Одбиена жалбата на Ред Бул

Судот на ФИА ја донесе својата конечна одлука, дисквалификацијата на Даниел Рикардо од Ред Бул останува на сила, жалбата е одбиена. “Судот ги сослуша двете страни и ги разгледа нивните аргументи, и одлучи да ја задржи првичната одлука за дисквалификација на Рикардо,” изјавија од ФИА. Тимот на Ред Бул ја прифати ваквата одлука со цел да продолжат кон напредок и настрана од понатамошни контроверзии. “Инфинити Ред Бул ја прифаќа денешната одлука на Интернационалниот Суд. Секако дека сме разочарани од одлката и немаше да се жалиме доколку не верувавме дека имаме добри аргументи. Секогаш верувавме дека се држиме до техничките регулации за време на трката во Австралија. Жалиме дека Рикардо нема да ги добие 18те поени од трката, што сметаме дека ги заслужи. Ќе продолжиме да работиме напорно во текот на сезоната. Сега ќе се концентрираме на наредната трка во Кина.” Со тоа што дискфалификацијата останува на сила, значи дека Кевин Магнусен и Џенсон Батон ги задржуваат второто и третото место од трката во Австралија, а ...
| | веќе видена | слични

Ред Бул ја прифати одлуката за дисквалификацијата на Рикардо во Австралија. Австралјанецот беше дисквалификуван после трката во Австралија поради константно прекорачување на проток на гориво каде освои 2 место. “Ред Бул ја прифаќа одлуката на Интернационалниот суд за дисквалификацијата на Даниел Рикардо во Австралија”. Се наведува во соопштението од тимот. “Секако дека сме разочарани од резултатите од судењето, зато што верувавме дека имаме доста цврст случај. Жал ни е што Рикардо нема да ги добие своите 18 поени од трката, за кој ние веруваме дека поштено ги заработи. Ќе продолжиме напорно да работиме во оваа сезона со што би ги осигурале поените за нашите возачи”. “Целото внимание ни е свртено на Кина и ќе се концентрираме за што подобар резултат”. Ред Бул ги избегна понатамошните санкции со оглед на тоа што застапникот на Мерцедес,Паул Харис бараше додатна казна.
| | веќе видена | слични

Меѓународната автомобилска федерација – ФИА ја остави во сила дисквалификацијата на пилотот на Red Bull, Даниел Рикиардо, која ја доби на првиот старт сезонава во Формула 1. Одлуката е конечна, откако ФИА вчера ја отфрли жалбата на Red Bull. Поради зголемената потрошувачка, Рикардо беше дисквалификуван откако застана на подиумот. Според техничкиот правилник, максимално дозволениот проток на гориво е 100 kg/h, а австралиецот ja надминал оваа граница. Рикардо веруваше дека ќе ги добие своите 18 поени од ГН на Австралија, со кој ќе се искачеше на третото место на табелата.
| | веќе видена | слични

Апелациониот суд на ФИА ја потврди дисквалификацијата на Даниел Рикиардо од трката за Големата награда на Австралија, мерка која претходно беше изречена од страна на стјуардите на трката, поради замена на сензорот за проток на горивото со сопствен, наместо стандардниот што е одобрен од федерацијата. Вчера во Апелациониот суд имало шестчасовно сослушување, по што е донесена одлуката да се потврди одлуката на стјуардите. Во својата одбрана, Ред Бул се обиде да докаже дека проблематичниот сензор работел подобро од оној на ФИА, но инструментите покажале дека во болидот има посилен проток на горивото од дозволеното. Ред Бул тоа го демантираше, но не доби одобрение за самоволната промена на сензорот, при што во своето обраќање бранителот на ФИА рекол дека не смее да се дозволи однесување „како на Дивиот Запад“. Бидејќи на судењето присуствувал и претставник на Мерцедес, било побарано Апелациониот суд да ја прошири казната и како во низа други случаи претходно (спомнат бил оној со двојното дно на резервоарот од БАР ...
| | веќе видена | слични

Возачот на Ред Бул во Мелбурн го освои второто место , но подоцна беше дисквалификуван откако беше утврдено дека во болидот не бил користен мерачот на проток на гориво на ФИА, туку Ред Бул користел свој мерач и притоа го пречекориле максимално дозволениот проток од 100 кг/час. „Ред Бул ја прифаќа одлуката на интернационалниот суд.Секако, разочарани сме со исходот бидејќи мислевме дека имаме силен случај и дека работиме во склад со техничките регулативи. Сега комплетно се посветуваме на претстојната трка за ГН на Кина“-се вели во официјалното соопштение на Ред Бул. И покрај барањето на претставници на Мерцедес, Ред Бул да биде и дополнително санкциониран, тоа не се случи.
| | веќе видена | слични

Екипата на Ред Бул е разочарана од одлуката на ФИА која ја одби жалбата за дисквалификацијата на Даниел Рикардо, но сепак се фокусира на следната трка во Ф1. Фиа ја одби жалбата на Ред Бул да не го дискваклификува австралиецот кој на трката за ГН на Австралија го освои вторто место. “ Разочарани сме, немаше да се жалиме ако не вереувавме дека имаме силен случај. Верувавме дека на трката во Мелбурн сите ќе се продржуваат до техничките прописи ” – се вели во соопштението од Ред Бул. Рикардо е дисквалификуван бидејќи после трката во Мелбурн беше утврдено дека во резервоарот имал повеќе гориво од дозволеното. Со новбата одлука на ФИА, на Рикардо нема да му бидат вратени 18 бода, па во генералниот пласман остана на 10-то емсто со 12 бода. Од оваа сезона во Ф1 се применува ново правило. Молидите мораат да почнат со најмногу 100 кг гориво, за разлика од минатите години кога можеа да имаат 140-150 кг. Техничките делегати утвдрија дека болидот на Рикардо постојано ја надминувал дозволената границам, а Ред Бул ...
| | веќе видена | слични

Даниел Рикардо финишираше втор во домашнато Гран при на Австралија и за прв пат во кариерата се качи на подиумот, при тоа уште во првата трка како возач на Ред Бул. Стјуардите на Мелбурн сепак открија дека неговиот RB10 го надминал дозволениот според правилникот за 2014 поток на гориво од 100 кг/ч и го дисквалификуваа. Ред Бул веднаш поднесоа жалба на одлуката и вчера судот го разгледа барањето, но не ја поништи казната. Така Даниел ги изгуби поените кои ги освои на “Алберт Парк” во март. “Разочарувачки е да не ги добијам овие 18 поени од Австралија, но ако ништо друго, барем ми даде дополнителна мотивација да се вратам на подиумот што е можно поскоро. Во првите неколку трки оваа година имав познати пречки, но во Бахреин демонстрирав дека токму тие ме направија посилен и пожеден за успех. Не дека имам потреба од уште мотивација, наполнет сум до горе!”, изјави шеговито Даниел. Покрај неуспехот, секогаш насмеаниот пилот на Ред Бул додаде: “Сеуште сум задоволен од претставувањето во Австралија и од искуството ...
| | веќе видена | слични

Австралиецот Рикијардо заврши како втор на домашната трка во своето деби за светските шампиони, но беше дисквалификуван откако беше откриено дека неговиот болид ги прекршил правилата за ограничување на потрошувачката на гориво. - Откако ги сослуша сите заинтересирани страни, судот реши да ја поддржи одлуката бр. 56 на стјуардите со кое болидот број 3 на Ред Бул е исклучен од резултатите од австралиското ГП - се вели во соопштението на ФИА. И покрај барањето на ривалите Мерцедес за дополнителна казна, ФИА реши да нема никакви други мерки против Ред Бул. ФИА исто така додаде дека деталите за одлуката ќе бидат објавени до крајот на неделата. Ред Бул ја прифатија казната. - Ја прифаќаме одлуката на Интернационалниот апелациски суд, иако сме разочарани од исходот и немаше да се жалиме доколку не мислевме дека имаме силен случај. Ние ги почитувавме техничките правила на таа трка. Ќе продолжиме со работата со тимот - стои во соопштението на Ред Бул. Се сметаше дека овој случај е критичен тест на новите правила во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Објавени се фотографии на кои се гледа како Џулијан Асанж, основачот на Викиликс се обидува да вози скејборд во еквадорската амбасада во која престојуваше ...
сите 412 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, попладнево од Свети Николе порача дека без владеење на право и правда, без битка ...
сите 298 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Блерим Река вечерва, од митингот во тетовско Желино, порача дека на 21 април ќе се случи голема промена со политичкото минато. Укажа ...
сите 198 | | | веќе видена

Синоптичарите за денеска прогнозираат облачно и свежо време со повремени врнежи од дожд. Како што соопштуваат од Хидрометеоролошкиот завод, на места, особено ...
сите 192 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Гордана Сиљановска Давкова вечерва ќе има собири и средби со граѓаните во Велес и Свети Николе. ...
сите 417 | | | веќе видена

Лидерот на ДУИ порачува, претседателот да не ги спасува од затвор обвинетите за крвавиот четврток кои бараат аболиција. Али Ахмети не е сигурен дали пред ...
сите 166 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Одбиена жалбата на Ред Бул

Од:
До кого (е-маил):
Порака: