Тешко повреден Србин по инцидентите на Косово

Албански екстремисти му нанесоа тешки повреди на момче од српска националност, информираше утринава шефот на српското владино биро за медиуми, Миливоје Михајловиќ, пренесе Бета. Момчето било нападнато доцна синоќа додека берело печурки како одговор на насилството на преминот Јариње, рече Михајловиќ за Б92. Тој додаде дека таму работите функционираат како систем на споени садови и штом екстремните групи направат нешто на север, веднаш одговараат исти такви групи на југот на Косово. Според кажувањата на Михајловиќ меѓу српското население на Косово е присутен висок степен на нервоза и неизвесност, како и дека вчерашната акција на палење на административниот премин Јариње, меѓу централна Србија и Косово беше организирана и дека тоа насилство директно го загрози опстанокот на Србите на Косово. Михајловиќ ги отфрли обвинувањата на косовскиот премиер Хашим Тачи дека Белград е виновен за насилството во Јариње.
| | веќе видена | слични

По прексиноќешното палење на преминот Јариње во Северно Косово Во Штрпце едно момче од српска националност е тешко повредено од албански екстремисти додека берело печурки, а во истата регија на патот Витина-Штрпце се малтретирани и тепани уште двајца Срби од местото Клокот од косовските специјалци "Росу". Доаѓаат и непотврдени информации дека биле нападнати и неколку селани во северниот дел на Косово. По прексиноќешното палење на административниот премин Јариње од група хулигани чиј идентитет се уште не е познат, од вчера овој пункт го држат припадниците на КФОР, но тој од пладне беше затворен за сообраќај, поради големите оштетувања на инфраструктурата на преминот. Луѓето со патнички возила можат да го поминат преминот само на своја одговорност. Преминот Брњак е отворен за сообраќај, а и таму е зголемено присуство на припадниците на КФОР. Состојбата во северниот дел на Косово е релативно мирна, но напнатоста се чувствува насекаде, а Србите и натаму дежураат на поважните комуникации. Во Штрпце едно момче од ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Сподели Млад човек од српска националност е тешко повреден од албански екстремисти во Штрпце, изјави денеска шефот на владиното Биро за медиуми Миливое Михајловиќ. Момчето било нападнато синоќа додека берело печурки и тоа е одговор на насилствата на преминот Јариње, изјави Михајловиќ за ТВ Б-92.- Таму работите функционираат како систем на споени садови. Штом нешто направат екстремни групи на север, одговараат исти групи од југ на Косово, наведе тој. Според Михајловиќ, меѓу српското население на Косово присутен е висок степен на нервоза и неизвесност. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Момчето било нападнато синоќа додека берело печурки и тоа е одговор на насилствата на преминот Јариње, изјави Михајловиќ за ТВ Б-92. - Таму работите функционираат како систем на споени садови. Штом нешто направат екстремни групи на север, одговараат исти групи од југ на Косово, наведе тој. Според Михајловиќ, меѓу српското население на Косово присутен е висок степен на нервоза и неизвесност.
| | веќе видена | слични

Останато

Миле Јанакиески и Кирил Божиновски се жртви на политичкиот прогон и терор, но и одмазда, во контекст на покривањето на грешките на оваа хунта на власт. Со ...
сите 398 | | | веќе видена

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 253 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 229 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 52 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 345 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 203 | | | веќе видена

Буџетот кој криминогената власт го предлага за 2019 година е мегаломански, расипнички и дополнително ќе ги осиромаши граѓаните на Република Македонија. Ова ...
сите 258 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тешко повреден Србин по инцидентите на Косово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: