Почнуваат жештините иако е април, утре не' очекува „жолта фаза“

Почнуваат жештините иако е април, утре не' очекува „жолта фаза“ Според најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работ за утре, вторник, се очекува целата територија на државата да биде зафатена со температури кои ја дефинираат жолтата, односно алертна фаза. Деновите со повисоки температури се очекува да траат до крајот на неделата. Од Министерството за здравство ги потсетуваат граѓаните да ги почитуваат општите препораки за населението, во однос на заштита од директна сончева изложеност, како што се: избегнување подолг престој на отворено во периодот од 11 до 16 часот, носење лесна и светла облека, консумација на лесна храна и течности, хигиена на раце и хигиенски начин на подготовка на храната, како и редовно земање на терапијата кај хронично болните лица. Комисијата за климатски промени при МЗ континуирано ја следи состојбата со топлото време за што јавноста навремено ќе биде информирана, се наведува во соопштението.
| | веќе видена | слични
2 копии

Наглото стоплување на времето, и пеколните температури во април се опасни по здравјето на луѓето и можат да го шокираат организмот и имуниот систем, предупредуваат лекарите. Од службата за Итна медицинска помош велат дека од почетокот на затоплувањето имаат зголемен број на поплаки од граѓаните, кои се жалат на главоболки, покачен крвен притисок, а имало и десетина пациенти кои паднале во несвест од топлото време. „Се уште самиот организам не е адаптиран на овие временски температури, доаѓа до колапсни состојби до губење на свест, многу се карактеристични главоболките и малаксалоста, повеќето луѓе излегуваат без да појадуваат во периодот од 11 до 16 часот, се уште ги мами топлото време, но овие денови се навистина температурите високи“, вели Оливер Алексовски, од службата за Итна медицинска помош Од Заводот за метеорологија велат дека заладување ќе има од четврток, но утре ќе биде топол ден. Во текот на утрешниот ден се очекува највисока температура досега во оваа година и се очекува да се движи од 28 ...
| | веќе видена | слични

Србија, Македонија, БиХ и Албанија се печат на температури од над 30. степени Целзиусови со високо УВ зрачење. Целата територија на Република Македонија денес беше зафатена со температури кои ја дефинираат жолтата алертна фаза, а деновите со повисоки температури се очекува да траат до крајот на неделата. Од Министерството потсетуваат да се почитуваат општите препораки за населението, во однос на заштита од директна сончева изложеност, како што се: избегнување подолг престој на отворено во периодот од 11:00 до 16:00 часот, носење лесна и светла облека, консумација на лесна храна и течности, хигиена на раце и хигиенски начин на подготовка на храната, како и редовно земање на терапијата кај хронично болните лица. првите капачи денес во Охрид Комисијата за климатски промени при Министерството, континуирано ја следи состојбата со топлото време за што, како што посочуваат, јавноста навремено ќе биде информирана. Во Србија веќе неколку денови се регистрирани температури од околу 30. степени. разладување на ...
| | веќе видена | слични

Според метеоролозите, деновите со високи темепратури ќе траат до крајот на неделата. Лекарите порачуваат да се почитуваат општите препораки за заштита на населнието, да се консумира лесна храна, многу течности, а хроничните болни редовно и навремено да ја земаат препишаната терапија.
| | веќе видена | слични
6 копии

Македонија од денеска до крајот на неделата во „жолта фаза“ Целата територија на Македонија се очекува од денеска да биде зафатена со повисоки температури кои ја дефинираат жолтата, односно алертна фаза. Таквите денови, според УХМР, ќе траат до крајот на неделата, предупреди во понеделникот Министерството за здравство. Денешните температури ќе се движат од 24 до 32 степени Целзиусови, а во Скопје 31 степени. Здравствените власти ги потсетуваат граѓаните да ги почитуваат општите препораки за населението, во однос на заштита од директна сончева изложеност, како што се: избегнување подолг престој на отворено во периодот од 11 до 16 часот, носење лесна и светла облека, консумација на лесна храна и течности, хигиена на раце и хигиенски начин на подготовка на храната, како и редовно земање на терапијата кај хронично болните лица.
| | веќе видена | слични
15 копии

Скопје, 30 април 2013 (МИА) - Целата територија на Македонија денеска ќе биде зафатена со температури кои ја дефинираат жолтата алертна фаза, соопшти Министерството за здравство согласно најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи. Деновите со повисоки температури се очекува да траат до крајот на неделата. Од Министерството потсетуваат да се почитуваат општите препораки за населението, во однос на заштита од директна сончева изложеност, како што се: избегнување подолг престој на отворено во периодот од 11 до 16 часот, носење лесна и светла облека, консумација на лесна храна и течности, хигиена на раце и хигиенски начин на подготовка на храната, како и редовно земање на терапијата кај хронично болните лица. Комисијата за климатски промени при Министерството, континуирано ја следи состојбата со топлото време за што, како што посочуваат, јавноста навремено ќе биде информирана. Според најавата од синоптичарите, времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална ...
| | веќе видена | слични

Согласно метео најавата на Упрвата за хридро метеоролошки работи, Министерството за здравство информира дека во Македонија денеска ќе преовладуваат високи температури кои ја дефинираат жолтата, алертна фаза. Според метеоролозите, деновите со високи темепратури ќе траат до крајот на неделата. Лекарите порачуваат да се почитуваат општите препораки за заштита на населнието, да се консумира лесна храна, многу течности, а хроничните болни редовно и навремено да ја земаат препишаната терапија.
| | веќе видена | слични

Деновите со повисоки температури се очекува да траат до крајот на неделата. Од Министерството потсетуваат да се почитуваат општите препораки за населението, во однос на заштита од директна сончева изложеност, како што се: избегнување подолг престој на отворено во периодот од 11 до 16 часот, носење лесна и светла облека, консумација на лесна храна и течности, хигиена на раце и хигиенски начин на подготовка на храната, како и редовно земање на терапијата кај хронично болните лица. Комисијата за климатски промени при Министерството, континуирано ја следи состојбата со топлото време за што, како што посочуваат, јавноста навремено ќе биде информирана. Според најавата од синоптичарите, времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност која највеќе ќе биде застапена во крајните источни и западни делови од земјава. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Температурата ќе се движи од 26 до 32 степени
| | веќе видена | слични

Министерството за здравство поради необично високите температури за овој период од годината порано го вклучија првиот аларм за заштита од топлото време. Според најавата од Управата за хидрометеоролошки работи, за денеска се очекува целата територија на државата да биде зафатена од температури од околу 30 Целзиусови степени, кои ја дефинираат жолтата предупредувачка фаза, што е чекор пред топлотен бран. Ваквите необични високи температури се очекува да траат до крајот на неделата. Поради тоа Министерството за здравство ги посетува граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита од директна сончева изложеност. За полесно да се справат со првите горештини, лекарите им препорачува на здравите, но и на хронично болните лица да избегнува подолг престој на отворено во периодот од 11 до 16 часот, да носат лесна и светла облека, да се консумира лесна храна и течности, да се одржува поголема хигиена на раце и засилен хигиенски начин на подготовка на храната. Болните, пак, се советуваат редовно да ја земат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 323 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од минус ...
сите 219 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 293 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 123 | | | веќе видена

Српскиот фолк-пејач Шабан Шаулиќ ќе биде погребан во Алејата на заслужни граѓани во Белград. Пејачот ќе почива покрај актерот Небојша Глоговац кој почина во ...
сите 205 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 179 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 106 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почнуваат жештините иако е април, утре не' очекува „жолта фаза“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: