ФБИ истрага против „News Corp.“ на Мардок

2 копии

Одговарајќи на обвинувањата на повеќе ленови на американскиот конгрес, Американското федерално биро - ФБИ, отвори истрага за тоа дали „News Corp.“ на Рупер Мардок се обидел да ги хакира телефоните на жртвите на терористичките напади во САД, кои се случија на 11.септември 2001 година, како и телефоните на членовите на нивните семејства. Барањето на членовите на Конгресот доаѓа откако тие искажале длабока загриженост по откривањето на аферата во Англија. Членовите на Конгресот се прашувале дали новинарите на Мердок се обидувале да ги компромитираат жртвите од 11. септември 2001, како што хакирале многу телефони во Англија. Весникот Њујорк тајмс наведува дека истрагата на ФБИ се уште е во прелиминарна фаза, и дека засега нејзиниот обем не е доволно јасен. Исто така, како што пишува весникот не е јасно дали ФБИ веќе ги дефинирал целите на истрагата. На почетокот на неделата британскиот весник Дејли Меил објави дека новинарите на таблоидот „ News of the World“ се обиделе да ја хакираат говорната пошта на ...
| | веќе видена | слични

Извршниот директор на печатените медиуми на компанијата “Њуз интернешнал“, Ребека Брукс си поднесе оставка, поради скандалот со прислушкувањето на мобилните телефони, што го вршеа новинари на неделникот “Њуз оф д ворлд“. Нејзината одлука следи, како што рече, бидејќи чувствува “длабока одговорност“ за луѓето кои ги повредиле со преслушкувањето. ФБИ отвори истрага за тоа дали „News Corporation“ на Рупер Мердок, ги хакирал телефоните на жртвите на терористичките напади во САД, на 11-ти септември 2001 година. Британскиот весник “Дејли Меил“ објави дека новинарите на таблоидот „ News of the World“ се обиделе да ја хакираат говорната пошта на жртвите од 11-ти септември, цитирајќи зборови на неидентификуван, поранешен њујоршки полицаец, кој изјавил дека новинарите на таблоидот му нуделе пари доколку им набави снимки од приватните телефонски разговори на жртвите, што тој одбил да го стори.
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 404 | | | веќе видена

Тоа што Христијан Мицкоски се обидува да го претстави носителот на криминалот и режимот, Никола Груевски уште еднаш потврдува: Антизападниот Христијан Мицкоски ...
сите 224 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 48 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Михајло Маневски, поранешниот министер за правда од претходната власт, за „Фактор“ вели дека унгарските органи веќе позитивно одлучиле да го прифатат барањето ...
сите 187 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ФБИ истрага против „News Corp.“ на Мардок

Од:
До кого (е-маил):
Порака: