Република нема да го објави видеото од кавгата помеѓу Јакимовски и Црвенковски

Редакцискиот колегиум на „Република“ решил да не го објавува видео материјалот од саботната средба во Скопје Сити Мол помеѓу Бранко Црвенковски, и кандидатот за градоначалник на Карпош, Стевче Јакимовски, која што вчера ја потврди лидерот на СДСМ. Причина за ваквата одлука се можните правните последици од објавување на видео кое е снимено тајно. Правните застапници на „Република“ советувале дека постои можност за кривична одговорност поради објавување на снимки кои се направени спротивно на законите. Според член 152 од Кривичниот закон на Република Македонија: тој којшто неовластено ќе направи фотогорафски, филмски или видео снимки на друго лице или на неговите лични простории без негова согласност, повредувајќи ја неговата приватност или тој којшто таквите снимки непосредно ги пренесува на трето лице или му ги покажува или на друг начин му овозможува со нив да се запознае, ќе се казни со парична казна или со затвор до една година. Поради тоа видеото денес нема да биде објавено. Објавените фотографии во ...
| | веќе видена | слични

Република се одлучила да не го емитува видеото по советите од правни застапници бидејќи се можни правни последици бидејќи видеото е снимено тајно. Според член 152 од Кривичниот закон на Република Македонија: тој којшто неовластено ќе направи фотогорафски, филмски или видео снимки на друго лице или на неговите лични простории без негова согласност, повредувајќи ја неговата приватност или тој којшто таквите снимки непосредно ги пренесува на трето лице или му ги покажува или на друг начин му овозможува со нив да се запознае, ќе се казни со парична казна или со затвор до една година. Поради тоа Република одлучи да не го прикаже видеото, туку само сликите.
| | веќе видена | слични

„Република“ одлучи да не го објави видеото од средбата Јакимовски-Црвенковски Редакцијата на магазинот “Република“ по советите од правни застапници одлучила да не го објавува видеото од средбата меѓу Стевче Јакимовски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, која се случила во саботата вечер во Скопје сити мол. Причина за ваквата одлука се можните правните последици од објавување на видео кое е снимено тајно. Правните застапници на “Република“ советуваа дека постои можност за кривична одговорност поради објавување на снимки кои се направени спротивно на законите. Според член 152 од Кривичниот закон на Република Македонија: тој којшто неовластено ќе направи фотогорафски, филмски или видео снимки на друго лице или на неговите лични простории без негова согласност, повредувајќи ја неговата приватност или тој којшто таквите снимки непосредно ги пренесува на трето лице или му ги покажува или на друг начин му овозможува со нив да се запознае, ќе се казни со парична казна или со затвор до една година. Поради тоа ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното издание на Click Plus не даде одговор на прашањето што доколку референдумот биде успешен, односно дали ...
сите 283 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 87 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Република нема да го објави видеото од кавгата помеѓу Јакимовски и Црвенковски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: