Шпанија: Барселона по 29-ти паат го освои Купот на кралот


Во финалето на Купот на кралот во Шпанија, на збогувањето со легендарниот стадион на Атлетико, „Висенте Калдерон“, Барселона го победи Алавеш со 3:1 и на тој начин по рекордотен 29-ти пат го освои ова натпреварување. По половина час од играта Каталонците усеаја да ја пробијат одбраната на храбри Баскијци, кога со прекрасен удар од работ на шеснаесетникот, Лионел Меси ја доведе Барселона во водство. Но тоа не траеше долго бидејќи веќе во 33-тата минута, францускиот дефанзивец на Алавеш, Тео Хернандез, прекрасно изведе слободен удар и ја погоди неодбранливо мрежата на голот на Барселона. Кога се чинеше дека тимовите на полувреме ќе заминат со нерешен резултат, Нејмар во 45 минута постигна гол, а потоа во третата минута од продолжувањето, во лкистата на стрелците се запишаа и Пако Алкасер. Во второто полувреме резултатот остана непроменет, Барселона рутински го контролираше натпреварот, па трофејот уште еднаш замина во нивните витрини. Ова за каталонскиот клуб е втор пехар сезонава, откако претходно во август ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Вечерва сите погледи се свртени кон Кардиф, каде што ќе се одигра 61. финале во Лигата на Шампионите, натпревари во кои вкупно се постигнати 167 голови. Најмногу погодоци се постигнати во 75. минута од средбата, дури 7, а интересно е што четири од нив се дело на играчи на Реал Мадрид (Франческо Хенто, Алфредо ди Стефано, Фернандо Серена и Раул). По пет голови се постигнати во 39., 45. и 68. минута од средбата, додека периодот од 20. до 24. минута е најнеефикасен, бидејќи во тој период се постигнати само два гола. Најмногу голови во финалето има постигнато Реал Мадрид – 35. Потоа следуваат Милан (22), Баерн Минхен (14), Барселона (13) и Бенфика (10). Исто така интересен е фактот што во првите десет минути во финалињата има постигнато барем најмалку еден гол, во продолжение и статистиката од тоа: Малдини (Милан), 2005. година – гол во 1 минута Матеос (Реал Мадрид), 1959. година – гол во 2 минута Мендиета (Валенсија), 2001. година – гол во 3 минута Ракитиќ (Барселона), 2015. година – гол во 4 минута Ван Дајк ...
| | веќе видена | слични

Луис Енрике со освојувањето на шпанскиот „кралски“ куп по триумфот над Алавес со 3-1 на стадионот „Висенте Калдерон“ во Мадрид (последен натпревар пред уривањето), се прости од Барселона со која во минатите три сезони победи во Лигата на шампионите (во 2015), освои три купа и две шампионски титули во Шпанија.Барселона по 29-ти, рекорден пат триумфира во Купот (шест повеќе од Атлетик Билбао) и е првиот тим што по 64 години победува три години во низа. Истото тоа го стори Барселона во периодот од 1951 до 1953 година. Ова е утешен трофеј за Барселона во сезонава во која не успеа да ја одбрани шампионската титула (првак е Реал Мадрид), а во ЛШ беше елиминирана од Јувентус во четврт-финалето. На овој меч, 700-ти во кариерата (583 за Барселона, 117 за Аргентина), Меси го даде првиот гол за Барселона и влезе во книгата на рекорди како прв фудбалер по Телмо Зара од Атлетик Билбао во 1950-та (1942, 1943, 1944, 1945,1950) што постигнал гол на четири финални куп-натпревари (2009, 2012, 2015, 2017). Нејмар, пак, е ...
| | веќе видена | слични

Вчерашното големо финале во Копа дел Реј меѓу Баррселона и Алавес беше последниот официјален натпревар одигран на „Сантијаго Бернабеу“, но оваа вечер официјално затворање на митскиот стадион на Атлетико беше ставен за еден уникатен ревијален меч на кој играа легендите на клубот од Мадрид и легенди од останатиот дел од светот. На зелениот терен на „Калдерон“ за последен пат истрчаа легенди како Феррнандо Торес, Форлан, Сидорф Роналдињо, Каутемок Бланко, Рене Игита и многу други актуелни и поранешни играчи, а со конечниот резултат 5:4 за тимот од останатиот тим од светот беше приреден спектакл за сите присутни 50 илјади фанови на трибините. На овој начин беше и официјално испратен митскиот стадион во историјата, а најинтересни моменти за одбележување се голот кој го потигна легендарниот Рене Игита и секако генијалниот пас на Роналдињо кој за жал во погодок не го претвори Марез. Ronaldinho Amazing Pass ⚽️ World Legends vs Atletico Madrid Legends pic.twitter.com/DZbhP2TZA6 — Stanislaw (@stas8t) May 28, 2017
| | веќе видена | слични
5 копии

Во финалето на „Копа дел Реј“ одиграно на Висенте Калдерон во Мадрид, Барселона го победи Алавес со 3:1 и со тоа трета година по ред е освојувач на шпанскиот куп. Ова за Барселона е 29.ти трофеј во ова натпреварување, а го играше своето 39.то финале. Барселона поведе во 30.минута со гол на Лионел Меси, а само три минути подоцна изедначи Тео Хернандез. Во финишот на првиот дел „каталонците“ стигнаа до победата со два гола. Најпрвин стрелец во 45.минута беше Нејмар од сомнителна позиција, а потоа гол постигна и Пако Алкасер (45+3.минута). Ова беше последниот натпревар одигран на стадионот на Атлетико Мадрид, Висенте Калдерон бидејќи од новата сезона тимот ќе игра на друг стадион.
| | веќе видена | слични

Барселона славеше против Депортиво Алавес 3:1 и го освои трофејот во Купот на Кралот. Натпреварот во Мадрид, на „Винсенте Калдерон“ беше последен кој се одифра на овој легендарен стадион. Каталонците ривалот од Баскија го „скршија“ во последните три минути од првиот дел. Барселона го освои својот 29 трофеј во Купот, тренерот Луис Енрике со победа се прости од Барселона, а Лео Меси и Андрес Иниеста го освоија 30-от трофеј во импресивните кариери. Барселона го отвори резултатот по половина час игра со голот на Меси, а само три минути подоцна израмни Тео Ернандес. Но во финишот на првиот дел Барселона го реши победникот. Најпрвин Нејмар, од сомнителна позиција, погоди во 45.минута, а три минути подцна конечниот резулта го постави Пако Алкасер. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

Барселона поведе во 30.минута со гол на Лионел Меси, а само три минути подоцна изедначи Тео Хернандез. Во финишот на првиот дел „каталонците“ стигнаа до победата со два гола. Најпрвин стрелец во 45.минута беше Нејмар од сомнителна позиција, а потоа гол постигна и Пако Алкасер (45+3.минута). Ова беше последниот натпревар одигран на стадионот на Атлетико Мадрид, Висенте Калдерон бидејќи од новата сезона тимот ќе игра на друг стадион. 
| | веќе видена | слични

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 181 | | | веќе видена

Според партиското соопштение, Мицкоски на средбата со соговорниците ја истакна лошата состојба во која се наоѓа Република Македонија и граѓаните, поради лошие ...
сите 244 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск попладнево изјави дека е можно „кусо одлагање“ на повлекувањето на Велика Британија, но само под услов ...
сите 216 | | | веќе видена

Началникот на полицијата во Нов Зеланд, Мајк Буш изјави денеска дека напаѓачот од Красјтчрч имал намера да изврши уште еден напад. Според полицијата, Тарант ...
сите 214 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 186 | | | веќе видена

Како што најавија од опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) денеска пред зградата на општина Гроцка, во близина на Белград, се одржа протест со цел разрешување од ...
сите 212 | | | веќе видена

-После подолг временски период, Македонија се врати на вистинската патека на европеизација и демократизација, знаете дека долги години бевме заробена држава, ...
сите 103 | | | веќе видена

Со професорката и идна претседателка на Република Македонија на политичкото собрание на Европската Народна Партија. За интересите на граѓаните,за правдата и ...
сите 128 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека нема најави за нова амнестија. Како што рече Заев, Законот за амнестија на обвинети за настаните од 27 април, беше ...
сите 147 | | | веќе видена

Шефицата на дипломатијата на ЕУ Федерика Могерини изјави дека за лидерите на Западен Балкан постојат две опции – да си постават високи цели или да не направат ...
сите 15 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шпанија: Барселона по 29-ти паат го освои Купот на кралот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: