На протестите за убиството на Нешковски нападнат полицаец

Четири лица во петокот навечер, околу 20 часот, во Скопје на ул.„Мито Хаџивасилев -Јасмин“ нападнале полицаец кој бил ангажиран за јавниот собир во врска со убиениот Мартин Нешовски, при што му бил одземен службениот пиштол марка “ЦЗ“ кал.9мм., сопственост на МВР на РМ. Имено, откако лицата му се приближиле, едно од нив го удрило во пределот на десната нога, односно на задниот дел од коленото, додека другите лица го турнале, по што полицаецот изгубил рамнотежа и пробал да се фати за трафиката за да не падне. Во тој момент лицата почнале да го фаќаат за половината, при што му го извлекле пиштолот, а потоа се разбегале во непознат правец. Во тек се мерки за пронаоѓање на сторителите и за расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични

Поглед Полицаец што бил ангажиран на протестите за трагично загинатиот Мартин Нешкоски, останал без пиштол! Оваа вест што ја лиферуваше полицијата во екот на граѓанскиот револт од прекумерна употреба на сила и бруталност од страна на специјалците, не може, а да не предизвика чудење кај јавноста. Македонскиот полицаец што ги поминал најдобрите тренинзи и обуки, кој во својот џеб го носи упатството како да се однесува на терен и да се справува со сите непредвидени ситуации, оној силен и храбар полицаец што секое попладне го „брани“ Министерството од младите што протестираат и „напаѓаат“ со зборови и транспаренти, токму тој останал без својот пиштол од голораката толпа! Ако му се верува на она што е објавено во полицискиот билтен, тогаш полицаецот бил жртва на четири лица. Тие го собориле, го удирале по колена, го туркале, а тој изгубил рамнотежа и пробал да се фати за трафика за да не падне!? Потоа му го извлекле пиштолот и побегнале. Дали крадците се дел од протестната поворка, дали пиштолот го земале од ...
| | веќе видена | слични

Синоќа околу 20,00 часот, во Скопје на ул.„Мито Хаџивасилев -Јасмин“, додека униформиран полициски службеник од Полициската станица Аеродром бил ангажиран за јавниот собир во врска со убиениот Мартин Нешовски од Скопје, бил нападнат од страна на четири лица, при што му бил одземен службениот пиштол марка “ЦЗ“ кал.9мм., сопственост на МВР на РМ. Откако лицата му се приближиле, едно од нив го удрило во пределот на десната нога, односно на задниот дел од коленото, додека другите лица го турнале, по што УПС изгубил рамнотежа и пробал да се фати за трафиката за да не падне. Во тој момент лицата почнале да го фаќаат за половината, при што му го извлекле пиштолот, а потоа се разбегале во непознат правец. Во тек се мерки за пронаоѓање на сторителите и за расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични

Полицаец остана без службениот пиштол на вчерашните протести за смртта на Мартин Нешковски. Четири лица го нападнале и успеале да му го одземат оружјето. Униформираниот полицаец бил нападнат спроти Рамстор. Му дошле одзади и го турнале кон толпата. Му го одземале пиштолот и избегале пред било кој да може да помогне. - Го турнале одзади, го втурнале кон толпата по што му го одземале пиштолот и избегале. Полицијата трага по напаѓачите - рече Иво Котевски, портпарол на МВР. Двајца нови сведоци во искази пред полицијата потврдиле дека полициските службеници кои помогнале во преместување на телото на Мартин Нешковски стигнале на местото на настанот предоцна и не посведочиле на убиството. Еден од новите сведоци е цивилно лице кое случајно се нашло на местото на убиството. Денеска апел од претседателот Иванов, институциите до крај да го расветлат случајот. Синоќешните протести беа петти по ред. Протестантите бараат политичка одговорност. Котевски уште еднаш потенцираше дека полицијата интервенирала брзо - за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претставникот на Европскиот парламент за Брегзит, Ги Верхофштат изјави дека сме сведоци на „момент за вистински револт“ поради Брегзит во Велика Британија, ...
сите 284 | | | веќе видена

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска повторно ги окаректеризра главнотековните (мејнстрим) медиуми како непријатели на народот. – Главнотековните ...
сите 129 | | | веќе видена

Функцијата на Претседател на Републиката не е супститут на Владата. Оваа Влада ќе плати насоро висока цена за својата неспособност, неработење, индолентност, ...
сите 133 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На протестите за убиството на Нешковски нападнат полицаец

Од:
До кого (е-маил):
Порака: