Косово соработува со ЕУ и САД во борбата против тероризмот

Косово ќе добие помош од САД и од ЕУ за тоа како ефикасно да ги гони терористите и нивните соработници. Косовската полиција уапси маж осомничен за врски со Исламската држава Ирак и Левант. [AФП] Косово продолжува со решавање на растечките и сложени предизвици на тероризмот кои произлегуваат од исламската и другите форми на екстремизам и продолжува да бара помош од американските и европските партнери во таа борба, велат експертите. Глобалниот индекс на тероризмот 2014, објавен неодамна од страна на Австралискиот институт за економија, го вбројува Косово - заедно со Грција и Турција - меѓу земјите кои се под значителна закана на терористичките групи. „Тероризмот стана глобален феномен со пораст од 61 отсто на бројот на луѓе кои загинаа во терористичките напади во текот на изминатата година“, се вели во извештајот. Косовското обвинителство објави дека работи на 19 случаи на тероризам, во кои се вклучени 112 лица осомничени за кршење на кривичниот закон на земјата во врска со тероризам. Властите уапсија уште 36 ...
| | веќе видена | слични

Илјадници илегални имигранти ги користат балканските земји како можност да влезат во земјите-членки на ЕУ. Група илегални имигранти ручаат во привременото засолниште во северниот српски град Палиќ, 200 километри северно до Белград. [AФП] Неодамнешните апсења на шест лица во Србија осомничени за шверц на луѓе повторно фрлија светлина на проблемот со илегалните имигранти кои поминуваат низ балканските земји за да стигнат во земјите-членки на ЕУ. Службата за борба против организираниот криминал уапси шест лица осомничени дека биле дел од групата која им помагала на илегалните имигранти да ги поминат границите на Македонија и Србија. Имигрантите се главно од Сирија, Пакистан и Палестина. Обвинетите наплаќале по 9.000 евра за група која била нелегално пренесувана од областа Прешево во јужна Србија во Белград. Групите биле составени од 30 до 80 илегални имигранти. „Меѓу имигрантите имаше и малолетни лица и деца, и тие биле транспортирани со камиони и комбиња во нечовечки услови“, соопшти српската полиција. Двајца ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 163 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 252 | | | веќе видена

Apple неодамна ја претстави најновата генерација на паметни телефони, а додека за самите телефони ретко кој има било каква замерка, една друга работа на ...
сите 46 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 17 | | | веќе видена

Не ми се допаѓа што морам да кажам ПЈРМ, но се надевам дека наскоро ќе можам да кажам Северна Македонија, порача денеска еврокомесарот за проширување Јоханес ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Косово соработува со ЕУ и САД во борбата против тероризмот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: