Владина турбореклама за законот за високо образование

Кампањата која почна да се врти низ малите екрани за да ги убеди граѓаните зошто се потребни измени во законот за високо образование, експертите ја сметаат за обид на владата да ја убеди јавноста, која нема никаква компетентност за материјата во високото образование. Веднаш по протестот на професорите на платото на скопскиот Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, речиси на сите телевизиски канали и медиуми се емитуваше владината реклама која имаше за цел да ги информира граѓаните од колкава важност е да се донесат измените во предлог-законот за високо образование. Експертите овој потег на владата го сметаат за популистичка кампања, која е пуштена да се емитува во клучен момент, кога работите излегоа надвор од институционален дијалог, за да се добие поддршка од граѓаните, кои не се компетентни за генералната политика за високообразовните институции. Универзитетската професорка Билјана Ванковска вели дека симптоматично е што владата излегува со рекламен спот за законски измени, кои не само што предизвикаа ...
| | веќе видена | слични

Универзитет Св. Кирил и Методиј во Скопје Рекламата за Законот за високо образование, кој е само во фаза на предлог, е своевиден вид на политички маркетинг, сметаат професорите и аналитичарите. Во Министерството за образование и наука до сега неколку пати, како одговор на рекациите на професорите, посочија дека се подготвени за разговори и потенцираа дека станува збор само за предлог-текст. Ако е во прашање само предлог, кој има шанси да се менува, тогаш зошто се информираат граѓаните за поволностите од предложеното? Освен што во јавноста се оспорува компетентноста на општата популација за деталите на овој закон, се поставува и прашањето зошто се рекламира нешто кое има шанси да се измени? Професор Мирослав Грчев вели дека очигледно е дека власта нема намера да отстапи од предложеното: Тоа е дел од една политика и една психологија на власта која може да се нарече, инфантилна. Тоа е еден инает, покажување на моќ. „Не само затоа што еве гледаме троши државни пари за да го рекламира, туку и затоа што тоа е ...
| | веќе видена | слични

Останато

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 184 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 434 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владина турбореклама за законот за високо образование

Од:
До кого (е-маил):
Порака: