки во Обединети нации, откако медијаторот Метју Нимиц во Скопје изјави дека именувањето на јазикот и на државата е дел од преговорите. Нимиц тогаш рече дека ОН во своите графи само технички ги впишува имињата на државите, а самите народи одлучуваат за својот идентитет. Expres.mk од извори во Атина дознава дека позицијата на Атина е јасна: во регистерот на ОН за земјите-членки во графата за националност треба да стои „Горномакедонска“ или „Северномакедонска“. Поголем е проблемот во графата за јазикот, каде што сега пишува „Македонски“ односно „Macedonian“. Во оваа графа, ако има решение за името и ако заврши расправата за Законот за јазици, треба да има две измени. Покрај албанскиот јазик како официјален во земјата, ќе треба да се впише и новиот, согласно новото договорено име. Ако, на пример, тоа биде Горна Македонија, и јазикот ќе биде горномакедонски. Иако досега немало случај некоја држава да загуби име на јазик ...
| | веќе видена | слични

Со наслов „Целиот план на Нимиц за преговорите со Скопје, условите и процедурите предложени од страна на медијаторот, новото име целосно да се усвои и за внатрешна и за надворешна употреба, но по интеграцијата во ЕУ“, грчкиот весник То Вима го објави планот на Метју Нимиц за решение на спорот за името што како сет идеи медијаторот им ги поднел на двете страни на четири страници на 17 јануари. Клаузулата на не ексклузивност за термините „македонски“ и „Македонија“ за економска употреба, новото име да се користи не преведено или преведно по избор на секоја страна, се само дел од точките од „пакетот идеи“ на медијаторот на ОН, што ги објавува То Вима. „Не е спомената задолжителна промена на Уставот на ПЈРМ за да се смени уставното име или други точки што според некои имаат иредентистичка содржина. Владата на ПЈРМ е надлежна да оценува кои ќе бидат обврзувачките, веродостојни и неотповикливи национални процедури за спроведување на решението. Двете земји повторно да потврдат дека не негуваат територијални ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Грчка То вима ги потрвди информациите за пакетот идеи на Нимиц кои Сител ги објави по средбата со преговарачите во Њујорк. Весникот, пишува дека според „пакетот идеи“ на Нимиц, усвојувањето на новото и конечно име што ќе биде ерга омнес, е поврзано директно и само со интеграцијата во Европската Унија. Што значи дека уставното име ќе продолжи да биде во сила до влезот во Унијата. Новото име ќе треба целосно да се усвои и за внатрешна и за надворешна употреба. Весникот, повикувајќи се на документот од медијаторот, ги потврдува информациите објавени во медиумите за петте предлози доставени до преговарачите на 17 јануари: „Република Горна Македонија“, „Република Северна Македонија“, „Република Вардарска Македонија“, „Република Нова Македонија“ и „Република Македонија (Скопје)“, но споменува и дека Нимиц е отворен и за други предлози. Сите земји членки на ОН ќе имаат слобода да го преведат по свој избор или да го употребуваат непреведено. Во периодот од добиената покана до официјалниот прием, односно неколку ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 500 | | | веќе видена

Моментната „војна на зборови“ помеѓу Иран и САД има многу сличности со онаа од 2017 година, кога американската администрација ја користеше истата стратегија ...
сите 183 | | | веќе видена

Во ЈЗУ Центар за јавно здравје регистрирани се шест новозаболени од мали сипаници од кои две се бебиња под шест месеци, останатите четворица се возрасни на 31 ...
сите 159 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го спречи поранешниот советник на Белата куќа Дон Мекган да сведочи пред Конгресот во врска со извештајот на специјалниот ...
сите 80 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денеска Нимиц во Скопје на средби со македонскиот државен врв

Од:
До кого (е-маил):
Порака: