Данев: Владејачкото мнозинство да го поддржи законот за намалување на акцизата


3 копии

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, и покрај тоа што владејачкото мнозинство денеска одби да го стави на дневен ред законот за намалување акцизата по скратена постапка, се надева дека текстот ќе го поддржат во редовна постапка. – Ние апелираме до пратениците од владејачкото мнозинство по гласањето против овој закон да се поднесе по скратена постапка, сепак да ги стават интересите на граѓаните пред партиските интереси и при редовната процедура на носење на овој закон да го поддржат овој закон и на тој начин влијаат на квалитетот на живот на граѓаните. Верувам дека интересот на граѓаните на Република Македонија ќе биде пред партискиот и личен интерес на пратениците од владејачкото мнозинство, изјави координаторот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев. Ова зголемување на акцизата, според него, само индустријата ја чини ова покачување близу 5.5 милиони евра, транспортот го чини фантастични 32 милиони евра. 
| | веќе видена | слични

Возачите треба да се подготват за големо покачување на цените на горивата. Ако се гледа трендот на светските берзи, моменталната цена на нафтата од 77,5 долари за барел е највисока цена од декември 2014 година. Пред две недели Регулаторната комисија за енергетика пресмета дека просечната цена на суровата нафта во претходните 14 дена била нешто над 73 долари за барел. Грубата пресметка вели дека просекот за овие две недели би требало да биде меѓу 74 и 75 долари за барел што значи дека во понеделник поскапување за околу 2 денари по литар не би требало да биде изненадување. На 30 април Регулаторната комисија за енергетика ги поскапи сите нафтени деривати за 2 денари по литар. Во моментов 95 октанскиот бензин чини 70 денари за литар, 98 октанскио 71,5 а дизелот се точи за 62 денари за литар.
| | веќе видена | слични
5 копии

На повидок нови поскапувања на нафтените деривати поради осцилациите во движењата на светските берзи. Во моментов барел нафта се продава за 74,5 долари што е над нивото кое како средна цена Регулторната комисија за енергетика го постави при регулирањето на малопродажните цени, минатиот понеделник. Цената на нафтата во текот на вчерашниот ден го достигна највисокото ниво по декември 2015 година и се продаваше за повеќе од 76 долари, за во текот на денешниот ден да се спушти под нивото од 75 долари за барел. Ваквиот развој на настаните алудира на покачување на цените од понеделник. На 30 април Регулаторот ги покачи цените на сите нафтени деривати за 2 денари по литар па така бензините по неколку години го надминаа нивото од 70 денари, односно толку чини 95 октанскиот бензин, додека 98 октанскиот е за 1,5 денари поскап. Дизелот чини 62 денари/литар.
| | веќе видена | слични

Во моментов барел нафта се продава за 74,5 долари што е над нивото кое како средна цена Регулторната комисија за енергетика го постави при регулирањето на малопродажните цени, минатиот понеделник. Цената на нафтата во текот на вчерашниот ден го достигна највисокото ниво по декември 2015 година и се продаваше за повеќе од 76 долари, за во текот на денешниот ден да се спушти под нивото од 75 долари за барел. Таквиот развој на настаните гарантира повисока малопродажна цена за горивата во Македонија од понеделник. На 30 април Регулаторот ги покачи цените на сите нафтени деривати за 2 денари по литар па така бензините по неколку години го надминаа нивото од 70 денари, односно толку чини 95 октанскиот бензин, додека 98 октанскиот е за 1,5 денари поскап. Дизелот се точи за 62 денари по литар.
| | веќе видена | слични

Со предложените изменени на Законот за акцизите, се предлага намалување на акцизата на гасното масло кое се користи како погонско гориво (дизел гориво) за 3 денари по литар од 15,121 денари на 12,121 денари по литар и намалување на акцизата на гасното масло кое се користи како гориво за греење (црвена нафта) за 3 денари по литар од 6,136, на 3,136 денари по литар. Со овие измени на Законот за акцизите ќе се врати старата цена на акцизата и со тоа ќе им се излезе во пресрет на сите граѓани во Република Македонија. Зголемувањето на акцизата негативно се одрази врз буџетот на секое семејство во Република Македонија. Со зголемувањето на акцизата се зголемија и цените на горивата за околу 30%, а со тоа се зголеми и трошокот на граѓаните. Самото покачување на акцизата влијаеше и на покачување на автобуските и такси услуги, кои се директно на удар на граѓаните. Не само граѓаните, акцизата ќе ги чини и превозниците, транспортерите и бизнисмените – стои во образложението на предлогот. Предлог измените се предложени ...
| | веќе видена | слични

Економската логика кажува дека главен генератор за покачување на цените на производите претставува покачувањето на цената на горивата .Поскапувањето на цената на нафтата како енергенс сигурно ќе ги принуди производителите да реагираат затоа што тоа директно влијае врз формирањето на цената на производот и спаѓаат во групата на директни трошоци кое го потврдува погоре кажаното.Најчуствителното во сето ова е што растот на цените на горивата најповеќе би влијаел и ќе влијае на покачувањето на цените на прехрамбените производи што е основен стимулатор за намалување на стандардот на граѓаните .Значи ако се направи подетална анализа врз општата состојба на граѓаните во однос на нивниот стандард и трошоците за потрошувачката кошница ќе се заклучи дека сега ке требаат повеќе средства со покачувањето на цените на горивата.Платите во Р Македонија споредени со платите во опкружувањето заостануваат а цената на горивата одат нагоре.Учеството на горивата во вкупната потрошувачка изгледа вака - Во 2015 год Дизелот ...
| | веќе видена | слични

Возачите во Хрватска во последно време забележуваат константен пораст на цените на горивата кои од недела во недела се повеќе растат. Поради тоа во Хрватска се почесто се прашуваат - кој е виновен? Во однос на просечната висина на платата Хрватите спаѓаат меѓу граѓаните кои плаќаат скапо гориво. Тука е и државата која литар бензин го оптеретила со акциза од 3,86 куни, а дизелот со 3,06 куни. Со ДДВ, давачките на државата надминуваат половина од малопродажната цена на бензинот па може да се очекува граѓаните на Хрватска се почето гориво да точат во евтината Босна и Херцеговина, Унгарија и Црна Гора, пишува Večernji list. Бензинот е поевтин и во Србија, меѓутоа не и дизелот, а оние кои заминуваат кон средна Европа најисплатливо е да се запрат во Австрија каде цените на горивата речиси се идентични со оние во Босна и Херцеговина.
| | веќе видена | слични
3 копии

Оваа недела пред Први Мај Регулаторната Комисија за енергетика ја донесе одлуката за нови цени на горивата во Македонија. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемија за 2,00 ден/лит во однос на цените утврдени со Одлуката од 16.04.2018 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 70,00 ден/лит, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 71,50 ден/лит, малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 62,00 ден/лит, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 50,50 ден/лит. Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголеми за 1,317 ден/кг во однос на цената утврдена со Одлуката од 16.04.2018 година и со тоа цената на М-1 НС изнесува 30,037 ден/кг. Само за споредба, лани овој период бензинот беше 66 денари за литар, додека дизелот 51 денари за литар.
| | веќе видена | слични
4 копии

ГДУ бара пратениците во Собранието итно да изгласаат намалување на акцизата на дизелот и ваквите теми кои удираат токму по џебот на граѓаните да не бидат одбивани ниту од власта ниту од опозицијата.– Како што по „скратена постапка" дизелот поскапе, така и да поефтини без изговори, без убедувања и без политички препукувања – велат од ГДУ.Според ГДИ, смачено им е на граѓаните да ги гледаат собраниски циркузи, да ги слушаат парламентарните партии како меѓусебно се обвинуваат, со цел политички да профитираат, бизнис елитата да си ужива, а граѓаните да се мислат како ќе издржат до крајот на месецот.-Цената на дизелот од 46 денари се зголеми на 62 денари во моментов. Речиси секоја втора недела има поскапување. Како што расте цената на нафтата растат цените на производите кои граѓаните секојдневно ги купуваат. Зголемени трошоци имаат и оние семејства кои се греат на овој вид гориво. На удар се и земјоделците, бидејќи земјоделските машини се на дизелски погон. Што е следно? Ако продолжи да поскапува дизелот треба да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратениците на СДСМ го одбија предлогот на ВМРО-ДПМНЕ да се укине покачувањето на акцизата на дизелот од 3,5 денари. Покачување кое граѓаните и стопанството ги чини милиони и кое предизвика спирала на покачување на поголем број на производи. Откако премиерот Зоран Заев и министерот за финансии Драган Тевдовски влегоа во Владата, една од мерките кои ги донесоа е зголемување на цената на дизелот со изговор дека тоа ќе направи дестимулација на возењето автомобили, но и оти дел од парите ќе одат во заштита на животната средина. Единствено што направија е дополнително осиромашување на граѓаните. Цената на дизелот од 46 денари се зголеми на огромни 62 денари или нешто над 30 отсто, што претставува ценовен шок за сите оние категории на граѓани кои го користат како енергенс. Според податоците од Државниот завод за статистика, во 2015. година, во Македонија имало регистрирани 163.038 дизел возила. Според некои пресметки граѓаните плаќаат по 2400 денари повеќе со покачувањето на акцизата, односно над 6 милиони евра ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 74 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 155 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Данев: Владејачкото мнозинство да го поддржи законот за намалување на акцизата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: