Димовски до Хан: Ако дадовте поддршка за 67 пратеници за редефинирање на државата, што ќе се изјасните сега за влада поддржана од 100 пратеници, но без мандат за пропаст на земјата


4 копии

Господине Хан, пред само десет дена во Скопје јавно кажавте дека нема да се мешате, а сега објавувате на твитер дека Претседателот Иванов треба да го даде мандатот на овој или оној…, пишува пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски на својот ФБ профил. Дали тоа не е мешање? Кога веќе решивте на Претседателот на Република Македонија, избран од граѓаните, да му кажувате што да прави околу мандатот, добро е и да кажете што мислите за предлогот наместо 67, идната Влада да има поддршка од 100, но без редефинирање на државата, без двојазичност на целата територија, без бинационалност, а со зачувување на унитарноста, името и македонскиот идентитет? Велевте дека треба поширока поддршка на Владата, еве ја. Ако еднаш го прекршивте ветувањето дека нема да се мешате, повелете и втор пат, одговорете, пишува Димовски.
| | веќе видена | слични
2 копии

Џес Бејли, амбасадор на САД: Македонија се оддалечува од демократските принципи - Веруваме дека ова не е во согласност со основните демократски принципи и со владеењето на правото, кои се основни вредности на северноатлантската организација. Како стратегиски партнери на Македонија, како пријатели, и со целосно почитување на суверенитетот на земјата, го повикуваме претседателот Иванов да ја преиспита својата одлука - рече Бејли.Тој ги повика и соседите на Македонија да покажат сила и да бидат конструктивни во момент на чувствителна политичка состојба во земјата. Амбасадорот на САД во Скопје ден претходно на својот твитер-профил напиша дека Македонија се оддалечува од принципите на демократијата. - Се согласувам со еврокомесарот Јоханес Хан. Загрижен сум дека Македонија се оддалечува од принципите на демократијата и на владеењето на правото, суштински вредности на НАТО - напиша Бејли, споделувајќи ја и пораката на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, кој, пак, напиша дека „во една демократија, ...
| | веќе видена | слични

По Црна Гора, Македонија како да е новиот полигон за судир на интересите меѓу Западот и Русија на Балканот. Најновиот развој на настаните околу составувањето на влада во државава е само повод за најнови изјави од обете страни. Се изредија ЕУ, НАТО, Јоханес Хан, вчера дојде и Федерика Могерини, а со коментар се јави и руското Министерство за надворешни работи. И сите се повикуваат на почитување на демократските вредности. Нее прв пат Русија и западните земји да даваат изјави во врска со настаните во Македонија последниве две години. И сите укажуваат од опасноста од ескалација на состојбата. А таа никако да ескалира. Дали некој ја менаџира кризата, па не дозволува да дојде до ескалација или пак нашиве политичари, како што ги дал господ, ќе напрвават чекор кон ескалација, па потоа ќе кренат рачна, па ја спуштаатдо нова криза. И не дека тоа го прават од што знаат што прават, туку по укажување од надвор. Еве за пример да го земеме претседателот Ѓорге Иванов. Лани амнестираше политичари и нивни соработници гонети ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Генералниот секретар на ОБСЕ, Ламберто Заниер, изрази загриженост поради одлуката на претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов да не го додели мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за формирање влада. Вели дека е загрижен за она што се случува во Скопје. Според него, владеењето на правото мора да да се почитува. „Следната недела ќе го посетам Скопје и ќе имам средби со претставници на власта, лидери на политичките партии и со претставници на граѓанското општество. Резултатите од декемвриските избори се цврста основа за формирање влада што ќе ги застапува интересите на сите граѓани“- напиша Заниер на „Твитер“.
| | веќе видена | слични

Амбасадорот на САД, Џес Бејли, го повика Иванов да ја преиспита одлуката, а соседните земји да се воздржат од мешање во овој момент Шокираност и неверување дека такво нешто може да се случи, беа реакциите вчера на странските дипломати, политичари и аналитичари. Најдиректен беше амбасадорот на САД, Џес Бејли, кој го повика Иванов да ја преиспита одлуката, а соседните земји да се воздржат од мешање во овој момент. „САД се разочарани од сознанието дека претседателот Иванов одби на претставникот на јасното политичко мнозинство да му даде можност да формира влада. Сметаме дека ова е неспоиво со основните демократски принципи и со владеењето на правото, кои се клучни вредности на НАТО. Како стратешки партнери на Македонија и како пријатели, со целосна почит кон суверенитетот и кон унитарноста на Македонија, го повикуваме Иванов да ја преиспита одлуката. Ги повикуваме соседите на Македонија да покажат воздржаност и да бидат конструктивни во овој момент на висока политичка сензитивност“, порача Бејли. Претходно тој ...
| | веќе видена | слични

Американскиот амбасадор Џес Бејли вчера изјави дека САД се разочарани од тоа што претседателот Иванов одби да им понуди да формираат влада на претставниците што формираа јасно парламентарно мнозинство. „Веруваме дека ова не е во согласност со основните демократски принципи и со владеењето на правото, што се основни вредности на северноатлантската организација. Kако стратегиски партнери на Македонија, како пријатели и со целосно почитување на суверенитетот на земјата, го повикуваме претседателот Иванов да ја преиспита својата одлука“, рече Бејли. Во исто време ги повикуваме соседите на Македонија да покажат сила и да бидат конструктивни во момент на затегната политичка чувствителност во земјата, истакна Бејли. Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на „Твитер“ напиша: „Во однос на последните случувања во Македонија: Сите лидери, вклучително и претседателот, мора да го почитуваат исходот од неодамнешните избори. Во една демократија парламентарното мнозинство мора да биде признаено дури и ако тоа не му се ...
| | веќе видена | слични

Дитмир Бушати, шефот на албанската дипломатија на Твитер објави коментар во кој вели дека само луѓе исплашени од вистинските вредности може да помислат дека со Македонија може да се владее без учество на Албанците. „Ние постојано го поттикнувавме албанскиот фактор, без разлика каде е, вклучително и во Македонија, да игра конструктивна улога и активно да учествува во демократските процеси и своите проблеми да ги решава институционално. Тие што мислат дека со Македонија може да се владее без Албанците, се исплашени од социјалната еднаквост и од европските вредности и принципи“ - пишува Бушати. За најновите случувања во Македонија се огласија политичари од Албанија и Косово. Реакции имаше и од ЕУ, САД и Русија.
| | веќе видена | слични

Иванов да ја преиспита вчерашната одлука која не е во согласност со демократските вредности на НАТО, порача денеска американскиот амбасадор Џес Бејли пред средбата со неговите колеги од Европската Унија. – Како стратешки партнер на Македонија и како пријател со целосна почит кон македонскиот суверенитет и единство, го повикуваме претседателот Иванов повторно да ја разгледа оваа одлука, вели амбасадорот на САД. По провокативните пораки од Тирана и Приштина, Бејли упати порака и до владите на соседните земји да покажат конструктивност за да не дојде до дополнително усложнување на политичката состојба во Македонија. -Истовремено ги повикуваме македонските соседи да покажат воздржаност и да бидат конструктивни во овие моменти на чувствителност во земјата – изјави Бејли во кусата изјава. Пред почетокот на средбите во седиштетот на делегацијата на Европската Унија, Бејли преку Твитер го поддржа и вчера искажаниот став на еврокомесарот Јоханес Хан. Сите политички лидери, вклучитлено и претседателот Иванов, мора да ...
| | веќе видена | слични

Руското МНР се јави со нова реакција на состојбата во Македонија во која предупредува од обидите за „уништување на македонската државност и дестабилизација на Балканот“. САД и ЕУ го критикуваат Иванов Русија и САД одново излегоа со целосно спротивставени оценки за политичката криза во Македонија. Додека Русија виновниците повторно ги лоцира во САД и ЕУ, американскиот амбасадор Џес Бејли, како и еврокомесарот Јоханес Хан синоќа, ја потенцираат негативната улога на шефот на државата Ѓорге Иванов. Руското министерство во соопштение „со загриженост“ констатира дека политичката криза во Македонија „испровоцирана со грубо мешање од надвор во внатрешните работи е дополнително влошена“. Официјална Москва оценува дека на Македонците, „со активна поддршка од ЕУ и НАТО“ им се наметнува „албанска платформа договорена во Тирана во кабинетот на премиерот под картата на Голема Албанија, која ги илустрира територијалните претензии кон големи региони во соседните Црна Гора, Србија, Македонија и Грција“. Руското МНР потсетува ...
| | веќе видена | слични

Парламентарното мнозинство мора да биде признаено, а претседателот Иванов да ја преиспита одлуката. Стасаа пораки од ЕК и САД по вчерашната одлука на шефот на државата да не му го додели мандатот на СДСМ за составување на Влада. Прв се огласи еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на Твитер каде напиша… „Сите лидери, вклучително и претседателот мора да го почитуваат исходот од неодамнешните избори. Во една демократија, парламентарното мнозинство мора да биде признаено, дури и ако тоа не му се допаѓа некому.“ И амбасадорот на САД Белји твитна дека се согласува со Хан и изрази загриженост дека Македонија се оддалечува од принципите на демократијата и на владеењето на правото, суштински вредности на НАТО“. Денеска пак преку изјава за медиумите рече дека е разочаран од одлуката на Иванов и го повика повторно да ја разгледа одлуката но упати апел и до соседите да се воздржат од коментари и да бидат конструктивни со оглед на чувствивтлената политичка состојба. „САД беа разочарани кога дознаа дека Иванов одби ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 199 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 215 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 84 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 102 | | | веќе видена

Работодавачите во чии компании работеле повредените или загинатите во сообраќајната несреќа кај Ласкарци треба овие случаи да ги пријават во Државниот ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Димовски до Хан: Ако дадовте поддршка за 67 пратеници за редефинирање на државата, што ќе се изјасните сега за влада поддржана од 100 пратеници, но без мандат за пропаст на земјата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: