Реакциите за новиот српски министер за финансии се мешани

Аналитичарите велат дека новиот српски министер за финансии ќе се соочи со предизвикувачки задачи. [Архивска фотографија] Неодамнешното назначување на технократот Лазар Крстиќ, соработник во њујоршкото претпријатие „Меккинси енд ко“, за нов српски министер за финансии предизвика мешани реакции. Дваесетидеветгодишен дипломец на Јејл, Крстиќ е финансиски експерт со импресивна академска и професионална биографија. Но, некои аналитичари велат дека неговата младост и недоволното политичко искуство покренуваат прашања за тоа дали тој е подготвен да се справи со конфузната српска политика. Се разбира, Крстиќ ќе се соочи со предизвици. На почетокот од минатата година Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) го замрзна стендбај аранжманот за заем со Србија, откако нивоата на долг и дефицит што ги определи претходната влада беа надминати. Со јавен долг од 65 отсто од бруто домашниот производ -- повисок од насоките на ММФ за другите слични нови економии -- и неодамнешните предупредувања од фискалното советничко тело на ...
| | веќе видена | слични

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 132 | | | веќе видена

До вторник ќе преовладува претежно облачно време со повремени врнежи со променлив интензитет. Пообилни врнежи од снег ќе има во недела и вторник и ќе се ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на 28 декември, во 12 часот, ќе има редовно годишно обраќање пред пратениците во Собранието. Известувањето ...
сите 122 | | | веќе видена

Италијанскиот премиер Џузепе Конте потврди дека младиот новинар Антониo Мегализи им подлегнал на повреди здобиени за време на нападот на божиќниот панаѓур во ...
сите 136 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев е уверен дека има поддршка од пратениците за да се заврши процесот на уставни измени и да се имплементира Договорот од Преспа „Видовте ...
сите 158 | | | веќе видена

Обидите на британската премиерка Тереза Меј да добие гаранции од ЕУ за својот договор за брегзит, нејзините противници го прогласија за срамен неуспех, кој не ...
сите 375 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реакциите за новиот српски министер за финансии се мешани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: