Спорт - Не смее да се потцени естонскиот Транс Нарва

Дваесет и шестчлената експедиција на Работнички вчера отпатува за Естонија, каде што во главниот град на оваа балтичка земја, Талин, утре во 17.30 часот ќе го одигра првиот квалификациски натпревар од Лигата на Европа. Естонскиот претставник, Транс Нарва, не е екипа од која Работнички би требало да стравува, но и не треба да се претстави како тотален аутсајдер во ова натпреварување. Затоа, иако се фаворити на оваа средба, „романтичарите“ треба внимателно и максимално сериозно да му пријдат на дуелот. - Во подготвителниот период ги анализиравме играта и екипата на Транс Нарва. Не е противник што не може да се помине, но тоа ќе се случи само ако сериозно влеземе во овој натпревар. Ќе играме во формација 4-4-2, со ниски топки и брзи продори. Тактиката е условена од фактот што Транс Нарва има висока, но бавна одбрана, па сметаме дека со таква игра можеме да дојдеме до поволен резултат за реваншот - вели Игор Ангеловски, спортскиот директор на „романтичарите“. Ангеловски истакна дека Транс Нарва во своите редови ...
| | веќе видена | слични

Вториот македонски претставник во најмасовниот европски турнир, Лига Европа, тимот на Ренова успеа да слави со 2-1 во првиот натпревар од првото коло против Гленторан од Северна Ирска. Натпреварот кој се одигра на „националната Арена Филип Втори Македонски“ не предизвика големо внимение но сепак победата, иако со примен гол, е добро отварање на новата сезона за тимот на Ренова. Стрелци на погодоците за нашиот преттавник беа Бобан Јанчеевски во 14. минута од Пенал и Муарем Бајрами на три минути пред крајот на средбата, додека за гостите прецизен беше Колин Никсон. За одбележување е и фактот дека тимот од Северна Ирска го заврши натпреварот со девет играчи на терен, со оглед на тоа што Елтон Морис уште во првото полувреме и Џејми МекГовен пред крајот на дуелот заработија црвени картони. Реванш натпреварот ќе се игра во Северна Ирска а е закажан за 7. Јули. Претходно победа на гости од 4:1 забележа Работнички во дуелот со Транс Нарва, Романтичарите истиот ден реваншот ќе го одиграат на „Националната ...
| | веќе видена | слични

Лига на Европа Нашите претставници во првото квалификациско коло во Лига Европа, Работнички и Ренова, постигнаа вкупно шест голови, а доста порасположени беа играчите на екипата од скопско Дебар Маало. „Романтичарите“ остварија убедлива победа од 4:1 на гости кај Нарва Транс во Естонија, а сите четири голови беа постигнати од различни играчи. Така, резултатот во 16. минута го отвори Велковски, а по изедначувањето во 34. на домаќините, Маневски во 51. минута му донесе нова предност на нашиот претставник. Петковски во 73. и Гроздановски во 88. минута се погрижија реваншот во Скопје да биде чиста формалност за Работнички. Вториот македонски претставник кој игра во 1.квалификациско коло во фудбалската Лига на Европа, екипата на Ренова синоќа го победи Гленторан со 2:1. Головите за домаќинот на натпреварот кој се одигра на Националната Арена „Филип Втори Македонски“ во Скопје ги постигнаа Бобан Јанчевски во 14.минута од пенал и Муарем Бајрами во 87.минута. За гостите од Северна Ирска кои натпреварот го завршија ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Двата наши претставника во квалификациите за влез во Лига Европа остварија победи, но многу поголема на тежина е таа на „романтичарите”. Нашите претставници во првото квалификациско коло во Лига Европа, Работнички и Ренова, постигнаа вкупно шест голови, а доста порасположени беа играчите на екипата од скопско Дебар Маало. „Романтичарите” остварија убедлива победа од 4:1 на гости кај Нарва Транс во Естонија, а сите четири голови беа постигнати од различни играчи. Така, резултатот во 16. минута го отвори Велковски, а по изедначувањето во 34. на домаќините, Маневски во 51. минута му донесе нова предност на нашиот претставник. Петковски во 73. и Гроздановски во 88. минута се погрижија реваншот во Скопје да биде чиста формалност за Работнички. Улогата на домаќин Ренова ја искористи да стигне до победа, но останува впечатокот дека триумфот требаше да биде повисок од конечните 2:1. Посебно ако се земе во предвид дека гостите од Северна Ирска уште во 13. минута останаа без еден играч по исклучувањето за Мекгаверн. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Двата наши претставника во квалификациите за влез во Лига Европа остварија победи. Работнички оствари убедлива победа и се чини дека веќе ја заврши работата, а Ренова победи тесно но доволно за комплетирање на успешниот ден на македонскиот фудбал. Фудбалерите на Работнички веќе обезбедија пласман во наредното коло од квалификациите за Лига на Европа. Во првиот натпревар на европска сцена сезонава убедливо славеа на гостувањето во Талин против естонскиот Транс Нарва со 4:1. Крсте Велкоски од слободен удар во 16-та минута го откри резултатот за македонскиот преставник, но домаќините во 34-та минута изедначија преку Епикин. На стартот на второто полувреме Работнички повторно дојде во водство преку напаѓачот Борче Маневски, а иако тренерот на естонскиот тим се обидуваше со измени да го засили тимот и да стигне до изедначување, на спротивната страна стигна казна. Филип Петковски ја затресе мрежата на домашниот тим само четири минути по влегувањето во игра во 73-та минута. Победата за мирен реванш ја ...
| | веќе видена | слични

Работнички и Ренова се првите две македонски екипи кои ја отвораат европската фудбалска сезона од нашите претставници. Работнички попладнето го започна натпреварот од првото квалификациско коло во европската лига против естонскиот Транс Нарва во Талин. Амбиција на најдобриот репрезент на мак фудбалот во Европа е трета година по ред да се пласираат во третиот квалификациски круг од Лигата на Европа. Во естонската престолнина отпатуваа со намера веќе на првиот дуел да ја завршат работата, реваншот во Скопје во голема мера да биде формалност. Работнички е на добар пат. Од 20-ет и 30-ет Ренова на националната арена го игра првиот натпревар со Гленторан од Белфаст.
| | веќе видена | слични

Во првото квалификациско коло во Лигата на Европа нашиот преставник Ренова во Скопје со минимални 2:1 победи против Гленторан од Северна Ирска. Головите за Ренова ги постигнаа Јанчевски од пенал во 14 минута и Бајрами во 87 - та додека за гостите единствениот гол е дело на Никсон во 45 минута. Ренова и покрај тоа што играше со играч повеќе од 13 - та минута кога цвен картон доби Мек Говерн сепак не ја искористи предноста да обезбеди поголема победа пред реваншот кој се игра следната недела.
| | веќе видена | слични

Ова беше натпревар од првото квалификациско коло во ова натпреварување. Головите за Работнички ги постигнаа Крсте Велкоски во 16.минута (0:1), Борче Маневски во 51.минута (1:2), Филип Петковски во 73.минута (1:3) и Влатко Гроздановски во 88.минута (1:4). Голот за Транс Нарва го постигна Антон Епихин во 34.минута (1:1). Реванш натпреварот се игра на 7 јули.
| | веќе видена | слични

Головите за домаќинот на натпреварот кој се одигра на „Националната Арена Филип Втори Македонски“ во Скопје ги постигнаа Бобан Јанчевски во 14.минута од пенал и Муарем Бајрами во 87.минута. За гостите од Северна Ирска кои натпреварот го завршија со девет фудбалери поради исклучувањата на Елиот Морис и Џејми МекГовен, единствениот погодок го постигна Колин Никсон во третата минута од судиското надополнувања во првото полувреме. Реванш натпреварот во Северна Ирска е закажан за 7 јули. Претходно победа од 4:1 на гости во Естонија против Транс Нарва оствари и првиот македонски учесник во оваа фаза од Лигата на Европа, екипата на Работнички.
| | веќе видена | слични
3 копии

Вториот македонски претставник кој игра во 1.квалификациско коло во фудбалската Лига на Европа, екипата на Ренова синоќа го победи Гленторан со 2:1. Головите за домаќинот на натпреварот кој се одигра на „Националната Арена Филип Втори Македонски“ во Скопје ги постигнаа Бобан Јанчевски во 14.минута од пенал и Муарем Бајрами во 87.минута. За гостите од Северна Ирска кои натпреварот го завршија со девет фудбалери поради исклучувањата на Елиот Морис и Џејми МекГовен, единствениот погодок го постигна Колин Никсон во третата минута од судиското надополнувања во првото полувреме. Реванш натпреварот во Северна Ирска е закажан за 7 јули. Претходно победа од 4:1 на гости во Естонија против Транс Нарва оствари и првиот македонски учесник во оваа фаза од ЛИгата на Европа, екипата на Работнички.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 253 | | | веќе видена

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 217 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го спречи поранешниот советник на Белата куќа Дон Мекган да сведочи пред Конгресот во врска со извештајот на специјалниот ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Не смее да се потцени естонскиот Транс Нарва

Од:
До кого (е-маил):
Порака: