Реакциите за новиот српски министер за финансии се мешани

Аналитичарите велат дека новиот српски министер за финансии ќе се соочи со предизвикувачки задачи. [Архивска фотографија] Неодамнешното назначување на технократот Лазар Крстиќ, соработник во њујоршкото претпријатие „Меккинси енд ко“, за нов српски министер за финансии предизвика мешани реакции. Дваесетидеветгодишен дипломец на Јејл, Крстиќ е финансиски експерт со импресивна академска и професионална биографија. Но, некои аналитичари велат дека неговата младост и недоволното политичко искуство покренуваат прашања за тоа дали тој е подготвен да се справи со конфузната српска политика. Се разбира, Крстиќ ќе се соочи со предизвици. На почетокот од минатата година Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) го замрзна стендбај аранжманот за заем со Србија, откако нивоата на долг и дефицит што ги определи претходната влада беа надминати. Со јавен долг од 65 отсто од бруто домашниот производ -- повисок од насоките на ММФ за другите слични нови економии -- и неодамнешните предупредувања од фискалното советничко тело на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Десетиците лажни вести и пропагандни елементи, особено на социјалните мрежи, но и во дел од медиумите кои имаат голема публика во Македонија, се поклопија со ...
сите 109 | | | веќе видена

Ниеден политичар нема мандат да преговара за идентитетот на еден народ. Мнозинството македонски граѓани не гласале за програма во која е предвидена промена на ...
сите 92 | | | веќе видена

Економската штета од ураганот Флоренс изнесува 44 милијарди долари, проценува компанијата Муди`с. Според компанијата, штетата е еквивалентна на земјотресот што ...
сите 105 | | | веќе видена

Со откривање на споменик на поранешниот претседател на Јужноафриканска Република, Нелсон Мандела во зградата на Обединети нации во Њујорк денеска ќе почне ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реакциите за новиот српски министер за финансии се мешани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: