ПОВЕЌЕ ОД ШЕСТ ВЕКА СЕ ВО МАКЕДОНИЈА: Агентите на српската БИА се наследство од некогашната УДБА (ФОТО)


Од времето на Душановиот законик, потпишан токму во Скопје во 1349 година, па преку двете светски војни, како и за време на животот во заедничката Југославија, агенти од Србија постојано се присутни на територијата на Македонија. Токму агент од оваа агенција, Горан Живаљевиќ, на 27 април бил присутен во македонското Собрание Од времето на цар Душан влече корени српската БИА ( Безбедносно-информативна агенција ), која е наследник на некогашната федеративна УДБА, како и на ОЗНА . Сепак, првичните форми на Агенцијата се споменуваат уште во 14 век, кога е создаден т.н. Душанов законик, чиј прв дел е потпишан токму во Скопје, на 21 мај 1349 година. Од деновите на Душановиот законик, па преку двете светски војни, како и за време на животот во заедничката Југославија, агенти од Србија постојано се присутни на територијата на Македонија. Токму агент од оваа агенција, Горан Живаљевиќ, на 27 април бил присутен во македонското Собрание. Причината за неговото присуство таму уште не е разјаснета, но води кон нов ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Очигледно е дека ноќта на 27 април во Собранието на Р.М. се одвивала „комплицирана“ разузнавачка игра слична на онаа во Диво насеље во мај 2015 година. После медиумското експонирање на српскиот разузнавач Горан Живаљевиќ и размената на дипломатски чекори на повикување на разговор на амбасадорите на Србија и Македонија во Скопје и Белград, очигледно е дека српскиот разузнавач таа ноќ не бил „на своја рака“ во Собранието. Од изјавите на српскиот државен врв произлегува заклучокот дека тие биле во постојана комуникација со Живаљевиќ, слично како во настаните од Диво Насеље, кога побрзаа предвреме да упатат 400 припадници на жандармеријата на границата со Македонија. Објавувањето на извештај на УБК во српскиот Krik.rs , каде се содржани транскрипти од телефонските разговори меѓу Живаљевиќ и Стоилковиќ, а каде се спомнуваат имиња и на други актери од политичката и бизнис елита на ВМРО-ДПМНЕ, предизвика многу дилеми во македонската и српската експертска јавност. Дополнително, лиферувачот на извештајот на УБК, на ...
| | веќе видена | слични

Поради сплетот на различни околности лично се чувствувам заплеткан во новинарскиот дипломатско-разузнавачки трилер, кој дополнително се закани врз разнишаните односи меѓу Македонија и Србија, пред и по изборот на Зоран Заев за премиер.Амбасадорката на Србија во Скопје, Душанка Дивјак Томиќ е моја училишна другарка и уверен сум дека е надвор од приказната за луѓето што ги напуштија рамките на својата работа, па, според разузнавачки извори во Скопје и белградската Мрежа за истражување на криминалот и корупцијата (КРИК), се ангажирале во, за Србија компромитирачката медиумска пропаганда во полза на доскорешниот премиер, Никола Груевски, и Русија.Еден од активните актери на скандалот е новинарот Мирослав Лазански, мој колега од „Политика“, додека другите двајца не ги познавам. Ниту Горан Живаљевиќ, офицерот на српската разузнавачка агенција БИА, кој во Скопје е акредитиран како дипломат, ниту Иван Стоилковиќ, пратеник во Собранието и претседател на Демократската партија на Србите.Живаљевиќ е поранешен заменик на ...
| | веќе видена | слични

Ви го пренесуваме новото видео на Фејсбук страницата „Сеир“: „Погледнете што правеше Лазански (гласноговнорник на Живаљевиќ) во Македонија: 1. Им даваше поддршка на протестите на Еднооки и Бетмен кои наводно се бореа против двојазичност, а цепаа српски пред парламентот. 2. Го хушкаше коалициониот партнер на Груевски Стоиљковиќ да бара од Србија повлекување на признавањето на Уставното име Република Македонија. Аууууу…. Така ли се брани името, патриоти“, пишува во објавата на Фејсбук страницата „Сеир“. Инаку порталот Крик објави транскрипти од прислушкувани разговори на службеник на српската амбасада во Скопје и припадник на БИА, Горан Живаљевиќ и Иван Стоиљковиќ, пратени во Собранието на Република Македонија и претседател на Демократската партија на Србите, врз основа на кои се формира сомневање дека тие влијаеле на Лазански да објави текст под наслов „Не ја даваме Македонија“ во српскиот весник Политика. Поврзано: ВИДЕО: Лазански тврди дека не спроведувал пропаганда во корист на Груевски, како што пишува ...
| | веќе видена | слични

Од македонската амбасадорка ќе биде побарано објаснување за македонските државни органи за тоа како транскриптите од прислушуваните разговори стигнале во јавноста. Како што пренесува Танјуг, од амбасадорката во Македонија се очекува и одговор на прашањето дали други амбасадори во Скопје чии претставници од безбедносните служби биле присутни во собранието, заедно со српскиот, се повикани на разговор во министерството за надворешни работи во Скопје, или тоа е направено селективно, само за српскиот амбасадор. Претходно, српскиот премиер на заминување, Александар Вучиќ синоќа во интервју за РТВ Пинк изјавил дека било срамно што во Македонија биле дадени транскриптите од прислушуваните разговори на лидерот на демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоилковиќ, на дипломатот разузнавач од српската амбасада Живаљевиќ и на новинарот Лазански.
| | веќе видена | слични
3 копии

Новинарот и пратеник на Српската напредна партија, Мирослав Лазански денеска во интервју за балканската N1 телевизија рече дека било смешно тврдењето дека спроведувал медиумска пропаганда во Македонија во корист на поранешниот премиер, Никола Груевски. „Отидов во Македонија кога кризата беше на својот врв, кога имаше демонстрации и нормален новинарски предизвик беше да одиме и да видиме што се случува и што содржи „Тиранската платформа“, рече Лазански., додавајќи дека се јавил во живо во програмата на RT Република Српска од протестите. Тој исто така вели дека е нормално, кога одите во странска земја за случувањата во таа земја да се известат луѓе од српската амбасада. Порталот Крик објави транскрипти од прислушкувани разговори на службеник на српската амбасада во Скопје и припадник на БИА, Горан Живаљевиќ и Иван Стоиљковиќ, пратени во Собранието на Република Македонија и претседател на Демократската партија на Србите, врз основа на кои се формира сомневање дека тие влијаеле на Лазански да објави текст под ...
| | веќе видена | слични

Српското Министерство за надворешни работи ја повика македонската амбасадорка Вера Јовановска Типко да даде објаснувања за последните настани во Скопје, јавија српските медиуми. Една од клучните теми било објавувањето на тонските записи од прислушкувани разговори меѓу лидерот на Демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоиљковиќ, на српскиот пратеник и новинар Мирослав Лазански и на службеникот на српската Агенција за безбедност и информации во српската амбасада во Скопје, Горан Живаљевиќ. Извор: Радио Слободна Европа
| | веќе видена | слични

Мирослав Лазански во интервју за N1 тврди дека на 27 април, крвавиот четврток во Собранието, освен Горан Живаљевиќ имало разузнавачи на уште пет други земји од регионот. Пред новинарката од N1 тој тврдеше дека тоа што Живаљевиќ бил во Собранието тој ден било нормално.
| | веќе видена | слични
2 копии

Српската мрежа за истражување криминал и корупција „Крик“ објави документ за кој тврди дека е извештај од Управа за безбедност и контраразузнавање, а во се транскрипти од разговори помеѓу пратеникот во македонското собрание од коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ, Иван Стоилковиќ и српскиот разузнавач Горан Живаљевиќ. Српската мрежа за истражување криминал и корупција „Крик“ објави документ за кој тврди дека е извештај од Управа за безбедност и контраразузнавање, а во се транскрипти од разговори помеѓу пратеникот во македонското собрание од коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ, Иван Стоилковиќ и српскиот разузнавач Горан Живаљевиќ. Тие наводно соработувале во носењето во Македонија на Мирослав Лазански кој ја подржуваше тезата на Груевски за опасноста на Албанците во Македонија. Во Белград, пак, српските власти ја повикале македонската амбасадорка да објасни зошто биле прислушкувани српски дипломати, новинари и представници на српската заедница. На документот кој го објави „Крик“ пишува дека е од УБК, и преставува извештај од ...
| | веќе видена | слични

Стеван Дојчиновиќ од Мрежата за истражување на криминал и корупција „Крик“ во интервју за балканската телевизија N1 оцени дека српската Безбедносно-информативна агенција БИА се компромитира и самата себе, и целата држава со своето делување во текот на политичката криза во Македонија. Интервјуто (на српски јазик) погледнете го во продолжение: Поврзано: Крик: Извештај од УБК покажува дека српскиот разузнавач Живаљевиќ влијаел врз македонската политичка ситуација преку Стоилковиќ
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 249 | | | веќе видена

Сега, кога се очекува договорот за името да биде ратификуван во грчкиот парламент и со тоа да му се стави крај на долгогодишниот наметнат спор за нашето ...
сите 192 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 373 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 153 | | | веќе видена

По час и половина жестока дискусија околу процедурални прашања, доставени приговори од опозициските партии и отфрлени од мнозинството пратеници, со говор на ...
сите 92 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПОВЕЌЕ ОД ШЕСТ ВЕКА СЕ ВО МАКЕДОНИЈА: Агентите на српската БИА се наследство од некогашната УДБА (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: