Прва самостојна изложба на Моника Радхоф Трол во Македонија


Во Галеријата „Kо-Ра“ во Домот на културата „Kочо Рацин“ во Скопје е во тек првата самостојна изложба на Моника Радхоф Трол од Германија. - Изложбата, која е отворена од 3. јуни и се уште е во тек, е од ангажиран карактер, посветена на заштитата на природата. Моника Радхоф Трол е уметница активно присутна не само на ликовната сцена во Германија туку и во целиот свет со учество во многубројни групни и самостојни изложби – информира галеријата. Иако првпат изложува самостојно, Моника Радхоф Трол досега учествувала во повеќе групни изложби и проекти во организација на Галерија „Kо-Ра“ - Таа учествуваше и на изложбата посветена на Kочо Рацин, инспирирана од стихозбирката „Бели мугри“ во декември минатата година, потоа во групната изложба „Во хармонија со природата“ во големиот салон на Галерија „Kо-Ра“ во април годинава, како и на изложбата „За спас на Планетата Земја“ во март. Ова е нејзина прва самостојна изложба во Македонија и првично гостување кое побуди силни впечатоци и импресии, особено од убавината на ...
| | веќе видена | слични

Проектот во Музејот на град Скопје се реализира по повод Наградата „Борко Лазески“ која авторот Владан Петрушевиќ ја доби во 2016 година. Во договор со семејствота на Борко Лазески (кое на Музејот на град Скопје му ги подари картоните од овој уметник употребени за реализација на големата „Фреска за НОБ“ реализирана во аулата на Старата железничка станица во Скопје во 1958.) Музејот на град Скопје прифати секоја година да организира самостојна изложба на студент од Факултетот за ликовни уметности од Скопје кој во претходната учебна година ја освоил наградата „Борко Лазески“ за инвентивни достигнувања во сликарскиот оддел. Овојпат тоа е младиот Владан Петрушевиќ. Неговата изложба настојува да ја проблематизира постоечката состојба на сликата, или сликарството, кај нас и кон таа позиција јасно да го презентира сопствениот однос. Делата од овој проект поседуваат претстави кои се создадени во меѓупросторот на бруталниот израз и перформансот. Тие се некаков остаток од перформативниот потфат врз нив а на самата ...
| | веќе видена | слични

Годишната завршна изложба на средно уметничко училиште ќе се одржи денеска во 20 часот. На изложбата ќе бидат изложени огромен број на ученички дела - графики, скулптури, керамики, слики, мозаици, цртежи, но и дигатални дела и видеа. Истовремено, на изложбата ќе биде свечено откриена и статуата на проф. Никола Мартиновски, дело на проф. Сокол Цфарку.
| | веќе видена | слични

Вкупно 60 делегациите со високи функционери и државници учествуваа на церемонијата на свеченото отворање на светската изложба ЕКСПО во главниот град на Казахстан, Астана. Темата на Експо 2017 е иднината на енергетиката, како и алтернативните извори на енергија. Изложбата ќе трае три месеци, а ќе заврши на 10 септември. На неа се преставени 115 земји и 22 меѓународни организации. Главниот павиљон, чија градба чинеше три милијарди евра, потсетува на Дизниевиот Епкот центар. Се состои од голема стаклена топка во средината каде што е изложбата на земјата домаќин, а околу се павилјоните на другите земји. Последниот ЕКСПО се одржа во Јужна Кореја во 2012 година, а најголемата ваква изложба ќе се случи во Дубаи во 2020 година.
| | веќе видена | слични

Изложбата ќе опфати трудови на тековните студенти на додипломски и постдипломски студии на МИТ факултетот за архитектура... Денеска (четврток) во 20 часот во новоотворената галерија „КО-РА“, при Домот на културата „ Кочо Рацин“ во Скопје, ќе се отвори изложба на студентски проекти на студентите при Факултетот за архитектура на МИТ Универзитет - Скопје. Изложбата ќе опфати трудови на тековните студенти на додипломски и постдипломски студии на МИТ факултетот за архитектура.
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 144 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 218 | | | веќе видена

Се соочуваме со проблем на завршен тендер од септември 2016 година кој го отвораме после повеќе од шест месеци бидејќи нема реализација, објасни денеска ...
сите 24 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прва самостојна изложба на Моника Радхоф Трол во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: