Што е реално во врска со сирискиот џихад, според зборовите на млад повратник

Мароканец штотуку вратен од борба во Сирија има порака за други млади мажи што бараат џихад во странство: не одете. „Бев во Сирија и се вратив каејќи се, сигурен во тоа дека избрав погрешно“, обвини мароканскиот џихадист Рашид Лемлихи. [Мохамед Саадуни/Магхаребија] Белешка на уредникот: Ова интервју првпат беше објавено на magharebia.com Рашид Лемлихи мислеше дека знае за Сирија од локациите со социјални мрежи и од сателитската телевизија. Кога конечно им се придружил на други млади луѓе од Магреб на странскиот фронт, сфатил колку погрешна претстава имал за реалноста. Избегал од дома, бил уапсен кога се вратил и сега седи во келија во марокански затвор и чека судење. На Лемлихи потенцијално му претстои петгодишна затворска казна заради терористички дејства. Бидејќи стотици лица од Балканот и од Турција патувале во Сирија за да се борат во тригодишниот конфликт, Лемлихи се согласи да даде интервју за Магхаребија за да ги предупреди другите за своето искуство во Сирија. Magharebia: Кажи ни за себеси. Рашид ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нашиот јазик и нашето културно наследство се македонски. Тоа го потврдуваме со договорот. Како Македонци ќе влеземе во НАТО и како Македонци ќе чекориме во ЕУ. ...
сите 69 | | | веќе видена

По обраќањето на претседателот Ѓорге Иванов пред македонската заедница во Детроит, каде што уште еднаш повтори дека нема да гласа на закажаниот референдум , ...
сите 170 | | | веќе видена

Охрид, 25. септември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде значително посвежо со умерена локална облачност и повремени сончеви периоди. Ќе дува силен северен ...
сите 269 | | | веќе видена

Скопје, 25 септември 2018 На шест денови до рефереднумот за иднината, Христијан Мицкоски не само што нема став за најважното прашање, туку упорно негира се што ...
сите 203 | | | веќе видена

СДСМ предизборите ветуваше дека откако ќе дојдат на власт ќе прават проекти, ќе донесат подобар живот, ќе ги вратат младите, ветуваа се и сешто само да се ...
сите 220 | | | веќе видена

Охрид/Битола, 25. септември 2018 (ИНПРЕС) – Во рамките на 39. издание на Фестивалот „Браќа Манаки“, утре ќе се одржи премиерата на краткиот игран филм ...
сите 106 | | | веќе видена

Српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ во Њујорк изјави дека национален приоритет на Србија е постигнувањето на политичко решение за ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Што е реално во врска со сирискиот џихад, според зборовите на млад повратник

Од:
До кого (е-маил):
Порака: