Модернизација на вториот блок на термоелектраната во РЕК „Битола“

3 копии

Во РЕК „Битола“ почна модернизацијата и автоматизацијата на вториот блок на термоелектраната. Предвидените активности ќе се одвиваат во наредните три месеци со што се реализира втората фаза од Проектот за модернизација и автоматизација на турбо агрегатите на овој најголем енергетски капацитет. Модернизацијата почна минатата година со првиот блок, а се очекува да заврши идната година со третиот блок на термоелектраната. Оваа најголема инвестиција од изградбата на комбинатот во 1988 година вредна 55,9 милиони евра ја изведува руската компанија „Силовие машини“ и нивниот подизведувач Сименс – Хрватска, по принципот „клуч на рака“. Модернизацијата и автоматизацијата на турбоагрегатите на ТЕ „Битола“ насочена е пред се на зголемување на доверливоста на работата на термоелектраната и продолжување на нејзиниот експлоатациски век за најмалку уште 120.000 работни часови. Со оваа инвестиција, „Електрани на Македонија“ очекуваат да се зголеми инсталираната моќност на секој од трите агрегати на ТЕ „Битола“ за ...
| | веќе видена | слични

Започната модернизација на најголемиот енергетски капацитет во државата РЕК „Битола“ ќе продолжи и во наредните три месеци со активностите за автоматизацијата на вториот блок на термоелектраната Се работи за досега најголемата инвестиција од изградбата на комбинатот во 1988 година, вредна 55,9 милиони евра што ја изведува руската компанија „Силовие машини“ и подизведувачот „Сименс“ Хрватска, по принципот „клуч на рака“. Модернизацијата почна минатата година со првиот блок, а се очекува да заврши идната година со третиот блок на термоелектраната. - Со оваа инвестиција, „Електрани на Македонија“ очекуваат да се зголеми инсталираната моќност на секој од трите агрегати на ТЕ „Битола“ за дополнителни 8,32 мегавати по блок, односно вкупно 25 мегавати за трите блока што ќе резултира со зголемување на производството на електрична енергија за 160 до 200 гигават-часови на годишно ниво, без зголемување на потрошувачката на јаглен - велат од ЕЛЕМ. Оттаму додаваат дека моментално, РЕК „Битола“ ќе работи со два агрегата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 435 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 150 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 182 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Модернизација на вториот блок на термоелектраната во РЕК „Битола“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: