Снимателка ги сопнува и клоца мигрантите во Унгарија! (Видео)


Снимателка на унгарска телевизија три пата физички ги нападна мигранти кои неуспешно се обидуваа да го пробијат полицискиот кордон кај унграскиот прифатен центар Реске. На снимките се гледа како таа сопнува човек со дете и како клоца едно момче и девојче. Снимателката, која унгарските медиуми ја идентификуваа како Петра Ласло, по серијата инциденти добила отказ. „Една колешка од Н1ТВ денеска се однесуваше на неприфатлив начин во прифатниот центар Реске“, соопшти на Фејсбук главниот уредник на телевизиијата Саболч Кисберк, додавајќи дека нејзиниот договор за вработување од денеска е поништен и дека Н1ТВ таа работа ја смета за завршена. Мигрантите од прифатниот центар Реске се обидуа да се вратат назад во Србија, но унгарската телевизиија не ги пушти. Многу од бегалците преспаа на отворено небо, во полето, на ниски ноќни температури и се надеваат дека ќе бидат превезени во центарот за регистрација.
| | веќе видена | слични
3 копии

Петра Ласло, која што буквално се изживуваше над Сириецот кој што го носеше во раце и своето дете, беше отпуштена од телевизијата N1TV, a би можела да добие и затворска казна во времетраење од пет години. Унгарската снимателка Петра Ласло која што го шутна и му подметна нога на несреќниот сириски бегалец недалеку од унгарско-српската граница, е всушност десничарка и жена која што драматичната состојба со мигрантите се обидела да ја искористи за лична промоција. Меѓутоа, видео записот кој што прикажува како таа се изживува над луѓето и притоа го турка и соборува човекот со мало дете во своите раце, го заобиколи светот и предизвика лавина од негативни коментари и обвиненија на нејзина сметка. Многу корисници на друштвените мрежи повикаа и на нејзин линч. Инаку, Ласло во моментот на изживувањето над бегалците работела за унгарската телевизија N1TV која што е во сопственост на антимиграционата ултрадесничарска странка Јобик. Сепак, и покрај тоа, таа веднаш после обелоденувањето на видео-записот на кој што турка ...
| | веќе видена | слични

Снимателка на унгарска ТВ, блиска до владејачката партија Јобик, трипати физички нападна бегалци кои се обидуваа да го пробијат полицискиот кордон на унгарскиот прифатен центар Реска. Таа сопна човекот со дете во рацете и со клоци удри девојче и момче. На снимка на унгарската телевизија N1TV се гледаат полицајци како стигнуваат еден човек со дете во прегратки, откако снимателката му става сопка и тој паѓа на земја. На друга снимка се гледа како снимателката шутира еден млад човек, а потоа и една девојка од бегалците. Снимателката од унгарските медиуми беше идентификувана како Петра Ласло, по серијата инциденти за кои доби отказ, јавија агенциите. „Една колешка од N1TV денес се однесуваше неприфатливо во прифатниот центар Реске“, објави на „Фејсбук“ главниот и одговорен уредник на таа телевизија, Саболч Кисберк. Според него, нејзиниот договор за вработување бил веднаш поништен и за N1TV, предметот е затворен.(Ал џезира)
| | веќе видена | слични

Снимателката од унгарската телевизија Н1ТВ вчера беше отпуштена поради снимката на која се гледа како ги шутира бегалците, вклучително и децата, додека тие бегаат од полицијата во прифатниот центар „Реске“, на југот од земјата, пренесе „Спутник“. - Една колешка од Н1ТВ се однесуваше на неприфатлив начин во прифатниот центар „Реске“ – соопшти на „Фејсбук“ главниот уредник на телевизијата, Саболч Kуцберк, додавајќи дека нејзиниот договор за вработување е поништен и дека телевизијата смета дека таа работа е завршена. На снимките може да се види како Петра Ласло сопнува човек кој трча, а кој в раце носи дете, а потоа во друг инцидент шутира едно дете кое бега. Снимката од инцидентот се појави на интернет-телевизискиот канал Н1ТВ. Иако снимателката цело време носела маска преку лицето, таа е идентификувана како Петра Ласло. Снимените инциденти се случиле во моментот кога стотици бегалци го пробиле кордонот полицајци во прифатниот центар „Реске“, во близина на границата со Србија.
| | веќе видена | слични

Постојано се појавуваат снимки во кои унгарската полиција го згрозува светот со своите брутални потези кон мигрантите. Овој пат светот е згрозен од снимката на која се гледа како снимателка шутира мигрант кој лежи на земјата. Снимката е на унгарската телевизија N1TV, а на неа јасно се гледа дека снимателката се поставува како дел од полицијата и мисли дека таа треба да ги попречува мигрантите. Снимателката Петра Ласло по серијата инциденти наводно добила отказ од работното место. Таа брутално го нападна мигрантот, а потоа шутираше и девојче кое се обидуваше да побегне од полицијата. Знаевме дека полицијата во оваа земја е брутална со мигрантите, но не очекувавме тоа да го видиме и од медиумските работници кои само треба објективно да ја пренесат состојбата од теренот.
| | веќе видена | слични

На снимка на унгарската телевизија N1TV се гледаат полицајци како стигнуваат еден човек со дете во прегратки, откако снимателката му става сопка и тој паѓа на земја. На друга снимка се гледа како снимателката шутира еден млад човек, а потоа и една девојка од бегалците. Снимателката од унгарските медиуми беше идентификувана како Петра Ласло, по серијата инциденти за кои доби отказ, јавија агенциите. „Една колешка од N1TV денес се однесуваше неприфатливо во прифатниот центар Реске“, објави на „Фејсбук“ главниот и одговорен уредник на таа телевизија, Саболч Кисберк. Според него, нејзиниот договор за вработување бил веднаш поништен и за N1TV, предметот е затворен.
| | веќе видена | слични

Хајка против унгарската снимателка Петра Ласло се појави на социјалните мрежи откако беа објавени снимки на кои се гледа како таа безмилосно удира и сопнува деца и повозрасни мигранти кај прифатниот центар Реске, во Унгарија. Настанот беше објавен на интернет медиумите во текот на вчерашниот ден, а на снимките се гледа како снимателката на своја рака одлучи да удри по мигрантите кои во тој миг го пробија полицискиот кордон. Таа удри прво по жена, а потоа и по девојче кое трчаше покрај неа. На втората снимка, пак, снимателката е прикажана како подмолно сопнува човек кој со своето дете во рака се обидува да се измолкне од полицајците. Човекот се сопна од намерно поставената нога и сосе своето дете тресна на земја. Унгарска снимателка шутира мигранти (Принтскрин) Нејзината постапка предизвика гнев на социјалните мрежи, а поради жестоките реакции, таа била експресно отпуштена од локалната телевизија во која работела.
| | веќе видена | слични
4 копии

Унгарката Петра Ласло, која работела како снимател за локалната телевизија Н1ТВ, доби отказ, откако беше обелоденет нејзинот однос кон сириските бегалци во пограничниот реон кон Србија, каде била испратена да направи репортажа. Еден германски камерман ја снимил Унгарката како т урка и намерно сопнува еден бегалец, кој во рацете носел дете. Станува збор за татко и син, кои биле дел од толпата од 1.500 лица, кои чекале десетина часови на една локација покрај самата граница за бидат регистрирани, а потоа префрлени во некој собирен логор. Гледајќи дека унгарските власти ништо не прават, луѓето самите почнале да трчаат кон внатрешноста, бегајќи пред полицијата која тргнала да ги запре. Без употреба на поголема сила, полицајците ја запреле толпата, но во таа работа активно се вклучила и снимателката Ласло, која не знаејќи како да помогне за да ги запре луѓето да влегуваат во нејзината земја. почнала да турка некои од нив кои трчале покрај неа, а потоа и го сопнала Сириецот кој трчал со другите, носејќи го својот ...
| | веќе видена | слични

Унгарската снимателка Петра Ласло доби отказ од работното место, откако беше снимена како ги сопнува и удира бегалците. Телевизијата Н1 ТВ информираше дека снимателката е отпуштена од работа поради нејзиното однесување.
| | веќе видена | слични

Камерманката Петра Лазло, која ја разбрани јавноста на социјалните мрежи, откако се појави видео на кое, за време на своите обврски при снимањето на бегалците таа им става сопки и ги клоца бегалците (меѓу нив и деца), е отпуштена од работа. Настанот се случи во Реске, неколку стотици метри од границата меѓу Србија и Унгарија. Лазло работела во интернет-телевизијата 444.hu, која се поврзува со крајно-десничарската партија Јоббик. Фрустрирани од условите во бегалскиот камп, стотици мигранти, Сиријци, Ирачани и Авганистанци го поминаа полицискиот кордон за да побегнат од кампот. Во кратко соопштение, нејзиниот работодавец вели таа се однесувала “неприфатливо“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 160 | | | веќе видена

Претседателот на мандатно – имунитетната комисија Павле Богоевски ќе ја води комисиската расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер ...
сите 199 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка што не може да се ...
сите 52 | | | веќе видена

Арс Ламина ве поканува на промоција на новата едиција „Лесно читливи лектири“, што ќе се одржи на 21 мај 2019 (вторник) во локалот „Амбрела“ (Umbrella Lounge ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Снимателка ги сопнува и клоца мигрантите во Унгарија! (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: