АТАНАСОВСКИ ИЗНЕСЕН ПРЕД ЛИЦЕТО НА ПРАВДАТА: Што кажа екс директорот на УБК за 27 април?


Пред три дена заврши во притвор а заедно со останатите обвинети за 27 април беше на сослушување . Од затворот во Шутка Владимир Атанасовски екс директорот на УБК беше донесен во судница . Тој на прашањата одговарал збунето, кратко и брзо а она што го кажа е дека првично не знаел каде бил на крвавиот четврток. -Не се сеќавам каде точно бев непосредно пред настанот. Со работа завршив во 18,30 часот а потоа заминав на ракометен меч - кажал Атанасовски. Добрила Кацарска е судијката која го води овој процес и токму таа не била задоволна од овој одговор па побарала екс директорт да биде остранет од судницата. Ваботени во МВР и собраниското обезбедување, уметници и повеќемина пратеници се гонат за настаните од 27 април. бвинети се вкупно 33 лица, од кои 31 лице за терористичко загрозување на уставниот поредок на државата и двајца за поттикнување. Обвинети се вкупно 33 лица, од кои 31 лице за терористичко загрозување на уставниот поредок на државата и двајца за поттикнување.
| | веќе видена | слични
3 копии

Со презентација на дополнителни докази од вештачењето на мобилните телефони на обвинетите Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски, во Кривичниот суд продолжи судскиот процес за настаните од 27 април минатата година во Собранието на РМ. Во СМС порака до, заведен како Крсте секретар на 5* од 27 април во 18:51 часот Арнаудов пишува „организирајте колку можете повеќе луѓе и тргајте во Скопје со коли”. Во група на вибер порака од мобилниот на Јохан Тарчуловски, обвинителката Ивана Трајчева рече дека Јохан бил известуван од некој кој бил заведен како Патале дека од Љубанци секој ден биле испраќани луѓе на протестите. Во порака од Мурџо пишувало дека „само 20 луѓе имало и се едни та исти“. На 26 април вечерта Патале му пишал на Јохан дека на 27 треба да дојдат сите, а ако не дојдат да не бараат после нешто. Во пораката пишува дека треба да се мобилизираат сите љубанчани да присуствуваат на 60-тиот ден од „За заедничка Македонија”. На 27 април биле повикани 100 луѓе од Љубанци да присуствуваат пред Собранието. Во порака ...
| | веќе видена | слични

Во СМС порака до, заведен како Крсте секретар на 5* од 27 април во 18:51 часот Арнаудов пишува „организирајте колку можете повеќе луѓе и тргајте во Скопје со коли”. Во група на вибер порака од мобилниот на Јохан Тарчуловски, обвинителката Ивана Трајчева рече дека Јохан бил известуван од некој кој бил заведен како Патале дека од Љубанци секој ден биле испраќани луѓе на протестите. Во порака од Мурџо пишувало дека „само 20 луѓе имало и се едни та исти". На 26 април вечерта Патале му пишал на Јохан дека на 27 треба да дојдат сите, а ако не дојдат да не бараат после нешто. Во пораката пишува дека треба да се мобилизираат сите љубанчани да присуствуваат на 60-тиот ден од „За заедничка Македонија”. На 27 април биле повикани 100 луѓе од Љубанци да присуствуваат пред Собранието. Во порака од некој Манто од вечерта на 27 април, пишува „малку му е мамето зајачарско”. Во вибер комуникација во група наречена „Пратеници" има порака од Влатко Ѓорчев, Стеванаџија….., како комуницираат и се брифираат кои пратенички групи се ...
| | веќе видена | слични
16 копии

Судењето за настаните од 27 април минатата година во Собранието продолжува денеска во Кривичниот суд со изнесување дополнителни докази од Обвинителството. Вчера во судот исказ даваше сведокот Методија Илиевски, предложен од одбраната на обвинетиот Богдан Илиевски-Бетмен. Тој рече дека седум години го знаел Богдан и го опиша како воспитан, културен и многу чесен човек. Методија посочи дека самоиницијативно бил учесник на 50 од протестите на „За заедничка Македонија“, кое го оцени како позитивно движење во кое се говорело за ненасилни дејствија за промени кои ќе бидат подобри за граѓаните. На 27 април бил на протестите пред Собрание и ништо не укажувало дека ќе биде различно од претходно. -Во еден момент почна да се зборува дека луѓе влегуваат во Собрание и на тој начин се прекинаа говорите. Ниту претпоставувавме дека ќе се случи тоа што се случи, ниту тоа беше нашата цел, рече Илиевски и додаде дека сите биле шокирани. За случувањата во Собранието на 27 април 2017 година обвинети се вкупно 33 лица, од кои 31 ...
| | веќе видена | слични

Вчера во судот исказ даваше сведокот Методија Илиевски, предложен од одбраната на обвинетиот Богдан Илиевски-Бетмен. Тој рече дека седум години го знаел Богдан и го опиша како воспитан, културен и многу чесен човек. Методија посочи дека самоиницијативно бил учесник на 50 од протестите на „За заедничка Македонија", кое го оцени како позитивно движење во кое се говорело за ненасилни дејствија за промени кои ќе бидат подобри за граѓаните. На 27 април бил на протестите пред Собрание и ништо не укажувало дека ќе биде различно од претходно. -Во еден момент почна да се зборува дека луѓе влегуваат во Собрание и на тој начин се прекинаа говорите. Ниту претпоставувавме дека ќе се случи тоа што се случи, ниту тоа беше нашата цел, рече Илиевски и додаде дека сите биле шокирани. За случувањата во Собранието на 27 април 2017 година обвинети се вкупно 33 лица, од кои 31 лице за терористичко загрозување на уставниот поредок на државата и двајца за поттикнување. Претходно поради влошена здравствена состојба на обвинетиот ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Судењето за настаните од 27 април минатата година во Собранието продолжува денеска во Кривичниот суд со сослушување на пет сведоци предложени од одбраната на обвинетиот Богдан Илиевски-Бетмен. Според најавите од претседателката на судечкиот совет Добрила Кацарска, се очекува денеска да заврши сослушувањето на сведоците, утре Обвинителството да приложи дополнителни докази, а од следната недела обвинетите и нивните бранители да почнат со изнесување на завршните зборови. За случувањата во Собранието на 27 април 2017 година обвинети се вкупно 33 лица, од кои 31 лице за терористичко загрозување на уставниот поредок на државата и двајца за поттикнување. Претходно поради влошена здравствена состојба на обвинетиот Сашко Марковски постапката за него беше одвоена и треба да продолжи по еден месец. Меѓу обвинетите се повеќе пратеници, вработени во МВР и собраниското обезбедување, уметници. Тие пред Судот кажаа дека го разбираат обвинението, но не се чувствуваат за виновни. На обвинителната клупа се Љубен Арнаудов, Сашо ...
| | веќе видена | слични

Дел од новинарите кои вчера го следеа судскиот процес за настаните на „Крвавиот четврток“, беа шокирани, бидејќи во еден од сведоците, препознаа директен актер во настаните од „Крвавиот понеделник“. Милунка Јовановска, од службата за обезбедување на објектот е истата личност на фотографиите и видеата кои го обиколија светот, а која безмилосно ги влечеше и исфрлаше пратениците и новинарите од собраниската сала и од галеријата. Трајко Вељаноски, како собраниски спикер, ја задржал Јовановска на истата работа и по настаните на 24 декември 2012 година.Таа вчера во судот се појави во својство на сведок, бидејќи на 27 април 2017, била присутна во Собранието како вработена во службата за обезбедување на објектот. Иако немале директна наредба од претпоставениот, со наредба на обвинетиот Горан Ѓошевски, шеф на обезбедувањето на Трајко Вељаноски, таа и колешката дозволиле лица кои се претставиле дека се од УБК да ја отворат просторијата каде што стоеле дисковите од собраниските безбедносни камери.Од четирите лица ...
| | веќе видена | слични

Во кривичниот суд попладнево продолжи испитувањето на поранешниот претседавач на Собранието, Трајко Вељаноски, во својство на сведок предложен од обвинетиот Горан Ѓошевски – Леви. Судијката Добрила Кацарска го испрашуваше Вељаноски за неговата улога во собраниските инциденти. „Што му пишавте на Горан Ѓошевски – Леви во 17 и 47 часот? Зошто му пишавте порака на Ѓошевски со содржина ‘бидете на штрек’?“ Судијката Кацарска го праша Вељаноски за пораката што Ѓошевски му ја испратил со содржина „сите знаат и од МВР“ и го праша кои се тоа сите од МВР, на што Вељаноски не знаеше да одговори. Експретседавачот на Собранието рече дека во неговиот кабинет не влегле луѓе со фантомки. Судијката го праша уште еднаш дали е сигурен дека немало такви лица во претседателскиот кабинет, на што тој одговори со „да“. Вељаноски кажа дека неговото обезбедување не го известило дека во Собранието шетаат луѓе со маски, по што судијката го потпраша сведокот како сака да го ангажира и понатаму за негов обезбедувач, а не си ја врши ...
| | веќе видена | слични

Обвинетиот Никола Митровски – Кољо му постави неколку прашања на сведокот Трајко Вељаноски за настаните од 27 април во Собранието. Меѓу дел од прашањата беа дали имал картичка за собраниските врати, дали добил СМС или вибер-пораки за да даде наредба да се отворат вратите. „Дали имате грижа на совест за овие луѓе? Дали мирно спиете што ја знаете вистината, а не ја кажувате? Ќе се согласите ли со мене дека пратениците Крсто Мукоски и Сашо Василевски не требало на своја рака да ги отворат вратите од Собранието”, го праша Никола Митровски сведокот Вељаноски. „Кој ги отворил вратите, ќе си каже судот, јас не сум овде дојден да давам констатации за тоа”, рече кратко Вељаноски, на што Кољо му возврати дека очигледно тој ден не бил претседавач на собраниската седница. Александар Василевски – Нинџа му постави прашања на Вељаноски за неговата улога на 27 април и дали им вртел на Билјана Бришкоска-Бошковски и на Сашо Василевски за да им дава насоки. Тој рече дека тоа не е точно и дека може да го товарат за контакти со ...
| | веќе видена | слични

Претседавачот со конститутивната седница Трајко Вељановски вели дека не помислил ниту рекол некому да ги отвори собраниските врати на 27 април. Тој како сведок на обвинетиот Горан Ѓошевски, три часа одговараше на прашања во судницата. Негираше дека добил наредба од Билјана Бришковска да се отворат вратите на собранието. Вели дека таквите тврдења не се точни. Најмногу прашања, Вељановски доби од судијката Добрила Кацарска – го испрашуваше за комуникацијата што ја водел со обвинетите, Ѓошевски, Чавков, Мукоски.. Ваквите прашања беа изненадување за одбраната. Како сведок на одбраната денеска сведочеше и пратеникот Зијадин Села. Рече дека на 27 април му се јавил Зоран Заев и му кажал оти ќе се избира претседател на собранието од редовите на новото парламентарно мнозинство. За Села е сомнително што тој ден не биле присутни неколку претседатели на партии па се сомнева дека целиот настан бил претходно организиран. Судењето за 27 април продолжува во четврток со докази на обвинетите.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Во моментите кога се преговарало и разговарало за јазикот, нашите меѓународни пријатели ни дадоа мислење, дека е добро законот да се испрати и во ...
сите 423 | | | веќе видена

Согласно Законот и актите на Адвокатската комора на РСМ, за покренување на било каква постапка од страна на Комората, потребно е да има пријава, односно судска ...
сите 412 | | | веќе видена

Полицијата во Нов Зеланд соопшти денеска дека уште две лица починале од повреди здобиени во ерупцијата на вулканот на Белиот остров оваа недела, со што бројот ...
сите 106 | | | веќе видена

МВР и УЈП треба да истражат како СДСМ го пречекорило дозволеното салдо за претседателските избори и потрошиле 2.5 милиони денари повеќе. Спасовски и Лукаревска ...
сите 128 | | | веќе видена

Новинарот Зоран Божиновски во интервју за Тв 24 вечерва за случајот „Рекет“ рече дека на обвинителна клупа требало да седнат многу луѓе. Тоа што Зоран ...
сите 84 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција по првичното објавување на аудио снимки на „Јутуб“ објавени на каналот „U6e Big“, ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

АТАНАСОВСКИ ИЗНЕСЕН ПРЕД ЛИЦЕТО НА ПРАВДАТА: Што кажа екс директорот на УБК за 27 април?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: