Ред Бул ќе мора да ги отстрани отворите на подот од болидите

Меѓународната автомобилистичка асоцијација (FIA) донесе одлука со која отворите кои се наоѓаат на подот на болидот на Red Bull, пред задните тркала ги смета за нерегуларни и мора да бидат отстранети. Иако очекувањата за жалби од страна на останатите тимови за оваа модификација на болидите на Red Bull, за која се смета дека им дава одредена предност во аеродинамиката, не се остварија, сепак FIA реши да ја донесе оваа одлука и истите да ги оцени за нерегуларни, поради тоа што според правилникот, подот на болидите треба да биде цврст, рамен и нефлексибилен. Оваа одлука стапува на сила од трката за ГН на Канада и ќе важи до крајот на сезоната. Во своето соопштение за јавноста тимот на Red Bull изјави дека за оваа модификација, која всушност ја користат од трката за ГН на Бахреин, била известена FIA, и за истата не добиле негативен одговор. Понатаму во соопштението стои дека тимот сепак нема да се жали на оваа одлука, и дека сега веќе нерегуларните отвори ќе бидат отстранети.
| | веќе видена | слични

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 202 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ред Бул ќе мора да ги отстрани отворите на подот од болидите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: