Од речиси пуст остров, еден човек направи оаза


3 копии

Пред околу 40 години, Индиецот Џадав Пајенг, кој живее на најголемиот остров на реката Брамапутра, Маџули, одлучил да сади по едно дрвo дневно. Резултатот е неверојатен. Шумата сега покрива површина од речиси 550 хектари. За споредба, њујоршкиот Централ Парк зафаќа само половина од таа површина. Неконтролираната сеча на дрвја минатиот век придонесе Маџули - од богата шума да се претвори во пустина, без речиси никаков животински и растителен свет. Островот е под постојана закана од ерозија на тлото, а работите се искомплицирале по големата поплава која 1965 година, која го опустоши островот каде живеело семејството на Пајенг. За среќа, овој локален жител не се помирил со тоа. Имено, по повеќедецениски напори на упорниот Индиец, речниот остров повторно наликува на оаза полна живот. Со враќање на вегетацијата, на Маџули се врати и фауната. Сега таму живеат стотици слонови, како и голем број тигри, носорози и елени. Речниот остров Маџули повторно наликува на тропски рај, а Пајенг е најодговорен за овој ...
| | веќе видена | слични

На планетава постојат повеќе места на кои човекот не е добредојден. Едно од тие места е и островот Сурси кој се наоѓа на Исланд и каде се забранети какви било посети од луѓето. Можноста да го видат обдлизу ја имале само мала група научници. Сурси е всушност едно од помладите места на нашава планета. Според официјалните научни записи овој остров е роден околу 1963 година, бидејќи претходно нема никакви записи за негово постоење. Тој се појавил како резултат на насилните вулкански ерупции во траење од три и пол години по ред. Ова е едно од ретките места на планетава во поновата историја на човештвото, каде човекот може да анализира формирање на цел екосистем формирана од нула, целосно недопрен и без влијание на човекот. Островот достигнал проширување од 2,7 km² во 1967 година, што во текот на следните неколку децении е намален на 1,3 km² поради интензивните ерозивни појави. Првично таму имало само мов и лишаи, а во последните 20 години на Сурси се поставија и други 20 растителни видови, од кои само половина ...
| | веќе видена | слични

Џадав Пајенг од Индија кој живее на најголемиот остров на реката Брамапутра, Маџули, решил да сади по едно дрвo секој ден. Тој на островот се доселил пред 4 децении. Шумата која тој ја создал сега покрива површина од речиси 550 хектари. За споредба, Централ Парк во Њујорк се протега на само половина од таа површина. Индиец направил островот повторно да наликува на оаза полна живот. Со враќање на вегетацијата, на Маџули се врати и фауната. Сега таму живеат стотици слонови, како и голем број тигри, носорози и елени. Речниот остров Маџули повторно наликува на тропски рај, а Пајенг е најодговорен за овој „препород“. За него во 2013 година е снимен и краток документарен филм. Неконтролираната сеча на дрвја минатиот век придонесе Маџули – од богата шума да се претвори во пустина, без скоро никаков животински и растителен свет. Островот е под постојана закана од ерозија на тлото, а работите се искомплицирале по големата поплава која 1965 година, која го опустоши островот каде живеело семејството на Пајенг.
| | веќе видена | слични

Останато

Објавувањето на записникот од страна на еден портал само покажува колку е порозно и некадарно обвинителството, вели за Пресинг Тв адвокатот Звонко ...
сите 236 | | | веќе видена

Во СВР Скопје вчера било пријавено дека во парк „Аеродром“ бил нарушен јавниот ред и мир со физички напад од Д.П.(42) од Скопје врз М.А.(73) од Скопје.Според ...
сите 139 | | | веќе видена

„Ќе ја тужам „Република” за нејзините лаги, затоа што реакции до нив се непотребни и залудни. Сите знаеме дека, со секој од своите непотпишани текстови, си ...
сите 236 | | | веќе видена

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги повикува политичарите да се воздржат од тужби кон медиумите и да не ја загрозуваат слободата на ...
сите 24 | | | веќе видена

Елиф Елмас ги одигра првите минути во Серија А во луд натпревар на Артемио Франки каде Наполи со 4-3 ја победи Фиорентина. Италија Фиорентина и Наполи одиграа ...
сите 45 | | | веќе видена

* (ВИДЕО) Заев: Лажни се сите наводи изнесени во новинарскиот текст кој ме инволвира во „Рекет“ Премиерот Зоран Заев, ја повика Јавната обвинителка да ја ...
сите 20 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од речиси пуст остров, еден човек направи оаза

Од:
До кого (е-маил):
Порака: