На завршницата во Хрватска се стигнува преку Украина

Ракометарите на Македонија ги почнаа подготовките за двата последни решавачки дуела од квалификациите за Европското првенство во Хрватска 2018. Селекторот на македонскиот тим, Раул Гонзалес, истакна дека овие денови ќе ги искористи за уигрување на тимот каде што на располагање се и неколку младински репрезентативци. За отсуството на некои од играчите поради клупските обврски напомена дека тие нема да имаат проблем да се вклопат откако в понеделник ќе се приклучат на тимот. - Сите во групата имаме по четири бода. Добро е што имаме неколку дневни подготовки и важно е да одиме натпревар по натпревар. Првиот најтежок ривал сега ни е Украина, потоа ќе мислиме на Чешка, со која играме на домашен терен. Со Украина на гости ќе биде тешко дека веќе постигнаа две победи пред своите навивачи (Исланд и Чешка). Ако направиме позитивен резултат, ќе имаме големи шанси да освоиме едно од првите две места во групата. Затоа е важен дуелот со Украина, а потоа пред полна сала во Скопје со Чешка (три дена подоцна) да постигнеме ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонската ракометна репрезентација пропушти шанса со победа над Украина да го завери пласманот на Европското првенство во Хрватска, наредната година. Избраниците на селекторот Раул Гонзалез, пропуштија предност од пет гола во вториот дел и на крајот мораа да се задоволат само со бод 27:27. Ваквиот развој на настаните предизвика задовлство кај селекторот Виталиј Андонов, кој по натпреварот изјави: -Во првиот дел имавме големи проблеми во одбраната и не одигравме 5-1, како што обично играме. Сепак, се соочивме со една сериозна екипа, која со серија од 6-0 направи пресврт во првиот дел и успеа да ја анулира нашата предност. Во второто полувреме, моите момци заиграа подобро и на крај со голема борбеност стигнаа до реми, кое е поголемо од двете домашни победи на претходните натпревари. Беше тежок меч, а на крај Чуприна го одлучи конечниот резултат, изјави Андронов. За Македонија останува уште една шанса за настап на континенталниот собир во Хрватска, а тоа е домашниот натпревар против Чешка в недела.
| | веќе видена | слични

Македонската репрезентација на тацна го имаше пласманот на ЕП во Хрватска, но прокоцка водство од пет гола. Во последните 15. минути, нашите ракометари буквално го разиграа противникот, а во финишот на мечот пропуштија голема шанса за победа. Денисов буквално го „изигра“ Борко Ристовски и на ефектен начин израмни на 27-27. Во последниот напад и покрај исклучувањето на Жуков, ударот на Манасков го одбрани Чуприна. Шансата за место на ЕП ќе ја бараме в недела против Чешка на домашен терен...
| | веќе видена | слични

Ракометната репрезентација на Македонија испушти победа на гостувањето во Суми над Украина и со ја пропушти првата шанса да обезбеди пласман на Европското првенство во Хрватска. Украина и Македонија одиграа 27:27, а нашата репрезентација останува во игра за едно од првите две места и потребно е во последното коло на 18.јуни во Скопје да остане непоразена во дуелот со Чешка. Во последниот напад Манасков не успеа да реализра за победа откако укаринскиот голман одбрани. Украина резултатот го изедначи во последната минута со головите на Шевелев и Денисов. Најефикасен на дуелот беше Кирил Лазаров со 8 голови. На чело на табелата е Чешка со 6 бодови, пред Македонија со 5, Украина има 5, Исланд е последен со 4.
| | веќе видена | слични

Машката ракометна репрезентација на Македонија испушти победа на гостувањето во Украина (27-27) и не ја искористи првата меч топка за пласман на ЕП 2018 во Хрватска. Време за жалење по загубеното нема многу, затоа што веќе в недела македонската репрезентација ја очекува решавачкиот последен натпревар со Чешка во Скопје. Ракометарите рано утрово се вратија од Украина и веќе од денеска мислите се насочени кон она што ги очекува за два дена. „ Ја прокоцкавме шансата што ја имавме предвреме да го обезбедиме пласманот на Европското првенство. Но, не залудно велат Македонецот секогаш оди по потешкиот пат. Игравме феноменално во првиот дел, но ете, неколку промашени шутеви на крај не чинеа победа. Можеби бевме и малку уморни во тие моменти на крај кога се кроеше резултатот и заврши како што заврши“ – сумира македонскиот бек Филип Талески по вчерашниот натпревар против Украина во Суми. Ако е за утеха, Македонија е првата репрезентација од изедначената група 4 што во овие квалификации успеа да освои бод на гостински ...
| | веќе видена | слични

Синоќа, македонската ракометна репрезентација можеше да го прослави својот нов пласман на едно големо натпреварување бидејќи по сите параметри беше подобра од Украина и требаше да победи во претпоследниот натпревар од квалификациите. Се разбира, тоа не се случи, можеби за да не се урне традицијата до последен момент да пресметуваме што ни треба за пласман понатаму, без разлика дали станува збор за квалификациите или за самите натпреварувања. По ремито во Украина, малку ни е олеснета работата, но веќе почнаа да работат дигитроните што би не однело на Европското првенство во Хрватска претстојниот јануари. Се се сведува на едно – победа против Чешка в недела во “Борис Трајковски” бидејќи во таков случај нема да не интересира што се случило на вториот дуел од нашата група меѓу Исланд и Украина. Во целата ситуација е добро што имаме подобар меѓусебен биланс со тие две репрезентации и ако завршиме до идентичен број бодови, ние ќе ја имаме предноста. Токму затоа, постојат уште две варијанти кои би не однеле во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Македонската ракометна репрезентација пропушти вечерва да се пласира на Европското првенство кое наредната година ќе се одржи во Хрватска. Македонија во Украина ремизираше со домаќинот 27:27. Македонските ракометари ја испуштија можноста на коло до крајот да избори пласман на ЕП. Македонија одигра добро прво полувреме во Украина, по кое имаше предност од 18:14, но со лошата игра во вториот дел им дозволи на Украинците да изборат реми и да ја продолжат неизвесноста во групата. Во пресрет на последното коло во Групата 4 лидер е Чешка со 6, Македонија и Украина имаат по 5, а Исланд 4 бодови. Македонските ракометари бавно влегоа во натпреварот, што му овозможи на домаќинот да оставри два гола предност 3:1 во петтата минута. Сепак поставата на Раул Гонзалес со Кире Лазаров и Митков на десната страна во одбраната и нападот даде резултат и со серија од три гола Македонија го имаше првото водство на мечот 3:4. Следуваше период на играта во кој двете селекции наизменично постигнуваа голови, а Украина во последните ...
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација ја испушти првата можност да го завери учеството на Европското превенство во Хрватска во 2018 година. Во претпоследното коло избраниците на Раул Гонзалес одгиграа нерешено со Украина на гости 27:27. Нашата селекција имаше 4 голови предност на полувремето и на два пати по пет на почетокот од вториот дел. Но тогаш почна големиот пад во играта на нашиот состав во кој и да немаше расположен поединец, а со слаб учинок беа и голманите. За разлика од нив украинските чувари на мрежата во второто полувреме одбранија се', вклучително и ударот на Манасков од крило со звукот на сирената. По ремито Македонија и Украина имат по 5 бода, еден помалку од водечката Чешка. Во последното коло, на 18 јуни во Скопје Македонија ја пречекува Чешка. Со победа ќе обезбеди пласман на ЕП Во Хрватска.
| | веќе видена | слични

Последниот натпревар во квалификациите за Европскиот шампионат на кој ја пречекуваме Чешка ќе одлучи дали нашата ракометна селекција ќе обезбеди пласман на континенталниот собир со Хрватска, откако денешниот натпревар со Украина заврши без победник 2 Средбата во Суми донесе големи варијации во резултатот, од минимално водство на домаќините до одлична предност од пет гола за нашиот состав за на крајот од дуелот и двете средби да обезбедат по бод. Стартот на дуелот ги исполни очекувањата за неизвесност на средбата и по краткото водство на Украинците се играше гол за гол се до 10:10 кога новото водство на домаќинот од два разлика беше сигналот за селекторот Раул Гонзалез кој побара тај аут. И потоа следуваше одлична игра од нашите ракометари, серија од 6:0 која ни осигура предност од 4 погодоци и на полувреме не испрати со резултат 18:14 во корист на македонската селекција. Стартот на вторите 30 минути најавуваше продолжение на нашата доминација на теренот но по зголемувањето на предноста на +5, 14:19 и 20:15 ...
| | веќе видена | слични

Македонските ракометари попладнево на гостувањето во Суми, против Украина беа на чекот до триумф, но  натпреварот од 5.коло од квалификациите за ЕП заврши без победник 27:27. Рамноправно се играше до 21.минута кога резултатот беше израмнет 21:21 по што следуваше серија на нашите ракометари од 4:0 (16:12) за највисока предност во првиот дел, која на полувремето изнесуваше 18:14. Во вториот дел, откако нашата селекција ги имаше највисоките 5 гола предност во 36.минута (21:16), домаќините направија серија 5:1 и се доближија само на еден гол негатива 22:21 во 38.минута. До крајот на мечот неверојатен на голот на Украина беше Чуприна кој средбата ја заврши со 12 одбрани, вклучувајќи ја и последната во завршната секунд по ударот на Манасков, со што се избори за нерешен резултат 27:27 Најефикасни во нашата репрезентација беа Кирил Лазаров со осум и Филип Талевски кој постигна пет гола. Со освоениот бод, Македонија останува второпласирана со пет бода, колку што има и Украина на третото место, а само еден помалку од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 320 | | | веќе видена

Огњен Врањеш минатата година влезе во врска со Кача Грујиќ само да ја направи љубоморна Јелена Карлеуша. Во тој период не беа во најдобри односи, па така ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На завршницата во Хрватска се стигнува преку Украина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: