Инфографика: Колку изнесуваат месечните плати на претседателите на земјите од Балканот

Најголемите примања во однос на просечната плата примаат членови на Претседателството на Босна и Херцеговина и претседателот на Косово. Најголемите примања во однос на просечната плата примаат членови на Претседателството на Босна и Херцеговина и претседателот на Косово.Според последните официјални објавени податоци, најголема месечна плата во регионот има претседателот на Словенија, Борут Пахор. Како што се наведува во неговиот имотен лист, доставен до Изборната комисија, неговата месечна плата изнесува 3.322 евра, објави .Повеќе од 3.000 евра изнесува месечната плата на хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ и членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина. Месечната плата на хрватската претседателка изнесува 3.276 евра, додека членовите на Претседателството на БиХ заработуваат 3.091 евро.Централната изборна комисија на Босна и Херцеговина наведува дека членовите на Претседателството, Бакир Изетбеговиќ, Драган Човиќ и Младен Иваниќ примаат 2.862, 2.874, однос 3.536 евра ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина, Драган Човиќ, Бакир Изетбеговиќ и Младен Иваниќ и претседателите на Србија и на Хрватска, Александар Вучиќ и Колинда Грабар Китаровиќ денеска имаа заедничка средба во босанскиот град Мостар, која ја оценија како „многу корисна".На заедничката прес-конференција по средбата, Вучиќ изјави дека регионот има потреба од мир и стабилност и изрази надеж дека ќе продолжат добрите економски односи.- Важно е да создадеме рамка во која луѓето ќе се чувствуваат сигурно и слободно, ќе имаат повеќе работни места и ќе заработуваат повеќе, рече Вучиќ.Тој предложи следниот состанок во овој формат да се одржи во Нови Сад.Грабар Китаровиќ на прес-конференцијата изјави дека Хрватска го поддржува територијалниот интегритет на Босна и Херцеговина, рамноправноста на трите нејзини главни народи и нејзината европска интеграција.Таа вети дека Хрватска ќе стори се за да го стимулира процесот на проширување на ЕУ, преку новата стратегија за Западен Балкан.Изетбеговиќ пак изјави дека ...
| | веќе видена | слични

Разликата во однос на просечните плати во земјите: над 700 отстоПодатоците за платите на претседателите на БиХ се однесуваат на просечните месечни примања на трите члена.Извори: Изборна комисија на Словенија, Комисија за разрешување на судир на интереси на Хрватска, Централна изборна комисија на БиХ, Мрежа за истражување на корупција КРИК, Агенција за спречување на корупција на Црна Гора, Кабинет на македонскиот претседател, Антикорупциска агенција на Косово, ИНСТАТ Албанија.Според најновите официјални податоци, највисока месечна плата во регионот има словенскиот претседател Борут Пахор. Како што е наведено во неговиот имотен лист доставен до изборната комисија, неговите месечни примања изнесуваат 3.322 евра. Над 3.000 евра изнесува месечната плата на хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ, како и онаа на претседателите на БиХ. Комисијата за решавање на судир на интереси соопштува дека Грабар-Китаровиќ има нето-плата речиси 3.276 евра, додека членовите на претседателството на БиХ во просек ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Косовските државни лидери не се вбројуваат меѓу најплатените функционери во земјата. Повисока плата од премиерот, претседателот на државата и спикерот на парламентот, имаат неколку носители на високи функции на јавни претпријатија. Дел од нив имаат плата до 5.000 евра,додека премиерот во моментов има плата од 1.443 евра, објавија косовски медиуми. Директорот на Косовскиот фонд за пензиски заштеди (Труст)Адријан Зали останува највисоко платен службеник во земјата.Неговата месечна плата е 15-пати повисока од просечната плата во земјата. Зали добива месечна плата од 5.213 евра или 62.567 евра годишно. По него,со највисока плата е Агрон Мустафа,извршен директор на Телеком Косово, со месечна плата од 4.451евро. Гувернерот на Централна банка на Косово има месечна плата од 4.301 евро ил 51 илјада евра годишно. Следува директорот на Агенцијата за приватизација со 3.979 евра. По него е Директорот на косовската пошта со 3.000 евра,додека директорот на Косовската електрокорпорација,КЕК, е со месечна плата од 2.413 ...
| | веќе видена | слични

Да се биде судија е една од најтешките работи во фудбалот. Секоја нивна одлука детално се анализира, се сецира, често тие се цел на вербални напади од тренерите, играчите и од навивачите што ги обвинуваат за (не)досудените пенали, покажаните жолти и црвени картони, поништени голови, офсајди и слично. Последниве години на помош им дојде и најмодерната техника (гол-технологија и т.н. ВАР), но и таа, барем засега, многу не им ја олеснува работата.Фудбалерите и менаџерите на тимовите во најдобрите и најбогати лиги во Европа заработуваат огромни суми и тоа постојано се истакнува во медиумите. Но малку се говори за тоа колку добиваат судиите што ја делат правдата на мечевите во тие лиги, но и во Лигата на шампионите (ЛШ), во Лига Европа (ЛЕ), како и на европските (ЕП) и на светските првенства (СП).Судиите во англиската Премиер-лига се професионалци од 2001 година (од 2010 потпишуваат едногодишни договори) и нивната годишна заработка може да достигне од 80.000 до 120.000 евра, во зависност од бројот на судените ...
| | веќе видена | слични

Фото: Pixabay Најниската минимална плата во Европската Унија за месец јануари беше регистрирана во Бугарија и истата изнесувала 261 евро, велат податоците од европската статистичка служба Eurostat Нешто повисоки, но сепак минимални плати во Унијата имаат уште девет нејзини членови. Во Литванија и Романија, платите изнесуваат 400, односно 408 евра. Според податоците од Eurostat минимални плати во износ од околу 500 евра имаат примарно земјите од источна Европа. Голема разлика може да се види во минималните плати на Хрватска и Словенија. Минималната плата во Хрватска изнесува 462 евра, додека во Словенија таа речиси двојно повисока, 843 евра. Највисоки минимални плати над 1.400 евра, во Европската Унија имаат Ирска и Луксембург. Кај Ирците минимална плата изнесува 1.614 евра, Холанѓаните 1.578 евра, додека во Луксембург таа изнесува дури 1.999 евра. Некои од земјите-членки на ЕУ не се дел од ова истражување бидејќи тие немаат законски пропишана минимална плата. Се работи за Данска, Италија, Кипар, Австрија, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 752 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино – Прилеп – Битола, ...
сите 352 | | | веќе видена

На прашањето: дали очекува да почнат лични дисквалификации врз неа и врз дел од обвинителите во тимот како тоа дека против Катица Јанева се водела судска ...
сите 339 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Објавувањето на записникот од страна на еден портал само покажува колку е порозно и некадарно обвинителството, вели за Пресинг Тв адвокатот Звонко ...
сите 225 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Инфографика: Колку изнесуваат месечните плати на претседателите на земјите од Балканот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: