Рекламации на стока ќе може да се прават и со слип од картичка, без лична карта

Некои од земјите членки на Европската Унија поднеле иницијатива до Европската комисија рекламацијата на купената стока да се прави само со фискална сметка, без притоа да се бара документ за идентификација на купувачот од страна на трговецот. Според нив, во некои земји членки, покрај фискалната сметка која треба да се приложи на каса заедно со производот што се враќа или заменува, од трговците се бара и лична карта. Во други од нив, пак, слипот што се издава при плаќање на стоката со картичка не се признава како доказ дека е купена од дуќанот во кој се рекламира. Нивниот предлог е дека и слипот треба да има иста важност како и фискалната сметка. Kупувачот е во право Во Организацијата на потрошувачите кај нас велат дека и од нивна страна имало иницијатива стоката може да се замени и со доказ од банка дека е платена во истата продавница, но тоа не било прифатено од нашите надлежни служби, но и од трговците. Маријана Лончар, претседател на ОПМ, вели дека според нашиот Закон за заштита на потрошувачите на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 624 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рекламации на стока ќе може да се прават и со слип од картичка, без лична карта

Од:
До кого (е-маил):
Порака: