Албанија ќе формира Дирекција за борба против тероризмот и ќе ја продлабочи борбата против тероризмот

Новата дирекција е една од најголемите на Балканот, според албанските експерти. Новата Дирекција за борба против тероризмот ќе биде формирана од припадници од сите специјални единици на албанската полиција. [AФП] Албанија одлучи да формира специјална Дирекција за борба против тероризмот откако експертите за безбедност детектираа пораст на верскиот и етничкиот екстремизам во земјата. Десетици Албанци во последно време ѝ се приклучија на Исламската држава Ирак и Левант (ИСИЛ) во Сирија и Ирак, додека грчкото и македонското малцинство се жалат на насилство мотивирано од албански национализам. Борбата против тероризмот претставува приоритет за албанската влада на регионално и глобално ниво, особено поради тоа што во борбите учествуваат и албански државјани, рече албанскиот министер за внатрешни работи, Саимир Тахири. „Затоа е потребно сеопфатно решение за ова прашање. Одлучивме да ја формираме најголемата дирекција за борба против тероризмот во регионот“, рече Тахири за SETimes . Дирекцијата ќе има 104 вработени ...
| | веќе видена | слични

Владите во југоисточна Европа се сé позагрижени поради растечката поддршка за радикалните терористички групи во регионот. Со оглед на тоа што опасноста од тероризам расте, неопходна е регионална и меѓународна соработка, велат експертите. [AФП] Со оглед на тоа што опасноста од тероризам на глобално ниво расте, експертите и официјалните претставници во југоисточна Европа велат дека е потребна потесна прекугранична соработка меѓу агенциите на тајните служби и властите. „Опасноста од џихадистите може да се спречи со добра разузнавачка работа и соработка на полицијата на регионално ниво“, рече за SETimes воениот аналитичар Александар Радиќ. Според Хрватската агенција за безбедност, стотици борци од југоисточна Европа учествуваа во судирите во Сирија и Ирак од 2012 година. „Трендот на прифаќање на радикалното толкување на Исламот во Југоисточна Европа е во пораст. Истиот е дополнително засилен со исклучително лошата економска ситуација, како и појавата на одреден број верски службеници во државите од регионот кои ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претставникот на Европскиот парламент за Брегзит, Ги Верхофштат изјави дека сме сведоци на „момент за вистински револт“ поради Брегзит во Велика Британија, ...
сите 284 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска повторно ги окаректеризра главнотековните (мејнстрим) медиуми како непријатели на народот. – Главнотековните ...
сите 129 | | | веќе видена

Функцијата на Претседател на Републиката не е супститут на Владата. Оваа Влада ќе плати насоро висока цена за својата неспособност, неработење, индолентност, ...
сите 133 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Албанија ќе формира Дирекција за борба против тероризмот и ќе ја продлабочи борбата против тероризмот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: