Луал Денг со највисоки во сезоната 30 поени ги предводеше Хит до победа


Луал Денг со највисоки во сезоната 30 поени ги предводеше Хит до победа Луал Денг го одигра најдобриот натпревар сезонава во дресот на Мајами Хит , откако постигна 30 поени (13-19 од поле, 4-9 шут за три поени), 5 скока и 4 асистенции во 37 минути. Во победата над Далас Маверикс , Денг го надополнија и Крис Бош со одличен учинок од 20 поени, 10 скока и 5 асистенции, како и Двејн Вејд со 20 поени и 10 асистенции. Марио Чалмерс уфрли 18 поени како резерва. Кај Маверикс, дабл-дабл учинок оствари Тајсон Чендлер (16 поени и 15 скока), додека Монта Елис постигна 23 поени. Парсонс имаше катастрофална ноќ со само еден погоден шут од поле и 4 поени. 2014-11-10 Д. Апостолски
| | веќе видена | слични

Вчера во кошаркарската Евролига беа одиграни првите седум натпревари од петтото коло од првата фаза на натпреварувањето. Црвена звезда на гостински терен ја демолираше Лаборал Куча со 86-66. Домаќините само во првиот период од играта им парираа на гостите од Белград. Избраниците на тренерот Радоњиќ беа расположени за игра и уште од вториот период ја диктираа играта и не дозволија Лаборал резултатски да се доближи. Единствен поединец на домаќините што можеше да им парира на црвено-белите беше Литванецот Сонгајла со 20 поени, кој беше и најдобар стрелец на мечот. Кај Црвена звезда четворица играчи имаа двоцифрен број поени, а нив ги предводеше младиот Лука Митровиќ со 17 коша. Одличен натпревар одигра и германскиот репрезентативец Зирбес со 15 поени и со седум скока. По половина одиграни натпревари во групната фаза, Звезда се наоѓа на второто место со три победи и со два пораза, веднаш зад Олимпијакос, кој синоќа во групата Д го демолираше Галатасарај со 93-66. Олимпијакос е со стопроцентен ефект од пет ...
| | веќе видена | слични

Гудлок е првиот играч со 10 тројки на еден натпревар од 13 обиди и секако е најзаслужен за победата на неговата екипа Фенербахче на гостувањето кај Баерн. Тој натпреварот го заврши со 34 поени, сите постигнати од поле. Досега по девет тројки на еден натпревар имаа: Саулиус Штомбергас од 13 обиди, Мирза Телетовиќ од 13 обиди и Томас Келати од 19 обиди. Резултати и двојки од 5.коло: А група: Уникс Казан – Нижни Новгород 73:79, Анадолу Ефес – Реал Мадрид (играат вечерва) и Динамо Сасари – Жалгирис (играат вечерва). Табела: Реал Мадрид 4-0 (победи-порази), Жалгирис 3-1, Анадолу Ефес 3-1, Нижни Новгород 2-3, Уникс Казан 1-4, Динамо Сасари 0-4. Б група: Уникаха – Макаби 66:70, Цедевита – АЛБА (играат вечерва), Лимож – ЦСКА Москва (играат вечерва). Табела: ЦСКА Москва 4-0, Уникаха 3-2, Макаби 3-2, АЛБА 1-3, Цедевита 1-3, Лимож 1-3. Ц група: Баерн Минхен – Фенербахче 86:93, Емпорио Армани – Туров 90:71, Барселона – Панатинаикос (играат вечерва). Табела: Барселона 4-0, Панатинаикос 3-1, Фенербахче 3-2, Емпорио Армани ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Натпреварите од 5.коло одиграни синоќа од кошаркарската Евролига минаа во знак на играчот на Фенербахче Ендрју Гудлок, кој постави рекорд по бројот на уфрлени тројки на еден натпревар. Гудлок е првиот играч со 10 тројки на еден натпревар од 13 обиди и секако е најзаслужен за победата на неговата екипа Фенербахче на гостувањето кај Баерн. Тој натпреварот го заврши со 34 поени, сите постигнати од поле. Досега по девет тројки на еден натпревар имаа: Саулиус Штомбергас од 13 обиди, Мирза Телетовиќ од 13 обиди и Томас Келати од 19 обиди. Резултати и двојки од 5.коло: А група: Уникс Казан – Нижни Новгород 73:79, Анадолу Ефес – Реал Мадрид (играат вечерва) и Динамо Сасари – Жалгирис (играат вечерва). Табела: Реал Мадрид 4-0 (победи-порази), Жалгирис 3-1, Анадолу Ефес 3-1, Нижни Новгород 2-3, Уникс Казан 1-4, Динамо Сасари 0-4. Б група: Уникаха – Макаби 66:70, Цедевита – АЛБА (играат вечерва), Лимож – ЦСКА Москва (играат вечерва). Табела: ЦСКА Москва 4-0, Уникаха 3-2, Макаби 3-2, АЛБА 1-3, Цедевита 1-3, Лимож 1-3. Ц ...
| | веќе видена | слични

Петтото коло од Евролигата со себе го донесе новиот рекорд за постигнати тројки на еден натпревар кој од вчера е во сопственост на бекот на Фенербахче Улкер, Ендрју Гаудлок. Американецот, кој влета на местото на Лестер Бо Мекејлеб во тимот на клубот од Истанбул, дуелот со Баерн Минхен го заврши со шут за три поени 10/13 за конечни 34 поени и дури 40 индекс на корисност. Рекордната партија на екс-играчот на Лејкерси ги предводеше гостите од Турција до победа од 93:86 и нивно поправање на скорот на 3-2. Кошарка
| | веќе видена | слични

Кошаркарскиот клуб Лаборал Куча му врачи отказ на тренерот Марко Креспи. Причина за отказот е лошиот старт на сезоната на екипата од Виторија, а капката која ја прели чашата е убедливиот пораз на домашен терен од Црвена звезда. Во петтото коло во Евролигата, Лаборал Куча загуби од Црвена звезда со 66:86 и сега има скор од две победи и три порази. Во првенството на Шпанија Лаборал Куќа со скор од две победи и четири порази се наоѓа во долниот дел на табелата. Марко Креспи на клупата на тимот од Виторија седна на почетокот на сезоната кога го наследи Серџо Скариоло. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични
2 копии

Првите натпревари од петтото коло во кошаркарската Евролига минаа во знакот на Американецот Ендру Гаудлок. Бекот на Фенербахче во Минхен постигна десет тројки со што постави нов рекорд во Евролигата. Фенербахче во Минхен го совлада Баерн со 93:86, а Гаудлок имаше учинок од 34 поени, 3 скока и 4 асистенции, тој постигна 10 тројки од 13 обиди. На другите натпревари за истакнување е убедливата победа на Црвена звезда во Виторија против Лаборал Куча од 86:66, како и победата на Нижни Новгород во руското дерби над Уникс ос 79:73. Група А: Уникс-Нижни Новгород 73:79 Група Б: Уникаха-Макаби 66:70 Група Ц: Баерн-Фенербахче 86:93 Армани-Туров 90:71 Група Д: Нептунас-Валенсија 94:87 Лаборал Куча-Црвена звезда 66:86 Олимпијакос-Галатасарај 93:66
| | веќе видена | слични

Екипата на Фенербахче Улкер го совлада Баерн Минхен со резултат 93:86 во натпревар од 5. коло на кошаркарската Евролига и стигна до својата трета победа сезонава. Најзаслужен за триумфот беше американскиот кошаркар Ендрју Гаудлок кој постигна 34 поени, притоа постававувајќи нов рекорд во елитното европско натпреварување. Гаудлок постигна 10 тројки од 13 обиди и стана првиот играч кој стигнал до „десетка“ зад линијата за три поени во историјата во Евролигата. За тоа каков ефект имаше во играта на турскиот клуб покажува и фактот што по 25 минути игра, Американецот реализираше 8 тројки од 9 обиди. За да го комплетира настапот, тој оствари и 3 скока, 4 асистенции, а имаше и 1 украдена топка.
| | веќе видена | слични

Грчкиот тим со максимален учинок досега во Евролигата. Екипата на Олимпијакос со триумфот над турски Галатасарај на домашен терен од 93-66 дојде до петтиот триумф, максимален по одиграните пет кола во кошаркарската Евролига. Грчкиот претставник беше предводен од Хантер Отело кој постигна 17 коша, додека пак во поразениот табор се истакна Аројо Карлос со 14 коша. Со овој триумф Олимпијакос со 5 победи е на првата позиција на табелата во групата „Д“.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Олимпијакос ја продолжија победничката серија во Евролигата и го задржаа максималниот ефект, остварувајќи убедлив триумф над Галатасарај со 93-66. Отело Хантер со 17 и Василис Спанулис со 16 поени го предводеа грчкиот тим до нов триумф. Во Минхен, Ендрју Гаудлок имаше неверојатна партија во дресот на Фенербахче. Тој успеа да уфрли десет тројки и вкупно 34 поени против Баерн Минхен, што заедно со помошта на Богдан Богдановиќ од 18 поени беше доволно за триумф на Фенербахче од 86-93. Гаудлок со ова остварување влезе и во историјата на Евролигата. Црвена Звезда славеше на гости против Лаборал Куча со 66-86, Макаби ТА исто така оствари важна гостинска победа (66-70) над Уникаха Малага, како и Нижњи Новгород против Уникс (73-79). Сигурни на домашен терен беа Милано против Туров (90-71) и Нептунас против Валенсија (94-87).
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 404 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 315 | | | веќе видена

Опозицијата во националниот парламент на Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски ...
сите 507 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 34 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 272 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Луал Денг со највисоки во сезоната 30 поени ги предводеше Хит до победа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: