Рекордни 50 милиони турсти оваа година во Њујорк

До крајот на 2011 година, рекордни 50 милиони турсти ќе го посетат Њујорк – изјавил градоначалникот Блумберг, што е за речиси 1,5 милиони повеќе во споредба со минатата година. „Големото јаболко“ е најпопуларна туристичка дестинација во САД, а до крајот на оваа година ќе го посетат над 40 милиони домашни и 10 милиони странски гости, пренесува Ројтерс. Се проценува дека туристите во Њујорк оваа година ќе потрошат околу 32 милијради долари, со што одржуваат на работа 320 илјади лица. Инаку, од странските туристи, најбројни се Британците, од кои 1 милион го посетиле Њујорк оваа година.
| | веќе видена | слични

Останато

Државите признаваат држави, а не народи или нации, самоопределувањето не може да биде предмет во договорите, рече алтернативниот министер за надворешни работи ...
сите 426 | | | веќе видена

Влада на Тереза Меј сé уште работи на прашањето што да побара од Европската унија со цел да ја реши загриженоста на пратениците во врска со планот за ...
сите 420 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша во студиото на Гранд влегла нерасположена, нејзиното однесување го загрижило Саша Поповиќ, но и останатите колеги.Пеачката на снимањето се ...
сите 227 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Грчкиот парламент се очекува во вечерните четврточни часови да го ратификува Преспанскиот договор со Македонија за решавање на деценискиот спор за името на ...
сите 88 | | | веќе видена

Со секоја своја постапка ВМРО-ДПМНЕ и антизападниот Мицкоски покажуваат дека се против заедништвото, против напредокот, против европските вредности и концептот ...
сите 199 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија и додаваат дека засега забележани се врнежи од ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рекордни 50 милиони турсти оваа година во Њујорк

Од:
До кого (е-маил):
Порака: