Премиера на македонскиот филм „Соба со пијано“ на отворањето на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола


Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“-Битола ќе биде отворен на 14 септември со премиера на македонскиот филм „Соба со пијано“ на режисерот Игор Иванов - Изи. Ова денеска на прес-конференција го истакна директорката на ИФФК „Браќа Манаки“ Лабина Митевска која рече дека и претставува задоволство што стана традиција и веќе трета година по ред се обидуваат со сите можни сили Фестивалот да биде отворен со македонски филм, започнувајќи со „Мајки“, „Трето полувреме“ и „Балканот не е мртов“ и оваа година со новиот филм на Изи. Таа додаде дека филмот „Соба со пијано“ ќе биде во главната конкуренција. Режисерот Иванов рече дека станува збор за ниско буџетен филм кој е завршен за 890.000 евра и за 26 дена снимање. - Тоа бараше неверојатни подготовки. Имавме многу странски актери и странска екипа со фиксни термини. Филмот моментално е во конечна постпродукциска фаза што значи дека тој е релативно завршен, имаме нулта копија и недостига да се направат последните корици на тонот и на сликата и да ја ...
| | веќе видена | слични

Ова е рекламниот видеоспот за филмот „Соба со пијано“ од режисерот Игор Иванов Изи, со кој на 14 септември ќе биде отворено 34. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Филмот е приказ на различни животни судбини доведени на единствена локација, од чиј ракурс може да се допрат најсуштествените аспекти на нашето постоење. Главните улоги ги толкуваат Наташа Петровиќ, Јовица Михајловски, Светозар Цветковиќ, Васил Зафирчев, Игор Стојчевски, Симона Спировска, Торстен Вогеш, Ива Крајнц, Дениз Абдула, Јагода Кумриќ, Фирдаус Неби и Невена Ристиќ. - Оваа студија на епизодни карактери, поместена на единствена локација, е огледало на сета хипокризија, апсурд и на сета декаденција на генерацијата на која ѝ припаѓаме и искрено верувам дека со сопствената актуелност, естетска рамка и со уникатноста ќе успее да допре до различните генерациски, социјални и културни нивоа на македонската кинопублика. „Соба со пијано“ обединува извонредно интернационална авторска и актерска екипа, на која сум ѝ ...
| | веќе видена | слични

Со премиера на македонскиот филм „Соба со пијано“, во режија на Игор Иванов- Изи, ќе се отвори годинашното 24. издание на интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој ќе се одржи од 14 до 20 септември во Битола. По филмовите „Мајки“ на Милчо Манчевски и „Трето полувреме“ на Дарко Митревски, „Соба со пијано“ е трет македонски филм во последниве четири години за отворањето на фестивалот. - Настојуваме да создадеме традиција на фестивалот да ги имаме премиерите на новите македонски филмови. Оваа задача ни станува сѐ полесна за реализација, а тоа доволно говори за значењето на фестивалот за нашите автори - вели Лабина Митевска, директорка на фестивалот „Браќа Манаки“. На отворањето ќе гостува речиси целата филмска екипа. „Соба со пијано“ е нискобуџетен филм, кој е снимен со 890 илјади евра. - Но нашите амбиции беа поголеми од очекуваното. Филмот бараше големи подготовки, беше вклучена извонредна интернационална актерска и авторска екипа, која работеше во фиксни термини. Некои од нив прифатија ...
| | веќе видена | слични

По филмовите „Мајки“ на Милчо Манчевски и „Трето полувреме“ на Дарко Митревски, „Соба со пијано“ е трет македонски филм во последниве четири години што ќе го отвори фестивалот Лабина Митевска и Игор Иванов-Изи МАКЕДОНСКИ ФИЛМ НА ОТВОРАЊЕТО Со премиера на македонскиот филм „Соба со пијано“, во режија на Игор Иванов- Изи, ќе се отвори годинашното 24. издание на интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој ќе се одржи од 14 до 20 септември во Битола. По филмовите „Мајки“ на Милчо Манчевски и „Трето полувреме“ на Дарко Митревски, „Соба со пијано“ е трет македонски филм во последниве четири години за отворањето на фестивалот. - Настојуваме да создадеме традиција на фестивалот да ги имаме премиерите на новите македонски филмови. Оваа задача ни станува сѐ полесна за реализација, а тоа доволно говори за значењето на фестивалот за нашите автори - вели Лабина Митевска, директорка на фестивалот „Браќа Манаки“. На отворањето ќе гостува речиси целата филмска екипа. „Соба со пијано“ е нискобуџетен ...
| | веќе видена | слични

Фестивалот ќе се одржи од 14 до 20 септември, а мотото на 34-то издание е "Пушти ја светлината" Фестивалот "Браќа Манаки" повторно ќе се отвори со македонски филм! Соба со пијано" на Игор Иванов Изи ќе ја има македонската премиера на 14 септември, а фестивалот ќе трае до 20 септември. Веќе три години се трудиме да отвориме со македонски филм, започнувајќи со Мајки", па Трето полувреме" и Балканот не е мртов". Пред три години на фестивалот го започнавме и Манаки скрипт корнер, каде и Изи со овој филм беше учесник", рече на вчерашната средба со новинарите директорката на фестивалот, Лабина Митевска. Режисерот Иванов кажа дека филмот го снимиле со 890.000 евра и со 26 денови снимање. Филмот е во конечна постпродукциска фаза. Имаме нулта копија", кажа Иванов. Околу тоа како ги ангажирале странските автори, режисерот кажа и анегдота за авторот Чили Гонзалес, кој ја прави музиката. Беше тешко да се ангажира, тој одбива понуди за филмска музика. Отпатував во Париз, останав кај него неколку часови, и кога се ...
| | веќе видена | слични

Новиот филм на македонскиот режисер Игор Иванов Изи „Соба со пијано“ ќе го отвори 34. издание на Фесивалот на филмска камера „Браќа Манаки“, кое годинава ќе трае од 14 до 20 септември. Од 14 до 20 септември годинава во Битола ќе се реализира 34-то издание на интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“. Ова беше соопштено на денешната прва прес конференција со која организаторот ја започна промоцијата на ова издание на фестивалот. Официјалниот постер и комплетната слика на фестивалот се дел од креативноста на агенцијата „Футура 2/2“. Светлината е во фокусот. Фестивалот во последните години се етаблира како место за светска промоција на македонските филмови. Досега светската промоција во Битола ја имале „Мајки“ на Милчо Манчевски и „Трето полувреме“ . Годинава тоа ќе биде најновиот филм на режисерот Игор Ивановски – Изи. „Соба со пијано“ е приказ на различни животни судбини доведени во единствена локација, преку кои се допираат најсуштествените аспекти на човековото постоење - рече режисерот ...
| | веќе видена | слични

Фестивалот “Браќа Манаки“ на својата прва прес-конференција објавија повеќе детали за овогодишното 34-то издание кое го носи мотото “Пушти ја светлината“. Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ – Битола и Вип оператор објавија дека 34. издание ќе се одржи од 14 до 20 септември 2013 година, во Битола и ќе биде отворено со премиера на македонскиот филм Соба со пијано на режисерот Игор Иванов- Изи. – Покрај Мајки и Трето полувреме, Соба со пијано е трет македонски филм во последните четири години што ја има честа да се прикаже на свеченото отворање. Цело време настојувавме да создадеме традиција, не само да ги прикажеме домашните наслови, туку и да ги добиеме премиерите на најважните македонски филмови. Од година во година задачата стана сѐ полесна да се реализира. Самото тоа веќе доволно говори колкаво значење има Фестивалот во очите на нашите автори. И овојпат ќе се обидеме на црвениот тепих во Битола да ја пречекаме целата филмска екипа на Соба со пијано и да имаме подеднакво богато ...
| | веќе видена | слични

Останато

Откако британскиот Парламент отфрли договор за брегзит на премиерката Тереза Меј со Брисел, можноста Велика Британија да ја напушти Европската унија без ...
сите 404 | | | веќе видена

Зоран Заев на сметка на уставниот поредок, на сметка на државните и национални интереси се самопромовира во лидер со најголем рејтинг меѓу етничките Албанци, ...
сите 349 | | | веќе видена

Лидерот на „Независни Грци“ Панос Каменос, во интервју за грчата телевизија „Скај“, истакна дека договорот од Преспа е невалиден затоа што на него го нема ...
сите 66 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Премиера на македонскиот филм „Соба со пијано“ на отворањето на фестивалот „Браќа Манаки“ во Битола

Од:
До кого (е-маил):
Порака: