Владина турбореклама за законот за високо образование

Кампањата која почна да се врти низ малите екрани за да ги убеди граѓаните зошто се потребни измени во законот за високо образование, експертите ја сметаат за обид на владата да ја убеди јавноста, која нема никаква компетентност за материјата во високото образование. Веднаш по протестот на професорите на платото на скопскиот Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, речиси на сите телевизиски канали и медиуми се емитуваше владината реклама која имаше за цел да ги информира граѓаните од колкава важност е да се донесат измените во предлог-законот за високо образование. Експертите овој потег на владата го сметаат за популистичка кампања, која е пуштена да се емитува во клучен момент, кога работите излегоа надвор од институционален дијалог, за да се добие поддршка од граѓаните, кои не се компетентни за генералната политика за високообразовните институции. Универзитетската професорка Билјана Ванковска вели дека симптоматично е што владата излегува со рекламен спот за законски измени, кои не само што предизвикаа ...
| | веќе видена | слични

Универзитет Св. Кирил и Методиј во Скопје Рекламата за Законот за високо образование, кој е само во фаза на предлог, е своевиден вид на политички маркетинг, сметаат професорите и аналитичарите. Во Министерството за образование и наука до сега неколку пати, како одговор на рекациите на професорите, посочија дека се подготвени за разговори и потенцираа дека станува збор само за предлог-текст. Ако е во прашање само предлог, кој има шанси да се менува, тогаш зошто се информираат граѓаните за поволностите од предложеното? Освен што во јавноста се оспорува компетентноста на општата популација за деталите на овој закон, се поставува и прашањето зошто се рекламира нешто кое има шанси да се измени? Професор Мирослав Грчев вели дека очигледно е дека власта нема намера да отстапи од предложеното: Тоа е дел од една политика и една психологија на власта која може да се нарече, инфантилна. Тоа е еден инает, покажување на моќ. „Не само затоа што еве гледаме троши државни пари за да го рекламира, туку и затоа што тоа е ...
| | веќе видена | слични

Останато

Целиот свет ни дава максимална поддршка и затоа сега е моментот да одлучиме дали сме дел од светот или не. Договорот со Грција го гарантира нашиот идентитет, ...
сите 113 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот и е подготвуван од соседите. За жал, македонскиот народ е експеримент на Зоран Заев. Достоинството на македонскиот народ е ...
сите 87 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 77 | | | веќе видена

Продолжува максималниот ефект на ракометарите на Вардар на средбите со шведски Кристијанштад, откако вечерва во СЦ „Јане Сандански“ црвено-црните триумфираа со ...
сите 152 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владина турбореклама за законот за високо образование

Од:
До кого (е-маил):
Порака: