Професорите ја бранеа автономијата

Иницијативниот одбор нагласи дека целта на протестот е и да се покаже дека професорите не се согласуваат со голем дел од измените и дополнувањето на Законот за високо образование. Под паролите За автономија на универзитетот - без компромис, Vivat academia, vivant professores! и Знаење, слобода вистина, вчера во 13.30 часот, на платото кај универзитетот „Св Кирил и Методиј“ во Скопје се одржа протестот на универзитетските професори, како реакција на обидите на власта да ја заземе уставно загарантираната автономија на универзитетот. Професорите се собраа пред споменикот на патроните на универзитетот и ја испеаја химната „Gaedamus igitur“, скандираа „Автономија“, по што професорите Владимир Петрушевски и Маја Бојаџиевска ги наведоа причините за протестот, односно повеќето обиди на власта да ја заземе универзитетската автономија. Меѓу повеќето причини наведени беа и одлуката на владата за формирање факултети без согласност на УКИМ, растурање на УКИМ на 5 нови универзитети, непочитување на заклучоците на ...
| | веќе видена | слични

Првата јавна дебата меѓу професорите и министерот за образование и наука Никола Тодоров, која се случи пред споменикот на патроните на универзитетот, според некоитолкувања е можниот мотив за ваквиот потег на ректорската управа Ректорската управа на скопскиот универзитет „Св. Кирил и Методиј“ в понеделник нема да ја разгледува новата верзија на предлог-законот за високо образование. Ваквата одлука на ректорот вчера пристигна официјално од универзитетот, но без никакво дополнително објаснување. Одлуката на ректорската управа доаѓа ден по протестот на дел од универзитетските професори од УКИМ, кои не се согласуваат со предложените измени, за кои сметаат дека ја нарушуваат автономијата на универзитетот. Првата јавна дебата меѓу професорите и министерот за образование и наука Никола Тодоров, која се случи завчера пред споменикот на патроните на универзитетот, според некои толкувања е можниот мотив за ваквиот потег на ректорската управа. Професорите што протестираа беа гневни што ректорот на универзитетот не им ...
| | веќе видена | слични

Универзитетот Кирил и Методиј го симна од дневен ред разгледувањето на предлог измените на законот за високо образование на седницата на ректорската управа закажана за в понеделник. Ниту ректорот ниту проректорите не се чуствуваа повикани да одговорат. Причините за симнување од дневниот ред на измените на законот не се познати ниту за деканите кои ги консултиравме, иако се членови на ректорската управа, само кусо ни рекоа-не добиле соопштените од ректоратот. Професорите кои вчера ја бранеа автономијата на Универзитетот и побараа нов закон за високо образование како и почитување на одлуката на Сенатот да се повлечат измените на законот за високо образование, претпоставуваат дека ваквата одлука е резултат на вчерашниот протест. -Претпоставувам дека ова што се случи вчера мирниот протест на професорите од УКИМ за зачувувањето на уставното начело на автономијата на Универзитетот, претпоставувам дека тоа има некаков одек, веројатно ќе се промени односот на Ректорот во начинот на третирање на овој ...
| | веќе видена | слични

Ректорската управа на УКИМ нема да дебатира за Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за високо образование. Иако ректорот Велимир Стојковски најави дека в понеделник на Ректорска ќе ги разгледуваат измените, од таму во писмено соопштение објаснуваат само дека втората точка од дневниот ред, односно Предлог законот е повлечен. -Постапувајќи по заклучоците на Универзитетите на Македонија, МОН изготви изменета верзија на Предлог законот за високо образование која што овој момент е предмет на разгледување на единиците на Универзитетот, а ќе биде поставена и разгледана на Ректорската управа на 31 јануари, а се разбира веднаш потоа и на Универзитетскиот Сенат, рече вели Велимир Стојковски пред два дена на (26.01.2011). Зошто е донесена ваква одлука, нема одговор. Ректорот денеска не одговараше на телефонските повици. Но, неофицијално Предлог законот бил повлечен по вчерашниот протест на професорите. Инаку професорите кои излегоа пред споменикот на Кирил и Методиј побараа да се ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 28 јануари – Универзитетските професори нема да разговараат за предлог измените на Законот за високо образование на понеделничката ректорска управа. Ректорот на скопскиот универзитет, Велимир Стојковски, ја тргнал оваа точка од дневниот ред, дознава „Журнал.мк“. В понеделник, професорите требаше да разговаараат за предлог-законот за измени и дополнувања на Законот за високото образование. Ректоратот не го поддржа ниту вчерашниот протест на универзитетските професори во дворот на четири факултети на Бит пазар, со образложение дека „Универзитетот секогаш ќе се залага за институционална форма на комуникација и институционално решавање на сите отворени прашања“. Ректорот Стојкоски бил видно вознемирен од присуството на министерот за образовaние и наука, Никола Тодоров на вчерашниот протест на професорите, затоа што претходно биле договорено да не се даве поддршка на протестот. Во Ректоротот на скопскиот универзитет немаше никој да објасни зошто е тргната точката од дневен ред за состанокот в понеделник.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ректорската управа на скопскиот универзитет во понеделеник нема да расправа по предлог-измените на Законот за високо образование. Управата денеска донела одлука да ја симне од дневен ред точката 2 по која требаше да се разгледува предлог Законот. Предлог-измените ги поддржаа Штипскиот и Битолскиот универзитет.Професорите на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ вчера излегоа на протест во знак на револт кон новиот закон и со образложение дека со него, министерството врши упад во универзитетската автономија. (Крај)
| | веќе видена | слични

Повеќе од 250 универзитетски професори вчера протестираа пред платото на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ поради измените на Законот за високо образование обвинувајќи го министерот Никола Тодоров за упад во автономијата на универзитетот. Со пеење на академската химна и со остри критики јасно му ставија до знаење дека нема да дозволат да се уништи високото образование. Додека професорите го изразуваа својот револт, беа изненадени кога пред нив неочекувано се појави министерот Тодоров. Тој истакна дека дошол лично да разговара со професорите и да ги слушне нивните забелешки. Овој гест на министерот беше прифатен позитивно од повеќето професори. - Мислам дека тоа е наша победа. Мислам дека тоа покажува дека не почитува, дека не сме двајца-тројца и дека со универзитетските професори треба да се разговара. Ние не ги уриваме институциите на системот, ние ги поддржуваме. Нашиот протест е за да се почитува Уставот зашто автономијата на универзитетот е уставно право - истакна професорот Гордан Калајџиев. И ...
| | веќе видена | слични

Останато

Влада на Тереза Меј сé уште работи на прашањето што да побара од Европската унија со цел да ја реши загриженоста на пратениците во врска со планот за ...
сите 424 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 228 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 364 | | | веќе видена

Грчкиот парламент се очекува во вечерните четврточни часови да го ратификува Преспанскиот договор со Македонија за решавање на деценискиот спор за името на ...
сите 88 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија и додаваат дека засега забележани се врнежи од ...
сите 122 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 46 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Професорите ја бранеа автономијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: