Реакција на МПЦ : Со нашиот имот не се нарушени божјите заповеди

,,Тоа придонело црквата да поседува свој имот со чие управување не се нарушени ниту црковните каноните, ниту, пак, божјите заповеди, а е во согласност со државните закони. МПЦ има потреба од грижа и негување на земни блага за добробит на својата структура, па од таа причина таа е повикана, имотот кој го поседува, домаќински да го стопанисува, а преку тоа да може да ја извршува својата мисија и исконска примарна задача за доброто на својот верен Македонски народ." Ова се наведува во соопштението од Светиот архиерејски Синод на Македонската православна црква – Охридска архипископија во врска со, како што се наведува, интересот кај медиумите во однос на МПЦ, а поконкретно со правото на сопственост и поседување на црковен имот.
| | веќе видена | слични

„МПЦ има потреба од грижа и негување на земни блага за добробит на својата структура“. Не се проблем земните блага, Црква сте, така сте структурирани, светот е реален и материјален, колку и да ние нашите одлуки ги препуштиле или не на волјата на семоќниот. Проблемот е што сакате да влијаете на сѐ што се однесува на земското, на политиката, на бизнисот, што не ви е срам да учествувате во уништување на градот, што возите џипови и глисери, што само окрупнувате имот, што сте комплетно откажани од духовното (настрана чесни исклучоци), и ете, што продавате двојни стандарди. Постојано велам, од што сте препуштени на земното, среќа што не владеете со душите на овој народ. А прашање е и дали веќе дали има душа овој народ.
| | веќе видена | слични

Црквата од секогаш имала свој имот и е должна домаќински да управува со него за да опстојува, реагира МПЦ по повеќедневните реакции кои не стивнуваат откако даде свое земјиште во строгиот центар на Скопје спроти хотелот „Холидеј Ин“ во замена за станови од инвеститорот во рамките на новите градби што ќе никнат таму. „Македонската православна црква е институција со најдолговековна традиција на постоење на овие простори. Тоа придонело Црквата да поседува свој имот со чие управување не се нарушени ниту црковните канони, ниту, пак, Божјите заповеди, а е во согласност со државните закони“, велат од Македонската православна црква. Од таму тврдат дека Црквата мора домаќински да го стопанисува имотот, а преку тоа да може да ја извршува својата мисија и исконска примарна задача за доброто на својот верен македонски народ. „Уште од најрани времиња, од апостолско време па до денес, луѓето кои ја сочинувале и управувале со Црквата, располагале со имоти кои биле користени за добробит на заедницата. Црквата е возглавена ...
| | веќе видена | слични

Останато

– На основа на работни групи ќе се разгледаат сите модалитети како да се имплементира препораката на Венецијанската комисија за Законот за употреба на ...
сите 322 | | | веќе видена

Петте илјади амандмани на ДУИ за Изборниот законик дојдоа само како шлаг на тортата наречена коалициски недоразбирања меѓу владините партнери. Претходно ...
сите 411 | | | веќе видена

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен изјави денеска дека ЕУ очекува Велика Британија да ја напушти Унијата на 31 јануари. Таа му ...
сите 194 | | | веќе видена

Пронајдени се телата на уште шест жртви од ерупцијата на вулканот на Белиот остров во Нов Зеланд. Специјалните единици на војската поминале четири часа на ...
сите 128 | | | веќе видена

Неколку илјади поднесени амандмани од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на законите за Академијата на судии и јавни обвинители, за јавнообвинителската служба и за измена ...
сите 111 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 125 | | | веќе видена

Благодарение на интернетот, разговорите, социјалните мрежи и најевтини разговори, можете да се справите со тешкотиите и да комуницирате со друг постојано. Нема ...
сите 117 | | | веќе видена

Деветте нови аудио снимки со разговори поврзани со случајот „Peкет“ отворија нови дилеми, а особено внимение предизвика тврдењето дека во торбата има ГПС. ...
сите 177 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реакција на МПЦ : Со нашиот имот не се нарушени божјите заповеди

Од:
До кого (е-маил):
Порака: