Обложувачниците на пластичарската улица пет пати ограбени за пет месеци

Едно разбојништво месечно е црниот биланс на двете спортски обложувачници на булеварот Никола Kарев или популарната пластичарска улица во Скопје. Брзата сообраќајница и слабата заштита на објектите се предизвик за арамиите, кои кога ќе ја испразнат касата, имаат можност да избираат дали да заминат кон излезот од градот или да се изгубат во некоја од многуте споредни улички, кои водат и до Kалето и Бит-пазар, но и до Чаир и Шуто Оризари. Среќна околност е што во ниту еден од грабежите нема повредени, обложувачниците ги имаат осигурено парите, а откриени се само некои од ограбувачите. Последното разбојништво се случило минатата недела во 13.30 часот. Kако што соопшти МВР, непознатиот напаѓач со качулка на главата и со пиштол во рацете влегол во објектот. - На вработената ~ се заканил дека ќе ја убие доколку не соработува и не му ги даде парите од прометот. Со пленот побегнал во непознат правец - велат од полицијата, без да соопштат за колкава сума станува збор, како и името на обложувачницата. На булеварот ...
| | веќе видена | слични

Со оваа реконструкција ќе се изврши гребење на постоечкиот и нанесување на два слоја на асфалт на шесте летни на потег во должина од околу 900 метри, или околу 1.900 метри во двата правциСе реконструира булеварот "Партизански одреди" на потегот од раскрсницата со улицата "Франклин Рузвелт" до раскрсницата со булевар "8 Септември". Ова е втор дел од проектот за реконструкција на коловозот на булеварот Партизански одреди, каде пред неколку години го реконструиравме делот во Општина Центар, од соборниот храм "Свети Климент Охридски" до крстосницата со улицата Френклин Рузвелт.- Дополнително во 2015 година и го пробивме и доизградивме булеварот "Партизански одреди" до кружниот тек кај црквата "Свети Петар и Павле" во Ѓорче Петров, со што овој булевар беше изграден во целата негова должина. Со оваа реконструкција ќе се изврши гребење на постоечкиот и нанесување на два слоја на асфалт на шесте летни на потег во должина од околу 900 метри, или околу 1.900 метри во двата правци, истакна скопскиот градоначалник Коце ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Булеварот „Партизански одреди“ на потегот од раскрсницата со улицата Франклин Рузвелт до раскрсницата со булеварот „8 Септември“ ќе се реконструира за што од буџетот на Град Скопје ќе бидат инвестирани околу 29,2 милиони денари. На почетокот на градежните активности денеска увид изврши градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, кој изјави дека планирано е да се нанесат два слоја асфалт на шесте ленти во должина од околу 900 метри или околу 1.900 метри во двата правца. - Ова е втор дел од проектот за реконструкција на коловозот на булеварот Партизански одреди, каде пред неколку години го реконструиравме делот во Општина Центар, од соборниот храм „Свети Климент Охридски“ до крстосницата со улицата Френклин Рузвелт. Дополнително во 2015 година го пробивме и доизградивме булеварот Партизански одреди до кружниот тек кај црквата „Свети Петар и Павле“ во Ѓорче Петров, со што овој булевар беше изграден во целата негова должина, рече Трајановски. Градежните работи е планирано да траат 90 дена, но, ...
| | веќе видена | слични

Како и претходните, така и оваа година летниот период ќе се искористи за поголема градежна офанзива поради летните одмори и намалената фреквенција на луѓе и ќе се реализираат голем број на капитални инфраструктурни проекти на територијата на сите 10 општини во Скопје. Булеварот „Партизански одреди“ на потегот од раскрсницата со улицата Франклин Рузвелт до раскрсницата со булеварот „8 Септември“ ќе се реконструира за што од буџетот на Град Скопје ќе бидат инвестирани околу 29,2 милиони денари. На почетокот на градежните активности денеска увид изврши градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, кој изјави дека планирано е да се нанесат два слоја асфалт на шесте ленти во должина од околу 900 метри или околу 1.900 метри во двата правца. Градежните работи е планирано да траат 90 дена, но, градоначалникот Трајановски се надева дека ќе завршат побрзо. - Како и претходните, така и оваа година летниот период ќе се искористи за поголема градежна офанзива поради летните одмори и намалената фреквенција на луѓе и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Почна реконструкцијата на булеварот Партизански одреди на потегот од раскрсницата со улицата Франклин Рузвелт до раскрсницата со булеварот 8.Септември, соопшти Град Скопје. Ова е втор дел од проектот за реконструкција на коловозот на булеварот Партизански одреди. Со оваа реконструкција ќе се изврши гребење на постоечкиот и нанесување на два слоја на асфалт на шесте ленти на потег во должина од околу 900 метри, или околу 1.900 метри во двата правци. Рокот за изведбата е 90 дена, вели Градот Скопје. И додава дека работите би требало да завршат пред почетокот на училишната година. На реконструкцијата на булеварот Партизански одреди ќе работат екипите на градежната компанија „Бауер БГ“, а за овој зафат Градот Скопје ќе одвои околу 29,2 милиони денари. Се повикаат автомобилистите да возат внимателно за време на градежните работи но и потоа.
| | веќе видена | слични
4 копии

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски денеска изврши увид во почетокот на градежните работи од реконструкцијата на булеварот Партизански одреди. Станува збор за реконструкција на коловозот на булеварот на потегот од раскрсницата со улицата Франклин Рузвелт до раскрсницата со булеварот 8.Септември. – Градот Скопје почнува со реконструкција на булеварот Партизански одреди на потегот од раскрсницата со улицата Франклин Рузвелт до раскрсницата со булеварот 8.Септември. Ова е втор дел од проектот за реконструкција на коловозот на булеварот Партизански одреди, каде пред неколку години го реконструиравме делот во Општина Центар, од соборниот храм „Свети Климент Охридски“ до крстосницата со улицата Френклин Рузвелт. Дополнително во 2015 година и го пробивме и доизградивме булеварот Партизански одреди до кружниот тек кај црквата „Свети Петар и Павле“ во Ѓорче Петров, со што овој булевар беше изграден во целата негова должина. Со оваа реконструкција ќе се изврши гребење на постоечкиот и нанесување на два ...
| | веќе видена | слични

Екипите на Град Скопје и на ЈП „Улици и патишта“ деновиве изведуваат градежни активности за проширување на коловозот на булеварот Партизански одреди за да се добие четврта коловозна лента за вртење во лево на крстосницата со улицата Франклин Рузвелт. Проширувањето на коловозот се изведува со скратување и стеснување на средишната жардиниера од булеварот во должина од 100 метри и широчина од 3 метри. По завршувањето на овие градежни зафати, на посочениот потег ќе биде нанесен нов асфалтен слој. По завршувањето на оваа коловозна лента, ЈП „Улици и патишта“ планира проширување уште на четири крстосници по должината на булеварот Партизански Одреди каде што не постои простор за вртење лево.
| | веќе видена | слични
7 копии

На 14.06.2017 година во 21.55 часот во Единицата за известување и командување Скопје било пријавено дека во маркет спроти Трговски центар „Буњаковец“ две непознати маскирани лица извршиле разбојништво. Сторителите со закана со пиштол од вработената одзеле неутврдена сума пари од дневниот промет, по што побегнале во непознат правец. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицата и за целосно расчистување на случајот. Loading...
| | веќе видена | слични
2 копии

Разбојништвото било пријавено синоќа во 21:55 часот во Единицата за известување и командување Скопје. Сторителите со закана со пиштол од вработената одзеле неутврдена сума пари од дневниот промет, по што побегнале во непознат правец. Полицијата презема мерки за пронаоѓање на лицата и за целосно расчистување на случајот. 
| | веќе видена | слични

Во две одделни кражби во средата одземен е дневен промет од маркет, а украден е и пиштол. Во средата во 21.55 часот во Единицата за известување и командување Скопје било пријавено дека во маркет спроти Трговски центар „Буњаковец“ две непознати маскирани лица извршиле разбојништво. Сторителите со закана со пиштол од вработената одзеле неутврдена сума пари од дневниот промет, по што побегнале во непознат правец. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицата и за целосно расчистување на случајот. Истиот ден, во периодот од 10.20 до 17 часот во Скопје, на ул. „Oгњен Прица“, во станот сопственост на М.Ф. (58) непознат сторител извршил тешка кражба. Сторителот влегол внатре и одзел пиштол „Бровинг“ калибар 9мм, кој со дозвола го поседувал М.Ф.. После тоа сторителот избегал во непознат правец. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ако се суди по настапите на партиските лидери, на вчерашните претседателски избори победија сите. „Стево, честитам за победата во првиот круг.“ – изјави првиот ...
сите 391 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 187 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 181 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 24 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 201 | | | веќе видена

Стево Пендаровски освои 321.201 глас наспроти 316.872 на Гордана Сиљановска Давкова и 79.169 гласови на Блерим Рекаи, соопшти вечерва премиерот Зоран Заев ...
сите 332 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обложувачниците на пластичарската улица пет пати ограбени за пет месеци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: