Почнува инклузивниот детски фестивал „Креираме заедно“

„Скопје филм фестивал“ со големо задоволство ја најавува новата инклузивна Детската филмска програма „Креираме заедно“ која ќе почне вечерва (петок, 21 Април), во 19.30. часот во „Кинотеката на Македонија“. Фестивалот во партнерство со Здружението за поддршка на деца и млади со различности „Сината птица“ од Скопје, годинава, преку програмата „Креираме заедно“, за прв пат во конципирањето на фестивалската програма ги вклучува и учениците со и без попреченост од осум инклузивни училишта од Скопје, Тетово и Струмица. Проектот се имплементира со поддршка од Европската Унија, како дел од програмата „Заштита на децата од насилство и унапредување на социјалната инклузија на децата со попреченост во Западен Балкан и Турција“, а е кофинансиран и спроведен од страна на УНИЦЕФ. На 21 април во „Кинотеката на Македонија“ ќе бидат прикажани завршните продукти од работилниците за фотографија, видео запис и плакат за детската програма . Во фоајето на „Кинотеката ќе бидат изложени фотографиите и цртежите што ги изработија ...
| | веќе видена | слични

Тековен репертоар на киното Синеплекс од 27 април до 3 мај... На репертоарот на Синеплекс се следниве филмови: Брзи и Бесни 8 Секој ден освен среда: 15:00, 16:00, 16:40, 17:30, 18:30, 19:20, 20:00, 21:00, 22:00, 22:40 часот Среда:16:00, 17:00, 18:30, 19:20, 20:00, 21:15, 22:00, 23:00 часот Чувари на Галаксијата 3Д Среда: 19:30, 21:00, 22:15 часот Убавицата и Зверот 3Д Секој ден: 15:45, 21:30 часот Убавицата и Зверот 2Д Секој ден: 20:30 часот Викинг Секој ден: 19:10, 21:45 часот Колиба Секој ден: 23:00 часот Колосал Секој ден освен среда: 20:40 часот Среда: 17:10 часот Во голем стил Секој ден: 21:15 часот Ах, љубов моја Секој ден: 20:15, 22:20 часот ДЕТСКИ ФИЛМОВИ Маша и Медо Секој ден: 15:15, 16:30, 17:45, 19:00 часот Викенд: 11:00, 12:40, 15:15, 16:30, 17:45, 19:00 часот Штрумфови Скриеното Село 3D Секој ден: 16:10, 18:45 часот Викенд: 11:40, 13:40, 16:10, 18:45 часот Малиот Гангстер Викенд: 13:00 часот Малиот Директор 3D Секој ден: 15:30, 17:20, 19:40 часот Викенд: 11:20, 13:20, 15:30, 17:20, 19:40 ...
| | веќе видена | слични

Филм на Коле Ангеловски Продукција – Авард Филм и Видео Ко-продуценти – КТ Филм и Медиа, Квазар Филм Сценарио и Режија – Коле Ангеловски Продуценти – Горан Стојилковиќ, Димитар Николов, Владимир Стојчевски Директор на Фотографија – Роберт Јанкулоски Сценограф – Илина Ангеловска Костимографи – Лира Грабул, Раде Василев Монтажер – Блаже Дулев Дизајн на звук – Дарко Спасовски Пацки Музика – Венко Серафимов, Џенгиз Ибрахим Улоги – Нина Деан, Атанас Атанасовски, Александар Микиќ, Соња Стамболџиева, Роберт Ристов, Жарко Димоски, Крсте Јовановски, Марија Кондовска, Ердоан Максут, Кристина Ласовска, Валентин Костадиновски, Ева Скендеровска, Едмонд Сотир, Андон Јовановски „Ах, љубов моја неверна“ е приказна за позната поп пеачка Сузан, која по успешната турнеја низ Турција и емотивините проблеми предизвикани од раскинувањето на долгогодишната љубовна врска, доаѓа во еден хотел да се одмори во мир и тишина, далеку од јавноста и новинарите. Меѓутоа, во хотелот се појавува нејзиниот поранешен љубовник Селпин, кој сака ...
| | веќе видена | слични

По проекцијата на филмот „Пеколен портокал“, во киното „Милениум“, публиката имаше ретка можност да поразговара со специјалниот гостин на „Скопје филм-фестивал“, Јан Харлан, извршниот продуцент на филмовите на легендарниот Стенли Кјубрик. - Она што е карактеристично за Стенли Кјубрик е истото што важи и за сите големи уметници како Пикасо, Моцарт или Бетовен, а тоа е дека нивните дела не исчезнуваат. Неговите дела траат, тие се актуелни, не исчезнуваат и тоа е клучно за секој голем уметник. Ќе остане запаметен по тоа што ги поместуваше границите, секогаш се обидуваше да направи нешто невообичаено, како на пример француските импресионисти, како Тарнер, или Бергман, сите тие се обидуваа да направат нешто што нема да исчезне во времето - рече Харлан.Тој откри дека најомилениот дел од режирањето за Кјубрик бил процесот на подготовките на филмовите, дека многу читал, дека сакал да гледа тенис на телевизија, дека не сакал често да излегува од дома, па подготовки за филмовите се вршеле кај него дома. - На „Очи ...
| | веќе видена | слични

Јан Харлан, извршниот продуцент на филмовите на Стенли Кјубрик, гостуваше на „Скопски филмски фестивал“ „Она што е карактеристично за Стенли Кјубрик е истото што важи и за сите големи уметници како Пикасо, Моцарт или Бетовен, а тоа е дека нивните дела не исчезнуваат. Овој филм ‘Пеколен портокал‘ е стар 45 години, од премиерата на ‘Одисеја 2001‘ наскоро ќе бидат 50 години, има 60 години откако е снимен филмот ‘Лолита‘. Неговите дела траат, тие се актуелни, не исчезнуваат и мислам дека тоа е клучно за секој голем уметник’, рече меѓу другото во киното „Милениум“ , специјалниот гостин на годинешното издание на „Скопје филм фестивал“, Јан Харлан, извршниот продуцент на филмовите на легендарниот режисер Стенли Кјубрик. Поводот за неговото гостување е првата македонска ретроспектива на еден од најголемите светски режисери која се одржува во рамки на фестивалската програма. Разговорот со Јан Харлан го водеше Гена Теодосиевска. Харлан на почетокот од разговорот со публиката по прикажувањето на филмот „Пеколен ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Проекциите во рамките на Скопскиот филмски фестивал, продолжуваат денеска во киното „Фросина“ во 17 часот со филмот „Лолита“ како дел од ретроспективата на филмови од Стенли Кјубрик.Во истото кино од 20.00 часот е закажана проекцијата на „Заливот Слек“, во режија на Бруно Думон. Терминот во 22 часот е резервиран за прикажување на „Најсреќниот ден во животот на Оли Меки“ во режија на Јухо Куосманен. Од прекциите во Кинотека, вечерва во 21 часот е филмот „Младиот Kарл Маркс“ на Раул Пек. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје филм фестивал со задоволство ве известува дека вчера, по проекцијата на филмот „Пеколен портокал“, во киното „Милениум“, разговор со публиката имаше специјалниот гостин на фестивалот Јан Харлан , извршниот продуцент на филмовите на легендарниот Стенли Кјубрик . -Она што е карактеристично за Стенли Кјубрик е истото што важи и за сите големи уметници како Пикасо, Моцарт или Бетовен, а тоа е дека нивните дела не исчезнуваат. Овој филм „Пеколен портокал“ е стар 45 години, од премиерата на „Одисеја 2001“ наскоро ќе бидат 50 години, утре ќе го видите „Лолита“, има 60 години откако е снимен. Неговите дела траат, тие се актуелни, не исчезнуваат и мислам дека тоа е клучно за секој голем уметник. Она по што најмногу е запаметен Кјбурик е што секогаш ги поместуваше границите, секогаш се обидуваше да направи нешто невообичаено и како и сите уметници што навистина се големи и тој ги преминуваше границите, како на пример француските импресионисти, како Тарнер, Бергман, сите тие се обидуваа да направат нешто што е ...
| | веќе видена | слични

„Она по што најмногу е запаметен Кјубурик, е тоа што секогаш ги поместуваше границите, се обидуваше да направи нешто невообичаено и како сите навистина големи уметници и тој ги преминуваше границите, како на пример француските импресионисти, како Тарнер, Бергман, сите тие се обидуваа да направат нешто што е вредно и што нема да исчезне во времето“, рече Јан Харлан, извршниот продуцент на филмовите на Стенли Кјубрик на вчерашното гостување на СФФ. По синоќешната проекцијата на филмот „Пеколен портокал“ на Кјубрик, во рамките на Скопскиот филмски фестивал, во киното „Милениум“, разговор со публиката имаше специјалниот гостин на фестивалот Јан Харлан. „Овој филм „Пеколен портокал“ е стар 45 години, од премиерата на „Одисеја 2001“ наскоро ќе бидат 50 години, утре ќе го видите „Лолита“, има 60 години откако е снимен. Делата на Кјубрик траат, тие се актуелни, не исчезнуваат и мислам дека тоа е клучно за секој голем уметник“, раскажуваше Харлан за соработката со еден од најголемите режисери. Големината на Кјубрик, ...
| | веќе видена | слични

Премирата на филмот на Ангеловски е во годината кога тој слави 55 години од првото појавување на филмското платно. Во неговата 55-годишната плодна кариера како актер, сценарист и режисер, ова е трет игран филм на Ангеловски, по „Колнати сме, Ирина“ во 1973 и „Викенд на мртовци“ во 1988 Скопската публика во киното „Милениум“ во петокот навечер уживаше во премиерата на новата филмска комедија на актерот и режисер Коле Ангеловски (74) „Ах, љубов моја“. Премиерното прикажување на новиот филм на Ангеловски беше во рамките на Скопскиот филмски фестивал кој е во тек во „Милениум“, Кинотека на Македонија, киното „Фросина“ во МКЦ. Ова е трета филмска комедија во историјата на македонската кинематографија, по „Мирно лето“ на Димитрие Османли и култниот „Викенд на мртовци“ на Ангеловски, кој беше снимен во 1988 година. – Погледнете го филмот, па потоа ќе разговараме. Уживајте во него, немојте многу да ни забележувате – рече Ангеловски пред проекцијата. Премирата на филмот на Ангеловски е во годината кога тој слави 55 ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Филмската приказна, која има предиспозиции да ја наследи култната "Викенд на мртовци", а во траење од речиси два часа, инаку вистинско освежување во домашната кинематографија, носи многу смеа и свежина и тоа благодарение на маестралната игра на актерите, меѓу кои доминира екипата на Театар Комедија. Во петокот вечерта Скопје филм фестивал ја имаше својата втора премиера на годинашното издание, станува збор за новиот македонски игран филм „Ах љубов моја" на режисерот и сценарист Коле Ангеловски. Пред полната сала на киното „Милениум" Ангеловски ја претстави својата екипа велејќи дека се работи за настан од „фамилијарен" тип и замоли да не "ги караат многу" , а публиката ја поздрави екипата со силен аплауз. Ова е трет игран филм на Ангеловски по „Колнати сме, Ирина" во 1973, а овој доаѓа 29 години по култната комедија „Викенд на мртовци". Премирата на најновиот негов филм доаѓа во годината кога тој слави 55 години од првото појавување на филмското платно. Тој додаде оти се надева дека оваа нова македонска ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 118 | | | веќе видена

Пејачот Шабан Шаулиќ ќе биде закопан во петок, на 22-ри февруари, во алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта во Белград, пренесуваат српските медиуми. ...
сите 196 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почнува инклузивниот детски фестивал „Креираме заедно“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: