Невработеноста во Франција на рекордно ниво

Бројот на невработени во Франција достигна рекордно ниво во ноември во последните 12 години. Податоците на француското министерство за труд објавени во понеделникот покажуваат дека бројот на невработени во ноември се зголемил за 30 илјади лица, на вкупно 2,84 милиони. Сосотојбата со невработеноста за француските медиуми значи и силен удар врз амбициите на Николас Саркози за реизбор на претседателската функција, кој се потешко ги убедува гласачите дека тој е најдобриот кандидат кој ќе ја извлече Франција од актуелната криза. Според податоците на Националниот институт за статистика, невработеноста во Франција во третиот квартал изнесува 9,3%, што претставува зголемување за 0,2% во однос на предходните три месеци.
| | веќе видена | слични

Во Франција во ноември се регистрирани 2,85 милиони невработени, што е рекорден број во последните 12 години. Армијата невработени Французи минатиот месец се зголеми за 29.900 лица.Стапката на невработеност достигна 9,3 %, што е за 0,2 % повеќе отколку во октомври. Растот на стапката на невработеност предизвика забавување на економскиот раст во земјата, како последица на европската должничка криза. Стапката на невработеност во земјите на ЕУ е на повеќегодишен максимум, со тоа што рекордот го држи Шпанија со 22 % невработено работноактивно население. Во најтешка положба се младите Европејци, со оглед дека законот за работни односи најмалку ги штити. Во Велика Британија на пример во октомври за првпат во историјата имаше повеќе од милион млади луѓе без работа.
| | веќе видена | слични
2 копии

Бројот на невработени во Франција во ноември достигнал рекордни 2,8 милиони, во време кога земјата е изложена на ризици од економскиот пад и должничка криза, покажуваат официјалните податоци. Според податоците на министерството за труд, во ноември бројот на невработени е зголемен за 29.900, односно за 1,1 отсто во однос на претходниот месец. На годишно ниво, бројот на невработени е зголемен за 5,2 отсто. Стапката на невработеност во третиот квартал на 2011 година пораснала за два отсто и достигнала 9,3 отсто. Во овој момент во Франција има најмногу луѓе без работа од 1999 година. “Забележавме зголемен број на луѓе кои бараат работа, како директен резултат на забавување на економските активности“, соопштил министерот за труд Савије Бертран. Француската влада на 18-ти јануари ќе одржи седница на која ќе се дискутира за теми околу невработеноста и отворање на нови работни места.
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 390 | | | веќе видена

Унгарската Влада ја исклучува можноста за екстрадиција на поранешниот македонски премиер Никола Груевски во Македонија, изјави денеска унгарскиот министер за ...
сите 173 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 236 | | | веќе видена

Ако Унгарија веќе има донесено одлука за азил за осудениот експремиер Никола Груевски, како што утринава објавија унгарски медиуми, тогаш таа е претходно ...
сите 397 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Невработеноста во Франција на рекордно ниво

Од:
До кого (е-маил):
Порака: