Перничиња со јогурт


ВАШИ РЕЦЕПТИ » 10 мај, 2013 » Гурман™ Наташа Карафилоска Гостивар Нашата редовна читателка Наташа ни испрати навистина посебен рецепт. Прекрасен специјалитет за љубителите на тесто. СОСТОЈКИ 200 мл јогурт 200 мл млеко 1 јајце 1 прашок за пециво 2 мали лажички сол 1 мала лажичка шеќер 2 големи лажици масло за јадење 900 гр брашно ПРИГОТВУВАЊЕ Од сите состојки се замесува тесто. Се остава да постои околу 20 минути. Тестото го делиме на 4 дела. Секој дел се расукува во кора со дебелина од околу 1 см и го сечеме во форма на квадрати. Постапката ја повторуваме со сите делови. Се пржи во длабока тава во врел зејтин. Додека се пржат се тресе тавчето за да може врелото масло да ги фати од двете страни и така тие убаво се полнат со воздух и изгледаат како перничиња. Испржените перничиња ги ставаме на хартија за да ја впие непотребната маснотија. Се јадат топли со чаша јогурт.
| | веќе видена | слични

Потребно за Фалафел ќофтиња 200 гр сурова леблебија 2 средни главици кромид 2-3 чешниња лук пола китка магдонос 2 лажици брашно пола лажиче мелен ким пола лажиче црвен пипер (може и лут) по потреба сол и бибер ако имате коријандер 1 лажиче прашок за пециво 1. Леблебијата прелијте ја со студена вода (нека има барем дупло повеќе вода од леблебија) и ставете ја да преноќи во фрижидер. Следниот ден исцедете ја и измијте ја. 2. Во сецко ставете ја леблебијата, кромидот, лукчињата и магдоносот. Се исетнете, но не да стане каша. Структурата треба да биде зрнеста. 3. Извадете ја смесата од сецкото, ставете го брашното, прашокот за пециво и зачините и се измешајте. Формирајте ќофтиња со дијаметар околу 4 см и ставете ги во длабоко масло да се пржат. Кога ќе се зацрвенат од сите страни извадете ги на хартија да се впие вишокот маснотија. Од оваа смеса мене ми излегуваат околу 18 ќофтиња. moirecepti.mk
| | веќе видена | слични

Пробајте го ова вкусно и здраво јадење кое лесно се подготвува. За да го подготвите, не мора стрикно да се држите до рецептот. Можете и карабатак и бело месо наместо копани. На шампињоните можете да им додадете буковка, а ако не сакате многу зачинето и магдонос е доволен. Состојки: 4-6 пилешки копани, 500гр. шампињони, 1 кромид, сенф, 2 чешниња лук, сол, бибер, маслиново масло. Подготовка: Пилешките копани посолете ги и премачкајте ги со сенф. Печете ги во маслиновото масло, па положете ги на чинија, отстрана. Во истото масло испржете го кромидот, додека не стане слаткаст, додајте ги печурките, а потоа сецканиот лук и магдоносот. Посолете, забиберете и полејте го сето тоа со бело вино. Оставете да испари течноста која ја испуштиле печурките. На крајот, во садот вратете ги копаните и послужете ги со варен компир или некоја пролетна салата.
| | веќе видена | слични

Иако 1-ви мај помина, а со тоа и скарата и месото, сепак ние се одлучивме да ви понудиме вкусен неделен ручек во кој има повторно месо. Сепак се работи за нешто сосема поинакво од месо на скара. Потребни состојки: 4 подебели телешки шницли, 4 листови жалфија, 4 парчиња пршута, сол, црн пипер, масло, 1 коцка за супа. Подготовка: Шницлите малку истолчете ги со чекан за месо, посолете (сосема малку бидејќи пршутата е солена), наросете црн пипер и на секоја ставете парче пршута и лист жалфија. Свиткајте ги во ролни и зацврстете ги со чепкалки. Маслото добро да се загрее и во него пржете ги телешките ролни од сите страни. Извадете ги од тава и оставете ги на топло. Во маслото во кое се пржеше месото додадете 2 дл вода и коцка за супа, оставете да врие 10 минути, па сокот прелејте го над шницлите и служете топло. Пријатен апетит!
| | веќе видена | слични

Иако млечните производи ги земаат заслугите за јакнењето на коските, неодамнешно истражување покажа дека постои уште една важна намирница која допринесува за тој процес... Станува збор за маслиново масло кое освен што го намалува ризикот од мозочен удар, го продолжува животот и позитивно делува на нашата коса и кожа, го потикнува производството на протеин заслужен за раст и обновување на коските, известува Women's Health. Истражувањето е спроведено на примерок од 100 луѓе во рок од 2 години, додека кај оние кои јаделе медитеранска исхрана со маслиново масло заблежале значително јакнење на коските, а испитаниците кои не јаделе маслиново масло, не покажале никаков знак на подобро. Сепак, тоа не значи дека треба да претерувате со маснотиите, доволно е тоа да биде една мала лажичка на ден, но ако сакате да го земете најдоброто од самиот извор - јадете црни маслинки затоа што тие имаат дури 50% помалку натриум од зелените.
| | веќе видена | слични

Останато

Германскиот министер за правда Катарина Барли изрази разочараност од планот на британската премиерка Тереза Меј за ќорсокакот за прашањето за брегзит. -Велика ...
сите 404 | | | веќе видена

Балканската дива од неодамна објави фотографија со својот сопруг Душко Тошиќ со престој во Кина, каде го прославувија 34. годишниот роденден на фудбалерот. ...
сите 225 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Од предметите што демонстрантите во неделата ги фрлаа кон полицијата и полициските кордони во неколку делови околу грчкиот Парламент, наполнети се 86 вреќи ...
сите 136 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена

Претседателот Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со помошник на генералниот ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Перничиња со јогурт

Од:
До кого (е-маил):
Порака: