ВМРО-ДПМНЕ: Наместо 13 плата со СДСМ граѓаните добија 13 сметка


Расипничкото и неспособно владеење на СДСМ повторно оди на товар на граѓаните. За да се покријат дупките во буџетот и партиските вработувања, СДСМ одлучија дека е најлесно да се стави раката во џебот на граѓаните и тие да платат за „животот“ на функционерите. СДСМ ја зголемува цената на водата. Тоа е првиот капитален проект на новата власт во Град Скопје, истакна Ирена Попова на денешната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ. -СДСМ не вети, но реализира. Граѓаните на Скопје од февруари ќе плаќаат повисоки сметки за вода. Наместо 13 плата, СДСМ воведува 13 сметка. Скопјани годишно ќе плаќаат приближно по уште една сметка за вода за СДСМ. Се разбира дека како подарок од СДСМ и Шилегов, ќе добијат можност оваа сметка да им ја плаќаат на рати во форма на месечно покачување. Скопјани ќе го полнат буџетот на град Скопје, како би можела да се полни општинската администрација со партиски активисти на СДСМ и таканаречена шарена револуција. СДСМ, додаде таа, едно прави од опозиција, друго од позиција на власт. -Само до ...
| | веќе видена | слични

Сметките за вода ќе останат исти, а градските власти се подготвени да платат казна од шест илјади евра поради тоа што не сакаат да ја спроведат одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, изјави градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов. Од комисијата бараат водата да поскапи за два денари на потрошен метар кубен, за да се одржуваат пречистителните станици. Шилегов вели дека за него е важно граѓаните да не ја плаќаат водата со поскапа тарифа. Од Регулаторната комисија со став дека ваквите изјави му наштетуваат на процесот на реформи. „Потенцираме дека сите пресметки на тарифите се во согласност со законската и под законската регулатива која и натаму професионално и доследно ќе биде применувана од наша страна. Професионалноста во донесувањето на решенијата од страна на Регулаторната комисија за енергетика може лесно да се провери доколку за тоа се има желба и интерес“, велат од Регулаторна комисија за енергетика. Шилегов на последната седница на Советот на Град Скопје, ја повлече точката со која се ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Сметките за потрошена вода ќе останат исти, а градските власти се подготвени да платат казна за неспроведување на одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) за плаќање дополнителни два денара на потрошен метар кубен вода во Скопје за одржување на пречистителните станици, најави денеска градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов. – Ако го рационализираме и добро го организираме работењето на Водовод Скопје, ќе ги обезбедиме тие средства од сегашниот материјален потенцијал кој го има претпријатието. Нема да се однесуваме расипнички кон средствата на Водовод и не ни се потребни килими од десет сантиметри во новата зграда. На граѓаните им е потребно обезбедување систем на здрава вода за пиење и систем за пречистување на отпадните води, рече Шилегов, одговарајќи на прашање на денешниот отчет за сработеното во првите 100 дена од доаѓањето на чело на градската администрација. Тој посочи дека одржувањето на двата колекторски система кои треба да ги преземе Водовод во текот на годинава ќе го чини ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Продолжуваат тензиите помеѓу градската власт и регулаторна комисија за енергетика. Таткото на градот дециден дека водата нема да поскапува – одлуката на регулаторна останува на сила. За непочитување на одлуката на регулаторна законот предвидува казнени глоби од 6 илјади евра. Но Шилегов изјави дека е подготвенд а ја плати казната. „Реакциите од страна на раководствата во локалната самоуправа на спроведувањето на реформите во секторот води на централно ниво не се издржани. Овие реформи се започнати уште пред донесувањето на Законот за утврдување на цените на водните услуги во јануари 2016 година, кој Регулаторната комисија за енергетика има обврска да го спроведува." - се вели во соопштението на Регулаторна комисија. И покрај тоа што одлуката за поскапивање ја донесе регулаторната комисија, опозициската ВМРО-ДПМНЕ вината ја гледа во локалните власти. „Најголемата работа по која ќе се памети Шилегов во неговите први сто дена е обидот низ мала врата да донесе поскапување на цената на водата на Скопјани над 30 ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Не е започната „војна“ околу новите тарифи за водата, велат од Регулаторна комисија за енергетика. Изјавите на Шилегов дека нивните одлуки се политички мотивирани, ги сметаат за негова недоволна упатеност во законските обврски и оценуваат дека тие се штетни за целиот реформски процес. – Потенцираме дека сите пресметки на тарифите се во согласност со законската и подзаконската регулатива која и понатаму професионално и доследно ќе биде применувана од наша страна. Професионалноста во донесувањето на решенијата од страна на Регулаторната комисија за енергетика може лесно да се провери доколку за тоа се има желба и интерес……Реакциите од страна на раководствата во локалната самоуправа на спроведувањето на реформите во секторот води на централно ниво не се издржани. Овие реформи се започнати уште пред донесувањето на Законот за утврдување на цените на водните услуги во јануари 2016 година, кој Регулаторната комисија за енергетика има обврска да го спроведува. – стои во соопштението на реглаторите. Додаваат ...
| | веќе видена | слични

Реакциите на локалната и централната власт за новите тарифи на водните услуги не се издржани, велат од Регулаторната комисија за енергетика. Поголемиот дел од општините па и градот Скопје иако имаат законска обврска сепак јавно се изјаснија дека нема да ја корегираат цената на водата. Локалните власти од Велес и Куманово поднесоа тужби, а Владата побара регулаторна уште еднаш да ја преиспита тарифата за ЈП Студенчица. „Овие реформи се започнати уште пред донесувањето на Законот за утврдување на цените на водните услуги во јануари 2016 година, кој Регулаторната комисија за енергетика има обврска да го спроведува.“ Во однос на некои квалификации дека решенијата на Регулаторната комисија за енергетика се политички мотивирани, укажуваме дека таквите изјави се штетни за целиот реформски процес и базирани на недоволна упатеност во законските обврски и работата на комисијата. Најгласен против промената на цената на водата беше градоначалникот на Скопје Петре Шилегов. Шилегов од дневен ред на Советот ја повлече ...
| | веќе видена | слични

Изјавите дека воведувањето на новите тарифи за водата се политички мотивирани се базирани на недоволна упатеност во законските обврски и се штетни за целиот реформски процес, велат од Регулаторната комисија за енергетика откако дел од градоначалниците не ги прифатија новите цени. „Потенцираме дека сите пресметки на тарифите се во согласност со законската и подзаконската регулатива која и понатаму професионално и доследно ќе биде применувана од наша страна. Професионалноста во донесувањето на решенијата од страна на Регулаторната комисија за енергетика може лесно да се провери доколку за тоа се има желба и интерес“, велат од Регулаторна комисија. Скопскиот градоначалник Петре Шилегов во средата ја повлече точката од дневен ред со која требаше да се воведе нова давачка за одржување на пречистителни станици и рече дека оваа одлука на Регулаторната комисија е политичка од партизирана институција од минатата власт и додека е тој градоначалник нема да дозволи граѓаните да плаќаат поскапа вода а средствата за ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Република Македонија првпат со Законот за утврдување на цените на водните услуги во јануари 2016 година, тарифите за водни услуги се формираат на транспарентен начин, по методологија која се користи во многу земји во регионот и во рамки на Европската Унија. Ова го посочува Регулаторната комисија за енергетика во соопштение во кое ги демантира наводите дека е започната „војна“ околу тарифите за водни услуги. Во соопштението додаваат дека главната цел на методологијата е утврдените тарифи да овозможат финансиски самоодржлив систем на водни услуги. – Во однос на некои квалификации дека решенијата на Регулаторната комисија за енергетика се политички мотивирани, укажуваме дека таквите изјави се штетни за целиот реформски процес и базирани на недоволна упатеност во законските обврски и работата на комисијата, наведуваат од Регулаторната комисија за енергетика. Потенцираат дека сите пресметки на тарифите се во согласност со законската и подзаконската регулатива која и понатаму професионално и доследно ќе биде ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Во однос на некои наслови во медиумите деновиве дека е започната „војна“ околу тарифите за водни услуги, Регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија категорично ги демантира и негира дека воопшто станува збор за било каков вид на „војна“ околу ова прашање.Реакциите од страна на раководствата во локалната самоуправа на спроведувањето на реформите во секторот води на централно ниво не се издржани. Овие реформи се започнати уште пред донесувањето на Законот за утврдување на цените на водните услуги во јануари 2016 година, кој Регулаторната комисија за енергетика има обврска да го спроведува.Со донесувањето на овој закон, во Република Македонија за прв пат тарифите за водни услуги се формираат на транспарентен начин, по методологија која се користи во многу земји во регионот и во рамки на Европската Унија. Главната цел на методологијата е утврдените тарифи да овозможат финансиски самоодржлив систем на водни услуги.Во однос на некои квалификации дека решенијата на Регулаторната комисија за ...
| | веќе видена | слични

Како ќе заврши сагата со определувањето на ценатана водата во општините кои се пожалија на ценовниците кои ги предложи Регулаторнатакомисија за енергетика е прашање кое ги засега граѓаните во тие општини. Одговорот ќе се знае брзо, иако и покрај тоа што препукувањата изгледаат како дневно политичка агенда, сепак законски процедурите се доста јасни. Имено според Законот за утврдување на цените на водните услуги, во случај каков што е сега во градот Скопје, сепак во одреден рок, комисијата ќе мора да донесе нова регулаторна цена. Ако ЈП Водовод и канализација и достави нови пресметки, со пониска цена и регулаторите ќе одредат пониски цени, но ова значи дека самото јавно претпријатие ќе го намали својот приход и најверојатно ќе има загуби во работењето. Ако одбие да достави податоци, регулаторите сами ќе бараат извештаи, а во таков случај ангажманот на независните ревизори ќе бидена трошок на Јавното претпријатие.Роковите веќе течат. Политика и закон Градоначалникот на град Скопје одби да ги стави на дневен ред ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавнотото обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во домот Специјалната обвинителка во заминување, Катица Јанева барало два телефони, но ...
сите 133 | | | веќе видена

Како Управата за семе и саден материјал би можела да блокира капитални инвестиции, да добие замерки од меѓународната заедница, или да не работи транспарентно, ...
сите 90 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 214 | | | веќе видена

Случајот „Рекет“ кој е една од најголемите афери и случаеви на Владата на СДСМ каде што се вмешани директно СДСМ и нивни луѓе иако од петни жили се обидуваат ...
сите 187 | | | веќе видена

Лидерската средба дефинитивнонема да се одржи. Од Владата објавија дека не се создадени услови за постигнување консензус за организирање на средба. Во ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо 13 плата со СДСМ граѓаните добија 13 сметка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: