15 #ПрегледВоПеток

Месецот на пролетта пристигна, a ние доцниме со 2 прегледи. Но, нов месец, нов мајндсет. Малку клише муабет. Сепак, во новиот месец ветуваме дека ќе бидеме редовни и дека секоја недела ќе читате актуелни, и воедно интересни, четива. Да започнеме.
| | веќе видена | слични

На Нов Зеланд ова лето е најтопло досега измерено, објави новозеландскиот Национален институт за вода и атмосферски истражувања. Просечната температура сега била 18,8 степени Целзиусови, што е 2,1 степен над просекот, за период од 1981 до 2010 година. Според прогнозите, земјата треба да очекуа исто толку топли лета и наредните неколку години. Јануари беше рекордно најтопол месец за Нов Зеланд, по рекордно најтоплиот декември. Меѓу најтоплите места во земјата, Оукланд беше најтопол преку летото, Дунедин беше најстуден и најсув, Велингтон беше најсончев и Хамилтон беше најблаг и најмалку сончев.
| | веќе видена | слични

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 131 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 333 | | | веќе видена

Политички за НАТО изигравме одлично, но не испорачуваме резултати за позитивна препорака за старт на преговорите со ЕУ.НАТО е геополитика, ЕУ е техника, ...
сите 144 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
сите 314 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

15 #ПрегледВоПеток

Од:
До кого (е-маил):
Порака: