Рекламации на стока ќе може да се прават и со слип од картичка, без лична карта

Некои од земјите членки на Европската Унија поднеле иницијатива до Европската комисија рекламацијата на купената стока да се прави само со фискална сметка, без притоа да се бара документ за идентификација на купувачот од страна на трговецот. Според нив, во некои земји членки, покрај фискалната сметка која треба да се приложи на каса заедно со производот што се враќа или заменува, од трговците се бара и лична карта. Во други од нив, пак, слипот што се издава при плаќање на стоката со картичка не се признава како доказ дека е купена од дуќанот во кој се рекламира. Нивниот предлог е дека и слипот треба да има иста важност како и фискалната сметка. Kупувачот е во право Во Организацијата на потрошувачите кај нас велат дека и од нивна страна имало иницијатива стоката може да се замени и со доказ од банка дека е платена во истата продавница, но тоа не било прифатено од нашите надлежни служби, но и од трговците. Маријана Лончар, претседател на ОПМ, вели дека според нашиот Закон за заштита на потрошувачите на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лисиците врзани на рацете од медиумите ги сокри со документи. Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески на судењето за уривањето на „Космос“ со ...
сите 74 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Наместо да се крие зад социјалните медиуми, зад неговите ...
сите 143 | | | веќе видена

Како последица на бегство, на екс-премиерот Никола Груевски ќе му се суди во отсуство за сите предмети покренати од СЈО. Поради пресудата во случајот „Тенк“ во ...
сите 186 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Од иницијативата „Македонија бојкотира“ вечерва се упатија кон домот на поранешната министерка за култура, Елизабета Канчевска Милевска, но полицијата не им ...
сите 75 | | | веќе видена

Обвинителството за организиран криминал и корупција го истражува бегството на поранешниот премиер Никола Груевски. Обвинител веќе ги прибира доказите, дали ...
сите 276 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 258 | | | веќе видена

Патешествието на Груевски низ Црна Гора наликувало на шпионски филм. Го чекале разни унгарски дипломати, се менувале возила, а примопредавањето се одвивало во ...
сите 318 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рекламации на стока ќе може да се прават и со слип од картичка, без лична карта

Од:
До кого (е-маил):
Порака: