Развод

Со разговор разводот помалку боли Кога една двојка ќе реши да се разведе, луѓето најчесто имаат сериозни причини за тоа. Разводот ќе има голем личен и економски ефект врз се-мејството и често децата се тие што најмногу се засегнати. Тие неизбежно ќе почувствуваат тага кога родителите се разведуваат. Што и да решите да сторите за детето, имајте ги на ум неговата возраст и нивото на разбирање. Многу луѓе „ги забораваат“ децата во текот на разводот. Тие забораваат на децата да им кажат што ќе се случи. За малите деца е крајно вознемирувачко кога ќе им се соопшти дека мама и тато се разведуваат. За децата е подобро да се свесни дека нивните родители размислуваат за развод. На пример, може да им се каже: „Мама и тато имаат некои пробле-ми. Не знаеме како се ќе заврши, дали ќе се разведеме или ќе најдеме друго решение. Работиме напорно за да ја решиме таа ситуација“. Не ги инволвирајте децата во вашите дискусии. Тие само треба да се свес-ни што се случува. Ако децата на една двојка уште од порано знаат дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Околу 80 кучиња скитници биле заловени и соодветно третирани во изминатите четири месеци во Кавадарци, информираше денеска Петар Камчев од Јавното ...
сите 137 | | | веќе видена

Кога на 28 јуни 1914 година Гаврило Принцип како резултат на околности кои се уште се истражуваат во историјата успева да изврши атентат врз надвојводата Франц ...
сите 175 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп се најде на удар на критики, зошто не го посетил меморијалниот центар на американските војници во Франција. Белата куќа ...
сите 86 | | | веќе видена

Скопје/Охрид, 12. ноември 2018 (ИНПРЕС) – МВР ќе поднесе соодветни пријави против Јанко Бачев и демонстрантите кои протестираа пред куќите на пратениците од ...
сите 101 | | | веќе видена

Според Влатко Ѓорчев, членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, најавените налепници на автомобилите, не се решение за чистење на воздухот, и порача Заев, Макрадули и ...
сите 19 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ и пионот Мицкоски се ...
сите 111 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Развод

Од:
До кого (е-маил):
Порака: