Регионалната соработка е клучна за борба против терористите, велат експертите

Владите во југоисточна Европа се сé позагрижени поради растечката поддршка за радикалните терористички групи во регионот. Со оглед на тоа што опасноста од тероризам расте, неопходна е регионална и меѓународна соработка, велат експертите. [AФП] Со оглед на тоа што опасноста од тероризам на глобално ниво расте, експертите и официјалните претставници во југоисточна Европа велат дека е потребна потесна прекугранична соработка меѓу агенциите на тајните служби и властите. „Опасноста од џихадистите може да се спречи со добра разузнавачка работа и соработка на полицијата на регионално ниво“, рече за SETimes воениот аналитичар Александар Радиќ. Според Хрватската агенција за безбедност, стотици борци од југоисточна Европа учествуваа во судирите во Сирија и Ирак од 2012 година. „Трендот на прифаќање на радикалното толкување на Исламот во Југоисточна Европа е во пораст. Истиот е дополнително засилен со исклучително лошата економска ситуација, како и појавата на одреден број верски службеници во државите од регионот кои ...
| | веќе видена | слични

Норвешки разузнавачки претставници соопштија дека на Норвешка најверојатно и се заканува обид за терористички напад во наредните 12 месеци. Исламска држава повика на терористички напади против сите земји кои се дел од меѓународната коалиција предводена од САД против џихадистите. Норвешка соопшти дека ќе испрати 120 војници да се приклучат на меѓународната кампања против Исламска држава во Ирак и дека ќе помогне во обуката на локалните сили. Во јули проценката за безбедносни закани во Норвешка беше многу алармантна, кога беше соопштено дека постојат информации за конкретни закани врз луѓето поврзани со исламистичките борци во Сирија.
| | веќе видена | слични

Останато

Не постои држава на која што Уставот и е подготвуван од соседите. За жал, македонскиот народ е експеримент на Зоран Заев. Достоинството на македонскиот народ е ...
сите 120 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Продолжува максималниот ефект на ракометарите на Вардар на средбите со шведски Кристијанштад, откако вечерва во СЦ „Јане Сандански“ црвено-црните триумфираа со ...
сите 153 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Регионалната соработка е клучна за борба против терористите, велат експертите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: