Шиколе: Со новиот клинички центар ќе бидеме во состојба на пациентите да им пружиме врвна нега


Со години го чекавме овој проект. Она што беше презентирано пред нас е последно достигнување на медицинската архитектуира. Плановите даваат сигурност дека ќе продолжиме да работиме во современо здание, каде ќе бидеме во состојба на нашите пациенти да им пружиме врвна нега, лекување и дијагностика каква што заслужуваат, изјави Александар Шиколе, директор на клиниката за нефрологија по веста за стартувањето на изградбата на новиот клинички центар. -Не е доволно да се има само кадар и современа опрема што беше набавена во изминативе години од Владата и Министерството за здравство, важно е и во кои услови ќе се стават во функција – во инфраструктура што ќе ги акцентира тие фактори и ќе се комплетираат условите за современо медицинско работење, истакна Шиколе во „Отворено студио“ на ТВ НОВА.
| | веќе видена | слични

 Ова беше посочено денеска на одбележувањето на неделата на имунизација од страна на Министерството за здравство и Центарот за јавно здравје-Битола каде здравствени услуги добиваат над 190.000 жители во регионот. Денеска Битола одбележа и 100 години јавното здравство и над 20 години самостојна дејност на Центарот за јавно здравје во овој град. ,,Ние сме еден од подобрите Центри за јавно здравје во Република Македонија со реализирани над 5.000 вакцини во секоја година, а и редовната вакцинација се реализира со над 90 отсто. Здравствената култура на битолчани е за почит и апелирам родителите да имаат верба во здравствените работници,,.-рече Тони Коњановски, Центар за јавно здравје-Битола. Вакцините се безбедни и квалитетни. Теба да се верува во здравствениот систем и децата треба да се вакцинираат, порачаа од министерството за здравство. ,,Вакцините се безбедни и квалитетни. Состојките во вакцините не се штетни, а тоа го знаат и здравствените работници кои имаат обврска да го информираат секој заинтересиран ...
| | веќе видена | слични

Да се стопира проектот за изградба на нов клинички центар. Овој милионски потег треба да ја почека новата влада, советува поранешниот прв човек во здравството Имер Селмани. Според него, изградбата на кампусот во овој момент не е ниту политички, ниту законски оправдана, а упорното туркање на проектот со право фрла сомнеж врз намерите на политичарите. Инсистирањето по секоја цена изградбата да стартува во јуни креира впечаток во јавноста дека во позадина се крие нешто друго, потенцира Селмани. „Граѓаните со право се соменваат зошто толку брзање во моментот кога имаме техничка влада со сомнителен кредибилитет, бидејќи пола влада се и пратеници во исто време, обавуваат две функции со закон и пратеници и министри... Најпаметно е, згора на тоа што не е соодветно политички и законски, нема да биде ниту кјорисно за граѓаните да се почне сега набрзина со таков проект за кој идната влада можеби ќедонесе одлука да биде сместен надвор од централното градско подрачје“, изјави Имер Селмани, поранешен министер за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Се менува сликата во македонското здравство. Се реализираат капитални проекти, вредни милиони евра, кои ќе резултираат со значително подобрување на квалитетот на услугите и подигнување на грижата за здравјето на граѓаните на едно многу повисоко ниво. Во јуни почнува реализацијата на најкрупниот проект во здравствениот систем за изградба на нов Клинички центар во Скопје. Инвестицијата се проценува на 72 милиона евра, а новиот капитален објект ќе го градат домашните компании „Гранит" и „Бетон" во соработка со италијанска фирма. -Со заокружување на оваа фаза од постапката се става крај на сите шпекулации и коментари дека овој проект е само празно ветување. Ова е еден од најсериозните проекти за македонското здравство во овој момент и е еден од најсериозните проекти на Банката на Советот на Европа. Во целиот процес се вклучени врвни експерти. Почетокот на изведбата се очекува да биде во тек на јуни 2017, а изведувачот ќе работи во фази со цел да се овозможи непречено функционирање на Клиничкиот центар во Скопје, ...
| | веќе видена | слични

Градбата на новиот Клинички Центар започнува во јуни. Инвестирани ќе бидат 72 милиона евра, а новиот објект ќе го градат домашните компании „Гранит“ и „Бетон“ во соработка со италијанска фирма. Во тек е реконструкција на повеќе болници и здравствени установи. Се врши обнова на објектите, се набавува нова опрема во вредност од 33 милиони евра. Опфатена е и Специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Свети Еразмо“ во Охрид. Во моментов се гради и Клиничката болница во Штип. Според најавите од МЗ целиот проект треба да биде завршен до средината на идната година. Објектот ќе располага со 350 легла и ќе покрива околу 200.000 пациенти од овој дел на земјава. Се реконструира и болницата „Свети Наум Охридски“ во центарот на Скопје, односно поранешната градска болница. Инвестицијата од два милиона евра е дел од големиот инвестициски циклус за обнова на здравствените установи вреден 74,6 милиони евра Со проектот се опфатени и здравствениот објект во Кичево, болницата во Велес, Битола, Струмица, повеќе други ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 604 | | | веќе видена

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 214 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат експлицитно видео клип кој секој момент може да осамне во јавноста. Пеачката и фудбалерот се снимале за време на се*с во ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шиколе: Со новиот клинички центар ќе бидеме во состојба на пациентите да им пружиме врвна нега

Од:
До кого (е-маил):
Порака: