Роналдо најдобар спортист во Европа

3 копии

Фудбалерот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо втора година по ред е избран за најдобар спортист во Европа, во јубилејниот 60. избор на европските новинарски агенции. Во гласањето кое традиционално го организира полската агенција (ПАП), учествуваат 26 агенции од стариот континент. Роналдо во 2017 година освои дури пет трофеи со Реал. Во витрините на „Сантијаго Бернабеу“ пристигнаа пехарите од Примера дивисион, Суперкупот на Шпанија, Лигата на шампионите, Светско клупско првенство и Суперкупот на Европа. Кристијано освои вкупно 159 поени и зад него останаа светскиот првак во Формула 1, Луис Хамилтон (143) и швајцарскиот тенисер, Роџер Федерер кој освои 124 поени, за титулите на Австралија Опен и Вимблдон. Во Топ 10 спортисти се и Рафаел Надал (113), Сара Сјестрем (75), Марсел Хиршер (68), Лаура Дахлмејер (51), Мо Фарах (51), Крис Фрум (50) и Катарина Стефаниди (41).
| | веќе видена | слични

Европскиот шампион Реал Мадрид доминира во тимот на годината во изборот на угледниот француски весник „Л`екип“. „Кралевите“ имаат четири свои преставници најмногу од сите екипи кои даваат играчи во тимот на годината. Од Реал Мадрид во идеалниот состав се наоѓаат Марсело, Серхио Рамос, Лука Модриќ и Кристијано Роналдо. Барселона во имињата на Умтити и Лионел Меси има два свои преставници, додека Нејмар кој играше една полусезона на Ноу Камп и направи трансфер во ПСЖ не се рачуна како фудбалер на каталонците. Исто е и со Дани Алвеш кој пола година мина во Јувентус пола во ПСЖ. Џиџи Буфон од Јувентус стои на голот, а од англиската Премиер лигата доаѓаат Н`голо Канте од тимот на Челси и Хари Кејн од Тотенхем. Во гласањето за најдобриот тим за 2017 година гласаа околу 150 000 читатели на Л`екип кој стандардно секоја година ја доделува и Златната топка. Тимот на годината: Џиџи Буфон (Јувентус), Марсело (Реал Мадрид), Умтити (Барселона), Серхио Рамос (Реал Мадрид), Дани Алвеш (Јувентус/ПСЖ), Лука Модриќ (Реал ...
| | веќе видена | слични

Ѕвездата на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо направи една фотографија за историјата, со која се пофали на својот „Фејсбук“ профил. „Кога играв фудбал по улиците на Мадеира, сонував да стигнам до врвот. Тогаш не ни можев да претпоставам дека еден ден ќе направам ваква фотографија. Оваа фотографија на посветувам на моето семејство, на пријателите, соиграчите, тренерите од кои сум учел и на крајот благодарам на сите мои фанови“, напиша Роналдо покрај фотографијата. Португалецот реши да ги пореди сите најзначајни индивидуални трофеи кои ги има добиено. Тука се петте „Златни топки“, четирите „Златни копачки“, трите трофеи за најдобар фудбалер во изборот на УЕФА и трите признанија за најдобар фудбалер во изборот на ФИФА.
| | веќе видена | слични

Престижниот француски дневен спортски весник го избра најдобриот фудбалски тим на светот за 2017. година. „Л’Екип“ тимот на годината го постави во офанзивна 4-4-2 формација, а најмногу фудбалери очекувано доаѓаат од Реал Мадрид, дури четворица. На голот е Џанлуиџи Буфон (Јувентус), во одбраната се Серхио Рамос (Реал Мадрид), Матс Хумелс (Баерн Минхен), Даниел Алвес (ПСЖ) и Марсело (Реал Мадрид. Во средниот ред се најдоа Нејмар (Барселона, ПСЖ), Нголо Канте (Челзи), Лука Модриќ (Реал Мадрид) и Лионел Меси (Барселона). Тандемот во нападот го сочинуваат Кристијано Роналдо (Реал Мадрид) и Единсон Кавани (ПСЖ). Во изборот за првите единаесет најмногу бодови доби Рамос (406), додека Меси имаше бод помалку. Зад нив се Роналдо со 398, како и Модриќ и Кавани кои добија по 361.
| | веќе видена | слични

Шпанија | Новогодишните празници Кристијано Роналдо ги помина во својата родна Мадеира, а таму направи и фотографија со која ја покажа колекцијата на индивидуални трофеи... Убавото време во Мадеира, Роналдо го искористи и за една фотографија во која ги собра своите индивидуални трофеи. Португалецот сликата ја објави на својот инстаграм профил, а под неа напиша: „Кога играв на улиците на Мадеира и сонував да ги достигнам фудбалските височини, не ни можев да замислам дека еден ден ќе направам ваква фотографија. Овој момент првенствено го посветувам на својата фамилија, пријателите, соиграчите и тренерите од кои секогаш учев како и многу од луѓето кои работеа во клубовите и репрезентациите. Посебна благодарност и до моите фанови. Ова се и ваши трофеи“. Извор: 24FUDBAL.com.mk
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид освои пет трофеи во 2017 година, така што никого не изненадува што дури четири нивни играчи се најдоа во идеалните 11 на францускиот спортски весник „Л’Екип“. Кристијано Роналдо, Марсело, Серхио Рамос и Лука Модриќ се во тимот од „Лос бланкос“, Лионел Меси и Нејмар му се приклучуваат на Роналдо во нападот, додека двајца колеги на Бразилецот од ПСЖ, Единсон Кавани и Дани Алвеш исто така се во тимот. На голманската позиција нема изненадување – тука е ветеранот Џанлуиџи Буфон, а во тимот уште се бекот Матс Хумелс и играчот од средниот ред на Челси, Н’Голо Канте. Интересно е што во тимот на годината на „Л’Екип“ нема место за англискиот голгетер на Тотенхем, Хери Кејн.
| | веќе видена | слични
6 копии

Францускиот весник „Л’Екип“ го избра идеалниот тим на годината во кој најмногу фудбалери се од европскиот шампион Реал Мадрид. Од „кралскиот клуб“ во идеалниот состав за 2017 година се четворица, тројца се од ПСЖ, по еден претставник има Барселона, Јувентус, Баерн и Челзи. Идеален тим на годината според „Л’Екип“: Голман - Џанлуиџи Буфон (Јувентус); Одбрана - Дани Алвеш (ПСЖ), Серхио Рамос (Реал Мадрид), Матс Хумелс (Баерн Минхен), Марсело (Реал Мадрид); Среден ред - Лионел Меси (Барселона), Н’Голо Канте (Челзи), Лука Модриќ (Реал Мадрид); Напад - Нејмар (ПСЖ), Единсон Кавани (ПСЖ), Кристијано Роналдо (Реал Мадрид).
| | веќе видена | слични

Четворица фудбалери на актуелниот европски и светски првак Реал Мадрид, кој изминатата година освои дури пет трофеи, се наоѓаат во најдобриот тим за 2017 година, во изборот на влијателниот француски медиум „Л’Екип“. Добитникот на „Златната топка“, Кристијано Роналдо, капитенот Серхио Рамос, левиот бек Марсело и играчот за врска Лука Модриќ се најдоа меѓу најдобрите единаесетмина. Во дрим – тимот на „Л’Екип“ се наоѓаат: Буфон (Јувентус), Дани Алвеш (Јувентус/ПСЖ), Хумелс (Баерн Минхен), Серхио Рамос (Реал Мадрид), Марсело (Реал Мадрид), Канте (Челси), Модриќ (Реал Мадрид), Меси (Барселона), Нејмар (Барселона/ПСЖ), Роналдо (Реал Мадрид), Кавани (ПСЖ).
| | веќе видена | слични
4 копии

Кристијано Роналдо зад себе има година на успеси со својот клуб Реал Мадрид и со португалската фудбалска репрезентација. Најдобриот светски фудбалер се наоѓа на одмор во родниот град Фуншал. - Минатата година беше неверојатно за мене, не само во фудбалот, бидејќи уште еднаш станав татко, а тоа е неверојатно чувство. Бев благословен со талент, но со текот на годините докажав дека многу се трудам да постигнам се што имам зад себе. Но, сето ова би било незамисливо без сите луѓе околу мене - мојот тим, моите пријатели и моите соиграчи кои ми помогнаа да стигнам каде што сум сега - напиша Роналдо на социјалните мрежи.Роналдо минатата година го предводеше Реал до трофеите во Лигата на шампионите, Примера, Суперкуот на УЕФА, шпанскиот Суперкуп и Светското клупско првенство.
| | веќе видена | слични

Најдобриот светски фудбалер се наоѓа на одмор во родниот град Фуншал. Тој на социјалните мрежи напиша: - Минатата година беше неверојатно за мене, не само во фудбалот, бидејќи уште еднаш станав татко, а тоа е неверојатно чувство. Бев благословен со талент, но со текот на годините докажав дека многу се трудам да постигнам се што имам зад себе. Но, сето ова би било незамисливо без сите луѓе околу мене - мојот тим, моите пријатели и моите соиграчи кои ми помогнаа да стигнам каде што сум сега. Роналдо минатата година го предводеше Реал до трофеите во Лигата на шампионите, Примера, Суперкуот на УЕФА, шпанскиот Суперкуп и Светското клупско првенство. /МИА
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 569 | | | веќе видена

Поранешниот британски премиер Џон Мејџор ја повика денеска премиерката Тереза Меј да се откаже од своите „црвени линии“ во врска со Брегзит и да му дозволи на ...
сите 424 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Како што српски Курир, Огњен Врањеш во недела во попладневните часови доаѓа во Србија. Тој во најголема тајност пристигнува со вечерн лет. Карлеуша секако ...
сите 180 | | | веќе видена

Соопштение на ГДУ: Срам, резил и неодговорност! Погледнете каде беше фрлен Светиот крст во Ново Село- Штип. На прес-конференција на 17 декември 2018 година, ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Роналдо најдобар спортист во Европа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: