Жителите на улицата „Св. Кирил и Методиј“ со години чекаат асфалт и копаат септички јами

06.07.2017 Без канализација и без асфалтиран пат. Во прашина и кал со години живеат жителите на улицата „Св. Кирил и Методиј“ во Кочани кои велат дека веќе преку глава им е да ги кршат своите автомобили по несфалтираниот коловоз. Згора на тоа, во 21 век копаат и јами бидејќи немаат канализација. Бараат од Општината да се реши проблемот и со канализацијата и со улицата. - Ова е срамота. Секогаш тука е прашина и кал. Автомобилите ги испокршивме. Немаме асфалт на патот и тешко се живее, а плус оваа улица е долга. И на сето тоа па немаме ни канализација. Јами копаме, рече Гоце Тодосов, жител на ул. Св. Кирил и Методиј“.
| | веќе видена | слични

Рчењето е нормална и појава што брзо поминува кај децата. Дури ако сфатите дека не поминува така брзо и се повторува со секое спиење, позанимавајте се со тој проблем малку повеќе. Рчењето само по себе значи дека има одредена пречка при нормалното дишење. Ако детето поради тоа се буди или помалку спие, тоа влијае на хроничен недостаток на сон, а со тоа и на целиот имунитет на детето. Рчењето може да биде последица на силна настинка или стрептококна инфекција поради што доаѓа до отекување на дишните патишта и грлото. Но, по лекувањето и рчењето треба да се повлече.
| | веќе видена | слични

Денот на сесловенските просветители, светите Кирил и Методиј, во Република Словачка - 5 јули, оваа година првпат беше прославен како државен празник. Празнувањето траеше четири дена, во кои низ земјата беа одржани многубројни културни и духовни манифестации.Како што информираа денеска од амбасадата на Македонија, главната манифестација се одржала во местото Терхова, во древна Моравија каде што светите Кирил и Методиј ја извршија својата четвртата и последна просветителска мисија.По тој повод, во најголемата црква во Словачка што го носи името на светите браќа, во Терхова, се одржа света архијерејска литургија на која служеа бискупот од Жилина Томаж Галис, епископот од Братислава Петар Руснак и неговото високо преосвештенство, монсињор Киро Стојанов, од Македонија.Светата литургија беше збогатена и со презентирање на дел од моштите на свети Климент Охридски со што, на симболичен начин беше манифестирана илјадагодишната врска помеѓу Словачка и Македонија и меѓу светите браќа Кирил и Методиј и нивниот најдобар ...
| | веќе видена | слични

Останато

Бавното движење на бурата е повеќе загрижувачкo, отколку нејзината сила, велат метеоролозите Ураганот Флоренс стигна во Северна Каролина. Јачината на ураганот ...
сите 156 | | | веќе видена

„Нашата заедничка одлука на 30 септември ќе го обезбеди нашето место во ЕУ и НАТО. Во најмоќната економска заедница на светот – ЕУ. Во најсилниот воен сојуз на ...
сите 83 | | | веќе видена

Еден од сведоците на денешното рочиште за случувањата на 27-ми април за кои 33 луѓе се обвинети за тероризам, беше и екс-пратеникот на СДСМ, а денес заменик ...
сите 113 | | | веќе видена

Референдумската кампања на Владата денес продолжи со дебата во Античкиот театар во Охрид, но пред празни трибини. Шефот на македонската дипломатија, Никола ...
сите 65 | | | веќе видена

На автобуска постојка на булевар „Крсте Мисирков“ во Скопје вчера околу 13 часот 15-годишно момче од скопското село Арачиново, физички било нападнато од друг ...
сите 197 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Жителите на улицата „Св. Кирил и Методиј“ со години чекаат асфалт и копаат септички јами

Од:
До кого (е-маил):
Порака: