Модернизација на вториот блок на термоелектраната во РЕК „Битола“

3 копии

Во РЕК „Битола“ почна модернизацијата и автоматизацијата на вториот блок на термоелектраната. Предвидените активности ќе се одвиваат во наредните три месеци со што се реализира втората фаза од Проектот за модернизација и автоматизација на турбо агрегатите на овој најголем енергетски капацитет. Модернизацијата почна минатата година со првиот блок, а се очекува да заврши идната година со третиот блок на термоелектраната. Оваа најголема инвестиција од изградбата на комбинатот во 1988 година вредна 55,9 милиони евра ја изведува руската компанија „Силовие машини“ и нивниот подизведувач Сименс – Хрватска, по принципот „клуч на рака“. Модернизацијата и автоматизацијата на турбоагрегатите на ТЕ „Битола“ насочена е пред се на зголемување на доверливоста на работата на термоелектраната и продолжување на нејзиниот експлоатациски век за најмалку уште 120.000 работни часови. Со оваа инвестиција, „Електрани на Македонија“ очекуваат да се зголеми инсталираната моќност на секој од трите агрегати на ТЕ „Битола“ за ...
| | веќе видена | слични

Започната модернизација на најголемиот енергетски капацитет во државата РЕК „Битола“ ќе продолжи и во наредните три месеци со активностите за автоматизацијата на вториот блок на термоелектраната Се работи за досега најголемата инвестиција од изградбата на комбинатот во 1988 година, вредна 55,9 милиони евра што ја изведува руската компанија „Силовие машини“ и подизведувачот „Сименс“ Хрватска, по принципот „клуч на рака“. Модернизацијата почна минатата година со првиот блок, а се очекува да заврши идната година со третиот блок на термоелектраната. - Со оваа инвестиција, „Електрани на Македонија“ очекуваат да се зголеми инсталираната моќност на секој од трите агрегати на ТЕ „Битола“ за дополнителни 8,32 мегавати по блок, односно вкупно 25 мегавати за трите блока што ќе резултира со зголемување на производството на електрична енергија за 160 до 200 гигават-часови на годишно ниво, без зголемување на потрошувачката на јаглен - велат од ЕЛЕМ. Оттаму додаваат дека моментално, РЕК „Битола“ ќе работи со два агрегата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерката за туризам, Елена Кундура, иако важи за една од најубавите средновечни жени во Грција синоќа пред полноќ беше известена дека е исклучена како член ...
сите 595 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 207 | | | веќе видена

На синоќешното гласање доверба во грчкиот Парламент, Алексис Ципрас со 151 гласа „за“, доби поддршка за неговата влада. Од пратениците, 148 гласаа „против“, а ...
сите 88 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 211 | | | веќе видена

Откако неговата сопруга Јелена Карлеуша се најде во центарот на скандолозната афера која го тресе Балканот со босанскиот фудбалер Огњен Врањеш, Душко Тошиќ да ...
сите 142 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Модернизација на вториот блок на термоелектраната во РЕК „Битола“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: