Барса го елимираше Реал Мадрид од Купот (видео)


Жозе Мурињо за малку ќе го добиеше најдобриот роденденски подарок. Реал Мадрид доминираше во првиот дел против Барселона во четвртфиналето на Кралскиот куп, но го загуби со 2-0 со головите на Педро Родригез и Дани Алвеш во 43. и 45 минута. На почетокот на вториот дел навивачите на Барса иронично му запеаа на Мурињо „Остани“, но Кралевите не си заминаа без борба од Камп Ноу. Реал се врати во натпреварот со головите на Роналдо и Бензема во 68. и 72. минута, кои ја поставија сцената за неверојатно интересни завршни 20 минути од Ел Класико. Имаше шанси за водство на двете страни, но иако не победија, ова беше без сомнение најдобро „Ел Класико“ за Реал Мадрид откако „Специјалниот“ го превзема клубот. На крајот и по натпреварот фудбалерите на Реал сметаа дека судијата е најголем виновник за поразот... Сепак, англиските медиуми ќе забележат дека фудбалерите на Барса со големо олеснување го дочекаа крајот на натпреварот, а ироничните скандирања кон Мурињо никаде ги немаше... „Слушнав во соблекувалната: Овде е ...
| | веќе видена | слични

Бордот на директори на Реал Мадрид како прв избор за тренер екипата од следното лето сака да го донесе тренерот на Арсенал, Арсен Венгер. Според некои информации во англиските весници, сè ќе зависи од тоа дали маките на Мурињо ќе продолжат и на следното Ел Класико што ќе се одигра во март на Ноу Камп. Иако Реал е на првото место во Шпанија и има предност од пет бодови пред Барселона на табелата и обезбедено пласман во 16 најдобри во Лигата на Шампиони, директорите не се задоволни од тоа што Реал никако не успева да се спротивстави на доминацијата во играта на Барселона. Во прилог им оди и тоа што навивачите на Арсенал го исвиркаа Венгер при последниот пораз на Емирати стадионот од Манчестер Јунајтед (2-1) и иако има договор до 2014, би можело да се случи и да му дозволат да го напушти Арсенал и да премине во Реал Мадрид. Меѓу другите имиња за наследници на Жозе Мурињо се спомнуваат и некогашниот тренер на Валенсија, Ливерпул и Интер - Рафа Бенитез, како и Јоаким Лев, селекторот на Германија. С.Е | бркај ...
| | веќе видена | слични

Валенсија и во реванш четвртфиналниот дуел од шпанскиот Кралски куп повторно го збриша градскиот ривал Леванте, славејќи со 3-0, па со вкупни 7-1 се пласираше меѓу најдобрите четири екипи. Головите за убедливата победа на „лилјаците“ ги постигнаа Адуриз (25’) и Пјати (30’ и 85’), а Леванте во последните 20 минути играше со фудбалер помалку по исклучувањето на Серано. Валенсија за противник во битката за големото финале ја има Барселона, додека во вториот полуфинален дуел ќе се соочат Атлетик Билбао и третолигашот Мирандес. Првите полуфинални средби се закажани за 31 јануари, додека реваншите се една недела подоцна.
| | веќе видена | слични
3 копии

Валенсија убедливо со 3-0 славеше синоќа на гостувањето кај Леванте и со вкупни 7-1 обезбеди пласман во полуфиналето од Купот на Кралот каде што ќе се сретне со Барселона. Стрелци на головите беа Адуриз во 25-та минута и Пјати во 30-та и 85-та минута, последниот откако домаќинот остана со играч помалку по исклучувањето на Серано. Со оваа победа Валенсија го обезбеди полуфиналниот двомеч со Барселона, која во четвртфиналето беше подобра од бранителот на трофејот Реал Мадрид со вкупен резултат од 4:3. Втората полуфинална двојка ја сочинуваат изненадувањето, третолигашот Мирандес и Атлетик Билбао. Првите средби се играат на 31-ви јануари, а реваншите се недела дена подоцна. sz�lj hozz�: LEVANTE vs VALENCIA 0:3 GOALS
| | веќе видена | слични

Каталонците во полуфиналето на Купот на кралот ќе играат со Валенсија, која и во реваншот беше подобра од Леванте, совладувајќи го со 3:0. Она што се очекуваше и се случи во последната реванш средба во четвртфиналето на Купот на кралот, во која Валенсија повторно беше подобра од Леванте. По оние 4:1 на првата средба на „Местаља“ фаворитот славеше и нагости кај градскиот ривал со 3:0. Стрелци на головите беа Адуриз во 25. минута и Пјати во 30. и 85. минута, последниот откако домаќинот остана со играч помалку по исклучувањето на Серано. Со оваа победа Валенсија го обезбеди полуфиналниот двомеч со Барселона, која во четвртфиналето беше подобра од бранителот на трофејот Реал Мадрид со вкупен резултат од 4:3. Втората полуфинална двојка ја сочинуваат изненадувањето, третолигашот Мирандес и Атлетик Билбао. Првите средби се играат на 31. јануари, а реваншите се недела дена подоцна.
| | веќе видена | слични

"По оние 4:1 на првиот меч, Валенсија повторно на реваншот, овој пат како гостин, со 3:0 беше подобра од градскиот ривал Леванте во Купот на кралот. Стрелци за головите беа Адуриз во 25. минута и Пјати во 30. и 85. минута, последниот откако домаќинот остана со играч помалку по исклучувањето на Серано. Со елиминацијата на Леванте, Валенсија се пласираше во полуфиналето каде силите ќе ги одмери со Барселона, која, пак, го елиминираше Реал Мадрид со вкупен резултат 4:3. Во второто полуфинале ќе играат Атлетик Билбао и изненадувањето во ова натпреварување, третопигашот Мирандес. Првите средби се играат на 31 јануари, додека реваншите се на програмата седум дена подоцна. "
| | веќе видена | слични

Најголемиот приговор од редовите на Реал оди на поништениот погодок на Серхио Рамос, кога е досуден прекршок во напад при резултат 2:2 Екипата на Барселона се пласираше во 1/2-финалната фаза од Купот на Шпанија, откако без победник заврши реванш-дуелот со Реал (Мадрид) на "Ноу Камп" - 2:2. Меѓутоа, "кралевите" никогаш во последните неколку сезони не одиграле подобро против вечниот ривал и само факторот среќа е пресуден за елиминацијата на последниот освојувач на драгоцениот пехар. На првиот натпревар во Мадрид Барселона славеше со 2:1. Избраниците на Жозе Мурињо создадоа седум, осум чисти шанси, две беа крунисани со гол, додека каталонскиот гигант упати два посериозни удари кон голот на Касилјас и двата завршија во противничката мрежа. Дуелот на "Ноу Камп" ќе биде запаметен и по грубата игра на фудбалери на Реал (М) кои заработија осум жолти картони и еден црвен (Серхио Рамос). - И ние ќе одигравме како Реал (М) ако бевме во таква ситуација. Честитки до моите фудбалери. Реал (М) одигра одлично на реваншот, ...
| | веќе видена | слични

Мадриѓаните одиграа најдобар меч сезонава, но не успеаја да го елиминираат конкурентот во четвртфиналето од Купот (2:2) Реал Мадрид никогаш подобар. Но и таков остана само на чекор до подвиг против Барселона во реваншот од Купот на кралот. Иако, од самиот старт мадриѓаните го диктираа темпото со неверојатен пресинг длабоко во одбранбената зона на противникот и имаа одлични шанси преку Игуаин, Роналдо и Озил, Барселона го заврши првото полувреме со предност од 2:0 (Педро по феноменалната асистенција на Меси и Алвеш - еврогол кој не го бранеа двајца Касилјеси). Во вториот дел Мурињо и неговите фудбалери не се предадоа. Напротив продолжија уште поангажирано. Најпрвин Рамос постигна гол, кој му беше поништен. Спорен момент, кој дополнително ги разгоре страстите. Конечно во 69. минута Роналдо намали на 1:2, а само две минути подоцна Бензема со извонреден потег го израмни резултатот. Имаше Реал уште дваесетина минути за победа и елиминација на Барселона, но тоа не се случи. Ниту овој натпревар не мина без црвен ...
| | веќе видена | слични

Актуелниот победник во шпанскиот Kуп, Реал, е елиминиран во четвртфиналната рунда од лутиот ривал Барселона, откако на реваншот немаше сили да направи целосен резултатски пресврт (2-2) Најголемите шпански фудбалски ривали Барселона и Реал Мадрид одиграа 2-2 на „Kамп Ноу“. Резултат што го испрати каталонскиот гигант во полуфиналето на Kупот. Барселона оди понатаму благодарение на победата од 2-1 во првиот меч, одигран во Мадрид. Барса имаше комотна предност со погодоците на Педро и Алвеш на крајот од првото полувреме, но Реал не се предаде. Роналдо и Бензема беа прецизни за 2-2, но „кралскиот клуб“ во последните 20 минути не направи целосен резултатски пресврт. Ова беше 218 меч на лутите ривали. Двете екипи имаат по 86 триумфи, додека ова беше 46 меч што заврши без победник. - Заслужено одиме понатаму. Реал е голем тим и затоа ова е голем триумф. Противникот физички е многу силен и не можевме долго да ја држиме топката кај нас. Секогаш е тешко да се елиминира Реал и затоа сме задоволни – вели тренерот на ...
| | веќе видена | слични

И реванш дуелот од четвртфиналето во шпанскиот куп понуди многу возбудувања, голови и шанси, но не и целосен пресврт на Реал Мадрид. Реал Мадрид остана на чекор од голем подвиг. Барселона е во полуфиналето од купот на кралот. Каталонците водеа со 2-0, на крајот 2-2. Триумфот во Мадрид ги води фудбалерите на Барселона во полуфиналето. Со вкупни 4-3 Барселона го елиминираше Реал Мадрид, ланскиот освојувач на куп титулата. Од „кралскиот клуб“ велат дека судијата го кроеше резултатот, поништи гол и му даде црвен картон на Серхио Рамос. Касиљас прати порака – судијата сега може да оди на забава со фудбалерите на Барселона. Жозе Мурињо вели дека е невозможно да се победи на „Камп ноу“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис по состанокот со неговите потпретседатели, ги брифираше новинарите за донесените одлуки во врска со процесот ...
сите 401 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Скопските општини не ги почитуваат препораките на градската администрација. И покрај екстремното загадување дозволуваат на терен се уште да траат градежните ...
сите 209 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за Законот за јазици, затоа што, како што велат, Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална ...
сите 298 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Барса го елимираше Реал Мадрид од Купот (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: