„Вечер„: Преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се завршени – Груевски и Ахмети си подадоа рака

Скопје – Никола Груевски и Али Ахмети во понеделникот вечерта си подале рака за ново четиригодишно владино коалицирање, пишува „Вечер„. Преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се завршени. Се очекува Груевски најдоцна до крајот на неделата да го достави персоналниот состав на новиот владин кабинет до Собранието. Иако се шпекулираше, сепак, меѓу двајцата лидери нема потпишан договор. Директорските позиции во МВР, Управата за безбедност, ДБК, УЈП и Царината остануваат кај ВМРО-ДПМНЕ. Од позначајните директорски позиции ДУИ ќе раководи со три: Шумската полиција, Македонија пат” и втор директор во Фондот за здравствено осигурување. Квантитативно ДУИ овој пат ќе има поголем број места од претходниот, велат извори за ВЕЧЕР. не поминало барањето на ДУИ за пензии на борците на ОНА. Коалициските партнери, по препорака на Хашкиот суд и со поддршка на меѓународната заедница, се договориле за автенитчно толкување на хашките случаи, а ДУИ добила обврска да се обезбеди обештетување на раселените, претежно Македонци и Срби од ...
| | веќе видена | слични

Едиторијал Владата не се откажува лесно од она што ќе го науми. Не и' успеа да го укине Советот за радиодифузија (СРД), па сега се обидува да воспостави контрола врз едно од ретките регулаторни тела што ги нема ставено под своја капа. Кога своевремено владејачката ВМРО-ДПМНЕ планираше да го згасне СРД под изговор дека треба да се спои со Агенцијата за електронски комуникации, ваквиот план наиде на жестока реакција во домашната јавност. Остри тонови пристигнаа и од меѓународните институции од оваа област, кои ваквите намери на властите ги нарекоа со вистинско име. Упад во независноста на регулаторните тела. Се откажаа, но не заборавија. До некоја следна фаза и погоден момент. Сега се користи вакуум-просторот до изборот на новата влада, па во скратена постапка и без јавна расправа, во новиот законодавен дом се нудат серија законски проекти, кои не се обична козметика, туку нудат суштински измени во одредени области. Се бара автентично толкување на Законот за амнестија со цел да се затворат четирите хашки ...
| | веќе видена | слични

Пакетот итни законски измени вчера повторно предизвика жестока расправа меѓу пратениците, но овој пат во собраниските комисии. Најгласни беа пратениците на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ. Опозицијата обвини дека „сево ова се прави во шверцерска процедура, со кршење на Уставот и на Рамковниот договор, а со цел јавноста да не открие дека законите се дел од политичкиот пазар меѓу Никола Груевски и Али Ахмети“. Владејачките ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се обидуваа да останат смирени и да не возвратат на забелешките, за што побрзо и полесно да помине комисиската расправа. Сепак, нападите што доаѓаа од страна на опозицијата не ги оставија докрај мирни. Во почетокот социјалдемократите најавија дека поднесуваат амандман на Законот за употреба на јазиците, со кој би се анулирале предложените измени, по што атмосферата меѓу членовите на комисијата се вжешти. Цели три часа траеја препукувањата меѓу пратениците на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ во Комисијата за политички систем, и тоа само за Законот за јазиците. Власта се бранеше дека со измените, со ...
| | веќе видена | слични

Опозицијата обвинува дека владејачката ВМРО-ДПМНЕ со измените во Законот за употреба на јазиците го руши македонскиот национален идентитет. Мнозинството возврати дека тоа го сторил токму СДСМ во 2004 година, создал погодно тло за такво нешто со измените во Законот за територијална поделба Измените во Законот за употреба на јазиците се спротивни на Охридскиот рамковен договор, со кој во анексот Б се предвидува да се зборува на албански јазик само во Собранието и во неговите работни тела. Од утре ваша ќе биде одгворноста за тоа што се крши Охридскиот договор, но последиците ќе ги трпиме сите, обвини вчера Радмила Шекеринска од СДСМ на седницата на собраниската комисија за политички систем, обраќајќи им се на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Според неа со кршењето на Охридскиот договор на долг рок се загрозуваат меѓуетничките односи во земјата и се руши македонскиот национален идентитет. - Не е во ред да се спасат две-три важни места во власта за сметка на прекршување на Охридскиот договор. Кога Груевски и Ахмети ...
| | веќе видена | слични

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ – кренаа рака за да запре истражната и судската постапка за четирите хашки случаи што обвинителката Дел Понте и ги врати на Македонија во 2008 –та. Случаите Водството на ОНА, Непроштено, Липковска брана и Мавровски работници се опфаќаат со законот за амнестија – ова преку мислење го потврди и владата, и документот од пред три дена е потпишан од вицепремиерот во заминување Васко Наумовски. На исто мислење се пратениците од владеачката коалиција. Пратениците од ВМРО ДПМНЕ за осетливото прашање не дебатираа, преќутно се согласија. Опозициската СДСМ не го поддржа автентичното толкување што овозможува амнестија за сите. Пратениците на ДУИ предложија и измени на Законот за употреба на јазиците по скратена постапка, без дебата- сите функционери Албанци избрани од собранието да можат во законодавниот дом да говорат на својот мајчин јазик. СДСМ обвини дека се крши Рамковниот договор и дека се предлага законско решение што не е договорено во документот од 2001 – та. Со проширената ...
| | веќе видена | слични

Пратениците на ДУИ предложија измени на законот за употреба на јазиците по скратена постапка, без дебата- сите функционери Албанци избрани од собранието да можат во законодавниот дом да говорат на својот мајчин јазик. СДСМ обвини дека се крши рамковниот договор и дека се предлага законско решение што не е договорено во документот од 2001 – та. СДСМ предложи амандман со кој, како и досега, само пратениците Албанци во парламентот ќе можат да говорат на мајчин јазик. Реагираат од дуи. Со проширената употреба на албанскиот во парламентот не го браните идентитетот – им порача Бендевска на колегите од ВМРО-ДПМНЕ. Во собранието се дебатира и за измените на законот за употреба на знамињата и автентичното толкување на законот за амнестија.
| | веќе видена | слични

Составот на новата влада, договорените коалициски закони во Собранието, „освојувањето“ на Советот за радиодифузија, дел од темите во дневниот печат. Во последниве денови малку се размрда домашната политичка сцена со информациите за тоа дека Груевски и Ахмети конечно постигнале договор за составот на новата влада и за тоа кои луѓе од двете партии ќе ги заземат ресорите во Кабинетот. ,,Утрински,, најавува дека Груевски денеска, четврток, ќе го објавел составот на владата, а во истовреме дава опширен преглед на собраниската седница во средата кога пред пратениците се најдоа законите, всушност дел од договорот помеѓу двајцата коалициони партнери уште пред да биде формирана и избрана новата влада. И дека СДСМ ќе поднесе кривични пријави за фалсификат и за злоупотреба на службената должност против Велјаноски поради тоа што ВМРО-ДПМНЕ го злоупотребува вакуум-периодот до изборот на новата влада на мала врата да се протнат законски измени кои се дел од јулскиот договор Груевски-Ахмети, и кои претставуваат менување ...
| | веќе видена | слични

Се комплетира првиот ешалон на мандатарот Груевски. Никола Тодоров седнува во фотелјата на Бујар Османи. Ќе го води ресорот здравство. А aмбасадорот во Брисел Никола Поповски како што веќе објави Канал 5 отсега ќе ја води македонската дипломатија. Гордана Јанкуловска останува прва полицајка, Зоран Ставревски и понатаму ќе го води ресорот финансии. Истата позиција – вицепремиерска за економски прашања и за Владимир Пешевски. Елизабета Канчевска Милевска ќе ја води култура. Второто име кое ќе ротира е Фатмир Бесими, од министер за економија сега ќе го води Министерството за одбрана. Пратеничката Теута Арифи ќе го води секретаријатот за евроинтеграции, Муса Џафери вицепремиер за рамковен, екологија Абдулаќим Адеми. Министер за правда ќе биде досегашниот градоначалник на Сарај Блерим Беџети, министер за економија ќе биде анонимниот Ваљон Сарачини, кој работи во администрацијата на Американскиот колеџ. Додека СДСМ го критикува Груевски дека направил премногу отстапки во договорот со Ахмети за ...
| | веќе видена | слични

Членовите на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците и на Законодавно - правната комисија денеска дебатираа за измените на Законот за употреба на јазикот што го зборуваат најмалку 20 отсто од граѓаните во Република Македонија и во единиците на локалната самоуправа, по скратена постапка поднесен од пратеници од ДУИ. Со измените пратеник, избран или именуван функционер од Собранието на Република Македонија, кој зборува јазик различен од македонскиот јазик, а кој го зборуваат најмалку 20 отсто од граѓаните, на седница на Собранието и на седница на работното тело може да зборува на тој јазик. Пратениците од СДСМ на Комисијата за политички систем се изјаснија дека се против овие измени и поднесоа амандман за негово бришење. Радмила Шекеринска обвини дека ова е спротивно на Охридскиот рамковен договор, со кој во Анексот Б се предвидува да се зборува на албански јазик само во Собранието и во неговите работни тела. - Од утре ваша ќе биде одгвоорноста што се крши Охридскиот договор, но ...
| | веќе видена | слични

Милчо Велески Груевски и Ахмети постигнаа договор за формирање на владиниот кабинет. Иако дел од медиумите шпекулираа, извесно е дека двајцата лидери нема да потпишат договор за формирање Влада. Она што е договорено меѓу најголемите партии во македонскиот и во албанскиот блок е во рамките на Уставот и на законите. Според аналитичарите, не држат тврдењата на опозицијата дека со предложените закони за употребата на јазикот, за знамињата и хашките случаи, Груевски наводно ги предал националните интереси. Ова за “Курир“, го потврдува и политикологот Слободан Чашуле, којшто смета дека со договорот меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не се крши законот. Според него, не се точни тврдењата на СДСМ дека со политички договор се менува Уставот и Рамковниот договор. Социјалдемократите не треба да заборават дека токму нивниот кандидат за претседател Љубомир Фрчкоски беше негов креатор. Конечно СДСМ треба да ја преземе одговорноста и да престане со опструкциите, претставувајќи се како спасител на македонскиот народ. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претпладнево, околу 10 часот, по локално време, почна вториот и последен ден од расправата во грчкиот Парламент за доверба на владата, што ќе кулминира на ...
сите 531 | | | веќе видена

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 140 | | | веќе видена

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис, рече дека пратениците со јасно мнозинство треба да го изгласаат Преспанскиот договор, бидејќи, како што вели, ...
сите 107 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 120 | | | веќе видена

По тврдењето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека изјавата на генералниот секретар Игор Јанушев за можноста партијата да ги бојкотира ...
сите 169 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Вечер„: Преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се завршени – Груевски и Ахмети си подадоа рака

Од:
До кого (е-маил):
Порака: