Нови цени на дизел горивата

7 копии

Малопродажните цени на дизел горивата од ноќеска на полноќ се намалуваат за половина до еден денар по литар, а цената на бензините останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,32, односно за 0,09 отсто. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за половина денар по литар и ќе чини 52,5 денари, додека цената на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поевтинува за денар по литар и ќе изнесува 41 денар. Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОСУПЕР БС-98 не се менуваат, односно остануваат 66,5 и 68,5 денари за литар. Со одлуката на РКЕ за 0,347 денари по килограм се намалува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС и ќе изнесува 27,498 денари за килограм. Како причина за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ја посочуваат за 1,36 отсто пониската просечна цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена.
| | веќе видена | слични

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се намалуваат во просек за 0,09%. Малопродажните цени на нафтените деривати согласно Методологијата за формирање на цените, се намалуваат во просек за 0,09%. Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОСУПЕР БС-98 не се менуваат, односно остануваат на исто ниво утврдени со Одлуката од 06.02.2017 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 66,50 ден/лит, а малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 68,50 ден/лит. Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 0,50 ден/лит во однос на цената Одлуката од 06.02 и сега дизелот се продава за 52,5 денари по литар.
| | веќе видена | слични

Од денеска дизел-горивото ќе се продава по нова, намалена цена за половина денар по литар, а цената на бензините останува иста, одлучи вчера Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката на РКЕ се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,32, односно за 0,09 отсто. Така, малопродажната цена на еуродизел (Д-Е В) е пониска за половина денар по литар и ќе чини 52,5 денари, додека цената на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поевтинува за денар по литар и тоа ќе се продава по 41 денар за литар. Малопродажните цени на еуросупер БС-95 и на еуросупер БС-98 не се менуваат, односно и во наредните две недели ќе се продаваат за 66,5 и 68,5 денари за литар. Со одлуката на РКЕ за 0,347 денари по килограм се намалува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС и таа ќе изнесува 27,498 денари за килограм. Како причина за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати од РКЕ ја посочуваат за 1,36 отсто пониската просечна цена на суровата нафта на ...
| | веќе видена | слични

Дизел-бензин, час поскапо-час поевтино Објавено на 20 февруари 2017 година Комбинаториката на регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија одлучи од утре дизелот да биде поевтин, но не и бензинот. Тоа значи враќање на старата позиција од 52,50 денари за литар од омиленото ни гориво и задржување на сегашните 66,50 денари за литар еуросупер БС-95, односно 68,50 денари за поквалитетниот еуросупер БС-98. До ова свое сознание нашите антимонополски чувари на редот и поредокот дојдоа по добивањето на информациите дека просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатиот 14-то дневен период изнесуваше 54,666 $/барел и е за 1,36% пониска од просечната цена на суровата нафта по која беа формирани тековните цени на нафтените деривати, дека согласно податоците кои ги доставил барателот за определување највисоки цени на одделни нафтени деривати утврдени согласно мистериозната методологијата чија содржина само тие ја знаат курсот на денарот во однос на доларот изнесува 57,2932 ден/$, како и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нафтените деривати од полноќ ќе се точат по нови цени. Дизелот по намалена цена, бензините по стара, одлучи регулаторното тело за енергетика. Поедноставно, тоа значи дека цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 не се менуваат и во следните две недели овие горива ќе ги точите по исти цени како и во минатите две или по цена од 66.50 односно 68.50 денари. Пад на цената за половина денар бележи ЕУРОДИЗЕЛ горивото. Тоа од полноќ ќе се точи за 52.50 денари по литар. Пад бележи и малопродажната цена на мазутот М-1 НС која ќе изнесува 27,498 денари за килограм. Како и досегашната практика, овие цени остануваат на сила две седмици.
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 197 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нови цени на дизел горивата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: