Собранието изгласа доверба на владата


Владата на Република Македонија синоќа ја доби довербата од пратениците. 40-те гласови „за“ недоверба на владата беа од опозицијата, 62 пратеника од владејачкото мнозинство гласаа „против“ недоверба, а воздржани беа двајца пратеници – од БЕСА и од Алијанса за Албанците. 12- часовната расправа за интерпелација ја иницираше ВМРО-ДПМНЕ, која за оваа седница го прекина бојкотот и се врати во парламентот. Премиерот Зоран Заев во обраќањето истакна дека владата наследила тотален колапс, долг од 280 милиони евра, последици од владеење кои биле закани по системот на институциите. Тој го повика Иванов да го потпише указот за законот за употреба на јазиците, а опозицијата да даде поддршка на реформските закони.
| | веќе видена | слични
3 копии

До крајот на април ќе завршат разговорите за проширување на парламентарното мнозинство. Кадровските промени ја чекаат следната фаза. Извори од ДУИ тврдат дека приоритет е решавање на спорот за името, а не реконструкција. Изјавата на премиерот Заев дека до крајот на април ќе има реконструкција на Владата, е модифицирана со најава дека до крајот на месецот треба да завршат разговорите за проширување на парламентарното мнозинство. „Не сме дошле до таму. Јас реков дека до крајот на месецов ќе разговараме за зголемување на парламентарното мнозинство. Ред е прво да видиме за колку ќе порасне и ако порасне тоа парламентарно мозинство. Согласно со тоа, како следна фаза би биле комбинитариките околу кадровските и персоналните решенија. Навистина сѐ уште е рано за тоа“, изјави премиерот Заев. Десетина дена претходно, тој најавуваше реконструкција на Владата до крајот на април. „Разговараме веќе за одредени кадри. Јас почнав разговори веќе со политички партии и со пратеници во самиот парламент. Верувам дека согласно со ...
| | веќе видена | слични

Функционери на ДУИ за Дојче веле тврдат дека „е рано за најавената реконструкција на премиерот Зоран Заев“, иако премиерот од подамна ја најави истата. Најверојатно коалициониот партнер е причината што досега нема промени во егзекутивата, бидејќи од таму сметаат дека приоритет во моментов се преговорите за промена на името и силите треба да се насочат на тоа подрачје. „Сега не е најсоодветно време за тоа. По препораката од ЕК земјава ја чекаат сериозни обврски од кои зависи клучниот епилог - да добие датум за преговори. Тоа значи дека во претстојниот период ќе има интензивни разговори за решавање на спорот за името, со цел до крајот на мај да се дојде до решение. Од тој аспект, не е добро да се прави реконструкција во таков политички сензитивен период, кога сите напори и ресурси треба да бидат фокусирани во оваа насока. Реконструкцијата може да почека кон крајот на мај или во јуни. Сега ќе се разговара за проширување на парламентарното мнозинство“, велат извори од ДУИ. Изјавата на премиерот Заев дека до ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот треба да избере помеѓу двете крила на БЕСА, тој го има последниот збор за тоа кој ќе стане дел од власта. Не му треба нашите внатрешни проблеми да влезат во Владата, изјави претседателот на едното крило на БЕСА, Африм Гаши, велејќи дека тие самите се на чекор до тоа, објави Гаши тврди дека досега не разговарале со Заев за преземање на Министерството за правда доколку влезат во Влада, но вели дека партијата има кадри за сите институции. Наводно, на неколкуте средби што ги имале, воопшто и не станало збор за ресорот што би го добиле. Лидерот на ДУИ, пак негира дека последниот збор за влезот на опозициски партии во власта го има само премиерот. Завчера и претседателот на второто крило на БЕСА, Касами оствари средба со Заев, по што од партијата брифираа дека токму тие ќе бидат новиот владин коалиционер и дека се подготвени да добијат едно министерско место, но тоа допрва ќе се договара. Гаши го предводи крилото на БЕСА во кое се и пратениците Неџбедин Каремани и Реџеп Мемеди, додека крилото на Билал ...
| | веќе видена | слични

За работата на министрите од редовите на ДУИ Ахмети не сакаше да даде оценка. Рече дека за 18 години не пофалил ниту еден министер. Јавноста ја оценува нивната работа. „Јас не сум препродавач на Бит Пазар за а давам и да земам министерства. Преговорите се одвиваат меѓу политичките партии. Јас кажав дека не тезга не работам“, рече Ахмети. За БЕСА на Африм Гаши клучна е помошта на владата во период кога Македонија очекува да добие датум за преговори за членство во Европската унија, а не владини позиции.  Сепак, според Гаши, Заев го има последниот збор за изборот меѓу двете БЕСИ за влез во Владата. - Од две причини сакаме да бидеме дел од Владата, не е дека се условуваме едни со други, туку разговараме како би можеле да направиме оваа Влада да функционира подобро. Неодамна Заев рече дека до крајот на април ќе има реконструкција на Владата, но сега вели дека до крајот на месецот ќе се разговара за зголемување на парламентарното мнозинство. Тонски Заев. Не сме дошле до таму јас реков дека до крајот на месецов ќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Партијата на Ахмети смета дека е рано за реконструкција на Владата. Интегративците во изјава за Дојче Веле велат дека решението на спорот за името треба да биде приоритет а не кадровски рокади во владиниот кабинет. „Сега не е најсоодветно време за тоа. По препораката од ЕК земјава ја чекаат сериозни обврски од кои зависи клучниот епилог – да добие датум за преговори. Тоа значи дека во претстојниот период ќе има интензивни разговори за решавање на спорот за името, со цел до крајот на мај да се дојде до решение. Од тој аспект, не е добро да се прави реконструкција во таков политички сензитивен период, кога сите напори и ресурси треба да бидат фокусирани во оваа насока. Реконструкцијата може да почека кон крајот на мај или во јуни. Сега ќе се разговара за проширување на парламентарното мнозинство“, велат од ДУИ за Дојче Веле. Иако јавно за тоа не се зборува, сепак постои отпор кај ДУИ кога станува збор за приклучување на партии од албанскиот политички блок во коалицијата со СДСМ. Сепак, мнозинството во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Пратеникот Африм Гаши, кој го предводи едното крило на Беса, изјави дека се на чекор до влез во Владата и ако тоа навистина се случи токму тие ќе бидат будното око на Владата, особено во делот на корупцијата. Гаши потврдува дека имале неколку средби со премиерот Зоран Заев, но вели дека премиерот го има последниот збор и дека треба да избере меѓу двете крила на Беса. – Мислам дека на премиерот не му треба надворешни проблеми да влезат во Владата. Мислам дека тој треба да избере помеѓу двете крила на Беса, рече пратеникот одговарајќи на новинарско прашање дали е можно двете крила на партијата да влезат во составот на Владата. Тврди дека не разговарале за министерско место во правда, потенцирајќи дека тие имаат кадри за сите институции. Тој го предводи крилото во кое се и пратениците Неџбедин Каремани и Реџеп Мемеди, додека во крилото на Билал Касами се пратениците Фадил Зендели и Теута Биљали.
| | веќе видена | слични
7 копии

Заев го има последниот збор. Ќе мора да избере меѓу двете крила, изјави претседателот на едното крило на Беса, Африм Гаши, кој потврди дека Беса влегува во Владата. Тој рече немало разговори за преземање на Министерството за правда, но вели дека партијата има кадри за сите институции. За влезот во Владата на другото крило од Беса, предводено од Билал Касами, Гаши е категоричен дека не сака споровите што тие ги имаат меѓу себе да ги има во владиниот кабинет. „Имавме неколку средби со премиерот и разговаравме за принцпите на заедничко работење. Тоа значи дека фокус се програмските определби, а техничките работи се полесни. Поради преговорите за името и влезот во ЕУ, сакаме да сме дел од оваа Влада“, рече тој. На прес-конференција во Собранието, Гаши рече дека еврокомесарот Јоханес Хан денеска донел убава вест за безусловна препорака за преговори за влез во ЕУ. Тој рече дека Беса, иако во опозиција, дала свој максимум за да се постигне препораката. „Ако почнеме преговори во јуни, тоа е добар знак за државата“, ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот Африм Гаши, кој го предводи едното крило на Беса, денеска потврди дека партијата влегува во Владата, но го повика премиерот Зоран Заев да избере едно од двете крила на Беса.„Мислам дека на премиерот не му треба надворешни проблеми да влезат во Владата. Мислам дека тој треба да избере помеѓу двете крила на Беса“, рече Гаши, одговарајќи на новинарско прашање дали е можно двете крила на партијата да влезат во составот на Владата. Гаши додаде дека не се разговарало за министерско место во правда, но тие, како што рече, имаат кадри за сите институции. „Имавме неколку средби со премиерот и разговаравме за принципите на заедничко работење. Тоа значи дека фокус се програмските определби, а техничките работи се полесни. Поради преговорите за името и влезот во ЕУ, сакаме да сме дел од оваа Влада“, рече тој.На прес-конференција во Собранието, Гаши рече дека еврокомесарот Јоханес Хан денеска донел убава вест за безусловна препорака за преговори за влез во ЕУ, а Беса, иако во опозиција, дала свој максимум за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, постигнал договор со Африм Гаши тројцата пратеници од неговото крило на БЕСА да ја поддржат владата, објави Телма. Исторвремено, Заев е близу до договор за проширувањето на владата и со крилото на БЕСА предводено од Биљал Касами, кое контролира двајца пратеници. Од СДСМ најавуваат дека за поддршка од петте пратеници на БЕСА ќе отстапат еден ресор, па останува да се види кое крило кој ресор ќе го добие.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 810 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 106 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Собранието изгласа доверба на владата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: