МНР ЗАГРИЖЕНО: Српската амбасадорка повикана на разговор за Живаљевиќ


Беше укажано дека ваквата активност на посоченото лице не придонесува за јакнење на меѓусебната доверба и унапредување на добрососедските односи и соработка, за што двете земји се залагаат Министерството за надворешни работи
| | веќе видена | слични
3 копии

Очигледно е дека ноќта на 27 април во Собранието на Р.М. се одвивала „комплицирана“ разузнавачка игра слична на онаа во Диво во мај 2015 година. После медиумското експонирање на српскиот разузнавач Горан Живаљевиќ и размената на дипломатски чекори на повикување на разговор на амбасадорите на Србија и Македонија во Скопје и Белград, очигледно е дека српскиот разузнавач таа ноќ не бил „на своја рака“ во Собранието. Од изјавите на српскиот државен врв произлегува заклучокот дека тие биле во постојана комуникација со Живаљевиќ, слично како во настаните од Диво Насеље, кога побрзаа предвреме да упатат 400 припадници на жандармеријата на границата со Македонија. Објавувањето на извештај на УБК во српскиот Krik.rs , каде се содржани транскрипти од телефонските разговори меѓу Живаљевиќ и Стоилковиќ, а каде се спомнуваат имиња и на други актери од политичката и бизнис елита на ВМРО-ДПМНЕ, предизвика многу дилеми во македонската и српската експертска јавност. Дополнително, лиферувачот на извештајот на УБК, на крајот ...
| | веќе видена | слични

Поради сплетот на различни околности лично се чувствувам заплеткан во новинарскиот дипломатско-разузнавачки трилер, кој дополнително се закани врз разнишаните односи меѓу Македонија и Србија, пред и по изборот на Зоран Заев за премиер.Амбасадорката на Србија во Скопје, Душанка Дивјак Томиќ е моја училишна другарка и уверен сум дека е надвор од приказната за луѓето што ги напуштија рамките на својата работа, па, според разузнавачки извори во Скопје и белградската Мрежа за истражување на криминалот и корупцијата (КРИК), се ангажирале во, за Србија компромитирачката медиумска пропаганда во полза на доскорешниот премиер, Никола Груевски, и Русија.Еден од активните актери на скандалот е новинарот Мирослав Лазански, мој колега од „Политика“, додека другите двајца не ги познавам. Ниту Горан Живаљевиќ, офицерот на српската разузнавачка агенција БИА, кој во Скопје е акредитиран како дипломат, ниту Иван Стоилковиќ, пратеник во Собранието и претседател на Демократската партија на Србите.Живаљевиќ е поранешен заменик на ...
| | веќе видена | слични

Ви го пренесуваме новото видео на Фејсбук страницата „Сеир“: „Погледнете што правеше Лазански (гласноговнорник на Живаљевиќ) во Македонија: 1. Им даваше поддршка на протестите на Еднооки и Бетмен кои наводно се бореа против двојазичност, а цепаа српски пред парламентот. 2. Го хушкаше коалициониот партнер на Груевски Стоиљковиќ да бара од Србија повлекување на признавањето на Уставното име Република Македонија. Аууууу…. Така ли се брани името, патриоти“, пишува во објавата на Фејсбук страницата „Сеир“. Инаку порталот Крик објави транскрипти од прислушкувани разговори на службеник на српската амбасада во Скопје и припадник на БИА, Горан Живаљевиќ и Иван Стоиљковиќ, пратени во Собранието на Република Македонија и претседател на Демократската партија на Србите, врз основа на кои се формира сомневање дека тие влијаеле на Лазански да објави текст под наслов „Не ја даваме Македонија“ во српскиот весник Политика. Поврзано: ВИДЕО: Лазански тврди дека не спроведувал пропаганда во корист на Груевски, како што пишува ...
| | веќе видена | слични

Од македонската амбасадорка ќе биде побарано објаснување за македонските државни органи за тоа како транскриптите од прислушуваните разговори стигнале во јавноста. Како што пренесува Танјуг, од амбасадорката во Македонија се очекува и одговор на прашањето дали други амбасадори во Скопје чии претставници од безбедносните служби биле присутни во собранието, заедно со српскиот, се повикани на разговор во министерството за надворешни работи во Скопје, или тоа е направено селективно, само за српскиот амбасадор. Претходно, српскиот премиер на заминување, Александар Вучиќ синоќа во интервју за РТВ Пинк изјавил дека било срамно што во Македонија биле дадени транскриптите од прислушуваните разговори на лидерот на демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоилковиќ, на дипломатот разузнавач од српската амбасада Живаљевиќ и на новинарот Лазански.
| | веќе видена | слични
3 копии

Новинарот и пратеник на Српската напредна партија, Мирослав Лазански денеска во интервју за балканската N1 телевизија рече дека било смешно тврдењето дека спроведувал медиумска пропаганда во Македонија во корист на поранешниот премиер, Никола Груевски. „Отидов во Македонија кога кризата беше на својот врв, кога имаше демонстрации и нормален новинарски предизвик беше да одиме и да видиме што се случува и што содржи „Тиранската платформа“, рече Лазански., додавајќи дека се јавил во живо во програмата на RT Република Српска од протестите. Тој исто така вели дека е нормално, кога одите во странска земја за случувањата во таа земја да се известат луѓе од српската амбасада. Порталот Крик објави транскрипти од прислушкувани разговори на службеник на српската амбасада во Скопје и припадник на БИА, Горан Живаљевиќ и Иван Стоиљковиќ, пратени во Собранието на Република Македонија и претседател на Демократската партија на Србите, врз основа на кои се формира сомневање дека тие влијаеле на Лазански да објави текст под ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Српското Министерство за надворешни работи ја повика македонската амбасадорка Вера Јовановска Типко да даде објаснувања за последните настани во Скопје, јавија српските медиуми. Една од клучните теми било објавувањето на тонските записи од прислушкувани разговори меѓу лидерот на Демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоиљковиќ, на српскиот пратеник и новинар Мирослав Лазански и на службеникот на српската Агенција за безбедност и информации во српската амбасада во Скопје, Горан Живаљевиќ. Извор: Радио Слободна Европа
| | веќе видена | слични

Мирослав Лазански во интервју за N1 тврди дека на 27 април, крвавиот четврток во Собранието, освен Горан Живаљевиќ имало разузнавачи на уште пет други земји од регионот. Пред новинарката од N1 тој тврдеше дека тоа што Живаљевиќ бил во Собранието тој ден било нормално.
| | веќе видена | слични
11 копии

Српската мрежа за истражување криминал и корупција „Крик“ објави документ за кој тврди дека е извештај од Управа за безбедност и контраразузнавање, а во се транскрипти од разговори помеѓу пратеникот во македонското собрание од коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ, Иван Стоилковиќ и српскиот разузнавач Горан Живаљевиќ. Српската мрежа за истражување криминал и корупција „Крик“ објави документ за кој тврди дека е извештај од Управа за безбедност и контраразузнавање, а во се транскрипти од разговори помеѓу пратеникот во македонското собрание од коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ, Иван Стоилковиќ и српскиот разузнавач Горан Живаљевиќ. Тие наводно соработувале во носењето во Македонија на Мирослав Лазански кој ја подржуваше тезата на Груевски за опасноста на Албанците во Македонија. Во Белград, пак, српските власти ја повикале македонската амбасадорка да објасни зошто биле прислушкувани српски дипломати, новинари и представници на српската заедница. На документот кој го објави „Крик“ пишува дека е од УБК, и преставува извештај од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Амбасадорката на Македонија во Србија, Вера Јовановска Типко, која беше повикана денес да даде објаснувања во српското Министерство за надворешни работи, негирала дека македонските власти имаат информација за присуство на други странски служби во Парламентот ноќта додека се случуваше крвавиот инцидент и беше претепан лидерот на опозицијата Зоран Заев. Таа исто така немала објаснување како транскриптите со разговорите на лидерот на Демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоиљковиќ, дошле до медиумите, објаснувајќи дека во Македонија е во тек транзиција на власта така што „очекува во наредниот период да бидат надминати овие недоразбирања“. Македонската амбасадорка беше повикана на итен разговор во тамошното МНР за да ги објасни околностите што довеле до прислушкување на телефонот на српскиот разузнувач во амбасадата, Горан Живаљевиќ, што Белград го нарекува советник. Дачиќ вчера тргна во дипломатски напад со тезата дека таа ноќ во Парламентот не бил присутен само тој, туку американски, германски и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, соопшти дека партијата денеска поднесува кривични пријави против претседателот на Собранието, Талат Џафери, ...
сите 384 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 215 | | | веќе видена

Огњен Врањеш, фудбалерот на Андерлехт и репрезентативец на Босна и Херцеговина овие денови е во центарот на јавноста порад секс скандалот што изби со пејачката ...
сите 163 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 62 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МНР ЗАГРИЖЕНО: Српската амбасадорка повикана на разговор за Живаљевиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: