Македонија вечерва има императив, победа против Косово и останување во трка за квалификации за СП 2019 (фото)

Вечерва, Македонија против Косово на домашен терен, во VIP арената „Борис Трајковски“ го игра мечот за опстанок. Истиот е во рамките на претквалификациите за СП 2019 во Кина. Овој претквалификациски циклус го почнавме со резултати за заборав. Несреќен пораз од Косово со 72-68 нагости во кој му дозволивме на противникот да води и со 22 поени, за да потоа да успеме да стигнеме до 2 поени негатива, но не и да ја анулираме негативата во целост. Вториот натпревар ни го донесе вториот пораз од 80-76, овој пат од Естонија во Скопје во натпревар во кој имавме и двоцифрена предност, но ја прокоцкавме. Во третиот натпревар, воедно последен на домашен терен, немаме простор за грешка. Победата е императив! . Селекторот Јорданчо Давитков и неговите 12 избраници се оптимисти во пресрет на натпреварот очекувајќи позитивен исход и победа од +5. Натпреварот започува во 20:30 часот . извор: мкф.мк
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонската репрезентативна кошарка го допре дното, откако националниот тим во конкуренција на Естонија и Косово не успеа да ги мине претквалификациите за пласман во квалификацискиот циклус за Светското првенство во 2019 година. Македонија, која во средата, со поразот во Естонија ги заврши натпреварите во групата, вечерва очекуваше победа на Естонија во Приштина за да го освои второто место и да избори мундијалски квалификации. Сепак квалификации за СП ќе игра Косово, откако во драматичен меч успеа да ја совлада Естонија 75:69 (24:22, 11:16, 19:14, 21:17). Косово и Естонија одиграа драматичен меч, кој домашната репрезентација го реши во последната минута. Неуспехот ја враќа Македонија при дното на европската кошарка, а доаѓа по само шест години откако беше постигнат историскиот успех и освоеното четврто место на ЕП во Литванија.
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонската кошаркарска репрезентација не успеа да ги мине претквалификациите за Светското првенство 2019 откако во последниот натпревар во рамки на групната фаза, Косово синоќа ја совлада Естонија. На „црвено-жолтите“ не им одговараше победа на домаќинот, Естонците беа блиску до триумф, бидејќи на две минути до крајот водеа со 67:64, но Косово со серија од 11:2 стигна до триумф од 75:69. Со тоа, македонската селекција е третопласирана во групата Ц, зад првопласираната Естонија и Косово и не обезбедува пласман во квалификациите за СП. Ждребот за последните осум места во групите за квалификациите за СП 2019 ќе биде одржан в четврток (24 август).
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонската кошарка изминативе години се соочува со еден од најтешките периоди во својата историја. Оваа лето беше надополнето и со дебаклот кој го доживеа нашиот машки национален тим кој не успеа да ги мине претквалификациите за СП 2019 година, освојувајќи го третото место во групата со Естонија и Косово. Огромно е разочарувањето кај македонската спортска јавност и кај селекторот Јорданчо Давитков. По вчерашната победа на Косово над Естонија која значеше крај на нашите надежи за продолжување во квалификациите за СП 2019, Давитков на својот фејсбук профил објави порака: „Тешките ситуации создаваат јаки личности“.
| | веќе видена | слични

Согласно со претходно утврдените критериуми од страна на ФИБА, овие осум селекции ќе им се приклучат на уште 24 кои обезбедија директен пласман во квалификациите. Првопласираните во групите (Бугарија, Естонија, Холандија и Шведска) ќе имаат повластена позиција и ќе бидат бирани за место во групите Б, Д, Ф или Х, додека од останатите четири селекции (Австрија, Белорусија, БиХ и Косово) ќе бидат селектирани последните учесници во останатите четири групи. Со една забелешка, односно препорака дека селекциите на Србија и на косово не може да играат во иста група (Г). Ждрепката за позициите на осумте европски „претквалификанти" ќе се одржи на 24. август во Минхен. Изминатата вечер, селекцијата на БиХ ја совлада Ерменија на гостински терен, и обезбеди шанса преку квалификациите да се избори за место на следното СП. Белорусија загуби од Португалија, но имаше подобра кош разлика во меѓусебниот дуел. Согласно со календарот за натпреварување, кој донесе сериозни проблеми во европската и светската кошарка, ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарската репрезентација на Македонија не успеа да се пласира во квалификациите за Светското првенство 2019 во Кина, откако во група со Естонија и Косово останавме на последната позиција со само една победа и три порази. Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Јорданчо Давитков по победата на Косово над Естонија, и останувањето на Македонија на самото дно, се „јави“ преку Фејсбук. На својот личен профил тој сподели фотографија со порака: „Тешките ситуации градат силни луѓе“. А нешто подоцна е објавена уште една фотографија: „Животот вообичаено ги „крши“ најсилните да им покаже како човек може брзо да се издигне. Слабите не ги допира, тие и така цел живот имаат повреда на коленото…“ Со втората порака селекторот веројатно алудира на откажувањата на дел од репреезнтативците, кои пред се беа дел од златната генерација во 2011 година кога Македонија во Литванија го осови четвртото место на Европското првенство.
| | веќе видена | слични

Македонската кошаркарска репрезентација не успеа да се се пласира ниту во квалификациите за пласман на Светското првенство. Тоа стана и дефинитивно, откако синоќа Косово ја победи Естонија, во последниот меч од нашата група. Со триумфот на Косово, Македонија падна на последното место во групата, додека останатите две селекции продолжија понатаму. Косово кое победи за прв пат во еден официјален меч и тоа токму против Македонија, моментно е подобра кошаркарска сила од Македонија. Непосредно по завршување на синоќешниот меч во Приштина, селекторот на македонската репрезентација Јорданчо Давитков „прати“ порака преку социјалната мрежа „Фејсбук“. На својот профил постираше фотографија со порака која гласеше „Тешките ситуации, создаваат силни личности“.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вечерва се играат последните пет натпревари од претквалификациите за СП 2019. Тоа се дуели од 6.коло по кои ќе бидат познати и другите три екипи кои ќе продолжат во квалификациите. За евентуален пласман на Македонија во следната фаза ќе решава резултатот на дуелот што се игра во Приштина меѓу Косово и Естонија. За Македонија „добитна комбинација“ е триумф на кошаркарите на Естонија. Покрај овој дуел се играат и натпреварите: Шведска – Словачка, Ерменија – БиХ, Португалија – Белорусија и Албанија – Холандија. За другите две места ќе решаваат во директни дуели: Ерменија – БиХ и Португалија – Белорусија. Пласман во следната фаза имаат обезбедено селекциите: Шведска (А група), Австрија, Холандија (Б група), Естонија (Ц група), Бугарија (Д група).
| | веќе видена | слични
3 копии

Во драматична завршница, Косово триумфираше над Естонија, па нашиот северен сосед ќе игра во квалификациите за СП 2019. Македонија имаше очајни претквалификации, со една победа и три порази, и вечерва требаше да чекаме услуга од Естонија. Средбата во Приштина беше прилично изедначена, првата четвртина ја добија домаќините со 24-22, но вторите десет минути и припаднаа на Естонија, па гостите на полувреме заминаа со +3 (35-38). Косово беше подобар противник во третата четвртина, овој период го доби со 19-14 и во завршницата влезе со +2 (54-52). Во последните десет минути, се играше кош за кош, и на една минута до крајот Естонија изедначи на 69-69. Но потоа домаќините погодија тројка за дилириум во салата, а потоа и уште две слободни фрлања за победа од 75-69 и огромна радост на паркетот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската кошаркарска репрезентација не успеа да ги мине претквалификациите за Светското првенство во 2019 година, што ќе се одржи во Кинa На „црвено - жолтите" во последното коло им беше потребна победа на Естонија на гостувањето против Косово, но домашните кошаркари успеаја во својата намера, победувајќи ја Естонија со 75:69. Со овој триумф Естонија (како првопласирана) и Косово (втор) ги продолжуваат настапите во квалификацискиот циклус, додека за нашата селекција ова е уште едно големо разочарување. Кога дојде време други да одлучуваат за нас, јасна е работата до каде падна македонската кошарка. Овој неуспех е голем проблем за „црвено-жолтите", на кои поради испаѓање од претквалификациите, со новоформираниот систем на натпреварување ќе значи и исчезнување на македонската репрезентативна кошаркарска од мапата на Европа во следните неколку години.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Влада на Тереза Меј сé уште работи на прашањето што да побара од Европската унија со цел да ја реши загриженоста на пратениците во врска со планот за ...
сите 424 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 364 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша во студиото на Гранд влегла нерасположена, нејзиното однесување го загрижило Саша Поповиќ, но и останатите колеги.Пеачката на снимањето се ...
сите 228 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 26 | | | веќе видена

Грчкиот парламент се очекува во вечерните четврточни часови да го ратификува Преспанскиот договор со Македонија за решавање на деценискиот спор за името на ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија вечерва има императив, победа против Косово и останување во трка за квалификации за СП 2019 (фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: